Kaip geriau derinti šeimos ir darbo įsipareigojimus?

autorius Solidarumas
121557001 890373001493621 7409962086742980674 n

2020 m. spalio 14 d. Lygių galimybių plėtros centras organizavo fokus grupės diskusiją nuotoliniu būdu, kurioje dalyvavo Lietuvos profesinės sąjungos ,,Solidarumas“ pirmininkės pavaduotoja Jovita Pretzsch ir Medicinos įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos ,,Solidarumas“ pirmininkė Jolanta Keburienė.

Fokus grupės diskusiją moderavo Lygių galimybių plėtros centro atstovė Dr. Vilana Pilinkaitė Sotirovič. Šioje diskusijoje profesinių sąjungų atstovės buvo kviečiamos pasidalinti patirtimi ir įžvalgomis apie darbuotojų patiriamas problemas ir iššūkius, kai darbovietėse jiems reikia spręsti šeimos ir darbo derinimo įsipareigojimus (išeiti motinystės/tėvystės ir vaiko priežiūros atostogų, dirbti lanksčiu grafiku, dirbti iš namų, dirbti ne visą dieną, slaugyti sergantį šeimos narį ir kt.).   

Diskusijos tikslas buvo: išsiaiškinti kaip veikia Lietuvoje įtvirtintos Darbo kodekso garantijos, suteikiančios darbuotojams derinti šeimos ir darbo įsipareigojimus, ir kokios yra kliūtys, kad  įstatymuose numatytos galimybės darbuotojams praktiškai būtų įgyvendintos. Ar tos kliūtys pačiuose įstatymuose, ar darbdavių nuostatose ar bendrai darbo kultūroje?

Diskusijoje profesinių sąjungų atstovės atskleidė, kad darbuotojai apie jų garantijas turėtų būti geriau informuojami. Profesinės sąjungos atstovauja tik savo nariams ir jais rūpinasi, reguliariai kviečia į mokymus ir t.t, tačiau neatstovaujami darbuotojai turi mažiau galimybių. Nežinodami savo teisių darbuotojai nesikreipia dėl jiems priklausančių lengvatų, laisvadienių ir pan.

Profesinių sąjungų atstovės teigė, kad darbuotojai turintys teisę į laisvas dienas vaiko priežiūrai, dar kitaip vadinamus mamadienius arba tėvadienius turėtų būti geriau informuojami apie jų teises. Jie galėtų gauti kiekvieną mėnesį priminimus į savo mobiliuosius arba elektroniniu paštus, jog jiems priklauso tam tikri laisvadieniai ir pan. O jei įstatymų garantijomis nesinaudojama valstybinėms institucijoms reikėtų pasidomėti, kodėl?

Medicinos įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos ,,Solidarumas“ pirmininkė Jolanta Keburienė pateikė pasiūlymą, kad darbuotojas kuriam yra taikomos lengvatos turėtų rašyti ne prašymą joms taikyti, o atsisakymą jomis naudotis.

Pašnekovės atskleidė, kad vis dar sudėtinga taikyti lankstų darbo grafiką didelėse įmonėse, ten, kur vyksta konvejerinė gamyba, tačiau, jei darbdaviui tikrai yra reikalingas geras ir kvalifikuotas darbuotojas, visada yra galimybė susitarti.

Į klausimą ar darbuotojai dažnai naudojasi neapmokamomis atostogomis, profesinių sąjungų atstovės atsakė, kad neapmokamos atostogos nėra labai pageidaujamos, nes už jas nėra mokama, o darbuotojų atlyginimai nėra dideli.

Šeimos ir darbo įsipareigojimai geriau būtų derinami, jei darbuotojams būtų sudarytos sąlygos darbe priimti, prižiūrėti vaikus, kurie galėtų palaukti laukimo patalpose, žaidimų kambariuose ir pan. Prie kai kurių didelių įstaigų galėtų būti steigiami vaikų dienos centrai, priežiūros grupės ir pan.

Lygių galimybių plėtros centras šiuo metu ruošia rekomendacijas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai dėl šeiminių ir darbo įsipareigojimų gerinimo. Tikėtina, kad fokus grupėje išsakytos nuomonės bus įtrauktos į rekomendacijas.