Kalbamės su Greitosios medicinos pagalbos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininke, Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ koordinacinės tarybos ir Ukmergės savivaldybės tarybos nare Jolanta Keburiene.
– Kaip pasikeitė Jūsų profesinės sąjungos veikla prasidėjus Covid-19 pandemijai?
– Mes buvome pirmieji, kurie pajuto jos pasekmes. Pirmas Lietuvoje mirties atvejis nuo Covid-19 buvo nustatytas pas mus Ukmergėje, kai dirbo mūsų profesinės sąjungos nariai. Pandemijos pradžioje labai trūko būtinų medicinos priemonių, apsaugos kostiumų GMP medikams ir patalpų jiems persirengti. Įsivaizduokite, atveža užsikrėtusius pacientus į gydymo įstaigas, o kur nusirengti apsaugos kostiumų patalpų nėra. Ir suprakaitavę po apsauginiais kostiumais GMP medikai turėdavo tuos kostiumus nusirenginėti lauke, nesvarbu koks oras ar temperatūra! Kad šitie klausimai būtų kuo greičiau sprendžiami, teko dažnai kreiptis Sveikatos apsaugos ministeriją. Tuo metu užsimezgė labai nuoširdus ir dalykiškas bendradarbiavimas su Sveikatos apsaugos ministerijos atstovėmis Odeta Vitkūne ir Viktorija Buzyte, kuris tęsėsi ir vėliau. Deja, ne visi sveikatos priežiūros įstaigų vadovai buvo tokie geranoriški. Kai kurie nenorėjo savo darbuotojams pripažinti Covid-19 užsikrėtimo fakto darbo vietoje, kad nereikėtų 100 proc. apmokėti nedarbingumą, kaip to reikalavo įstatymai, ir net spaudė juos meluoti, kad užsikrėtė ne darbe! Pasitaikė atvejis, kai mūsų narė medikė, gelbėdama kitų sveikatą ir gyvybę, pati užsikrėtė ir mirė nuo Covid-19, palikdama vyrą su dviem mažamečiais vaikais, o įstaigos vadovybė atsisakė jos šeimai sumokėti įstatymais numatytą kompensaciją! Todėl teko šiais klausimais nuolat kalbėtis su Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ teisininkais, konsultuoti savo narius ir juos palaikyti, kad nepasiduotų neteisėtam vadovų spaudimui. Ir teisybė nugalėdavo, nors nustatyti užsikrėtimo faktą darbe yra visada sunku.
– Kokios dar problemos kildavo dėl netinkamo vadovų elgesio?
– Turėjome psichologinio smurto atvejį Skuode, kai rajono tarybos ir darbuotojų susitikime su Sveikatos apsaugos ministru Skuodo GMP stoties darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ narė Irena Šimkevičienė atskleidė, kad GMP darbuotojų atlyginimai yra tik 20 eurų didesni už minimalią algą. Todėl darbuotojai dirba 1.25 etatu ar daugiau, viršvalandžius, budi kas antrą, o ne kas trečią parą, o kai kurie dirba net 200-250 val. per mėnesį! Darbuotojams nemokami nei privalomi priedai, nei priedai už darbo patalpų valymą, nesuteikiamos papildomos atostogos už darbo stažą ir jie net turi už savo pinigus pirktis darbo drabužius! Kitą dieną po šio susitikimo pas ją užėjo direktorė, ir įžeidinėdama ją įvairiomis replikomis, nuvertinančiais komentarais, pagrasino, kad dabar ši atsakys už kiekvieną posėdžio metu pasakytą žodį, o jai dėl to bus sumažintas atlyginimas! Po to, I. Šimkevičienei pakilo kraujo spaudimas ir ji būdama priešinsultinės būsenos buvo nuvežta į Klaipėdos ligoninę. Laimei, ji padarė pokalbio įrašą, kurį mes tuoj pat išsiuntinėjome žiniasklaidai ir Sveikatos apsaugos ministerijai, į Skuodą sugužėjo beveik visų televizijų žurnalistai, visi profesinės sąjungos nariai pasirašė kreipimąsi į rajono tarybą, pareikšdami nepasitikėjimą direktore, ir ši, nepaisant to, kad turėjo gerą „politinį užnugarį“, netrukus buvo atleista iš darbo. Pradėjus dirbti naujai vadovei darbo ir apmokėjimo sąlygos darbuotojams žymiai pagerėjo, o savivaldybė skyrė GMP stočiai papildomas lėšas.
– Ar tai buvo pavienis atvejis?
– Deja, tokių vadovų sveikatos priežiūros įstaigose vis dar pasitaiko. Dėl to teko nemažai dalyvauti diskusijose Sveikatos apsaugos ministerijoje ir Seime, kelti šią problemą žiniasklaidoje. Padėtis dabar yra pagerėjusi. Valstybinėje darbo inspekcijoje ir Sveikatos ministerijoje atsirado skyriai, kurie tiria psichologinio smurto atvejus ir bando jiems užkirsti kelią. Neseniai įsigaliojo naujos Darbo kodekso pataisos, kurios tiksliau apibrėžia psichologinį smurtą ir vadovo atsakomybę už tinkamos psichosocialinės aplinkos darbe užtikrinimą, numatytos piniginės baudos smurtautojams. Bet reikia atsiminti, kad kokie geri bebūtų įstatymai, jei darbuotojai taikstysis su vadovų savivale, niekas nepasikeis. Mūsų profesinės sąjungos patirtis rodo, kad tik susivieniję į profesines sąjungas darbuotojai gali apginti savo teisę į orų darbą ir atlyginimą.
(tęsinys bus)