Įvyko Trišalės tarybos posėdis

autorius Solidarumas
73183694 2481183101996121 3627627638463397888 n

2019 m. spalio 22d. Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje įvyko Trišalės tarybos posėdis, kuriam pirmininkavo Lietuvos profesinės sąjungos ,,Solidarumas” pirmininkė Kristina Krupavičienė.
Posėdžio darbotvarkėje buvo įtraukti trys pagrindiniai klausimai: dėl teisės aktų projektų siekiant mokesčių sistemos struktūros tobulinimo, dėl Europos socialinių teisių ramsčio įgyvendinimo ir socialinių partnerių kompetencijų ugdymo komisijos.

Posėdžio pradžioje darbotvarkė papildyta pirmu klausimu – Lietuvos banko įžvalgomis dėl transporto sektoriuje didinamo minimalaus mėnesinio darbo užmokesčio koeficiento. Šią banko analizę pristatė jo atstovas Darius Imbrasas. Gera žinia, kad Vyriausybė jau priėmė sprendimą ir kitais metais komandiruojamiems į užsienį darbuotojams minimalus mėnesinis atlginimas bus dauginamas iš koeficiento 1,65 (buvo 1,3). Darbdavių atstovai nėra patenkinti tokiu didėjimu, aiškino, kad transportininkai žada perkelti savo verslą į kaimyninę Lenkiją, o kai kurie tai jau ir daro. Tačiau Vyriausybės atstovė tvirai atstovėjo poziciją – dienpinigiai negali sudaryti daugiau, kaip pusės darbuotojo atlygio. Koeficiento didinimas akivaizdžiai didina transporto darbuotojų socialines garantijas – didėja ligos išmokos dydis, teigiamai įtakojamas pensijinis draudimas ir t.t.

Dėl teisės aktų projektų, siekiant mokesčių sistemos struktūros tobulinimo, pristatymą padarė Lietuvos Respublikos Finansų ministerija: „2020m. BIUDŽETO PROJEKTAS. Nuosaikių mokestinių pekeitimų projektas”. Trišalė tarybos nariai sutarė, kad išsiųs bendrą pareiškimą Lietuvos Respublikos Seimo nariams ir frakcijoms dėl mokestinių pakeitimų skubotumo, kuris yra netoleruotinas. Tokie pakeitimai mažiausiai prieš pusę metų turėtų būti diskutuojami ir 5 darbo dienos, suteiktos Trišalės tarybos nariams susipažinti su posėdžių medžiaga, taip poat nėra pakankamas laikas. Trišalėje taryboje atstovaujamų profesinių sąjungų ir darbdavių organizacijų nuomonės dėl skirtingų mokesčių išsiskyrė.

Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Trišalės tarybos koordinavimo skyriaus vedėja Aušra Bagdonaitė pristatė informaciją apie Europos socialinių teisių ramstį ir jo įgyvendinimą Lietuvoje. Ji taip pat, atsižvelgdama į kasmetines Europos komisijos Rekomendacijas stiprinti socialinį dialogą Lietuvoje, pasiūlė įsteigti Socialinių partnerių kompetencijų ugdymo komisiją (iš darbdavių ir darbuotojų atstovų) prie Trišalės tarybos. Trišalė taryba komisijos sudarymui pritarė.

Prie kitų klausimų pasisakė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė dėl socialiai atsakingų įmonių apdovanojimo. Kaip tik šiuo metu vykdoma įmonių atranka, todėl socialiniai partneriai yra kviečiami teikti paraiškas. 

Sekantis trišalės tarybos posėdis vyks lapkričio 19 d. į kurį bus kvčiami Europos ekonomikos i socalinių reikalų komiteto nariai (kurie gali ir nėra užimti), atstovaujantys Lietuvai. Taip pat Trišalės tarybos nariai kviečiami aktyviai siūlyti klausimus sekančio posėdžio darbotvarkei.

Jovita Pretzsch