Išrinkti ir apdovanoti metų eksportuotojai

autorius Solidarumas

Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacija (LPPARA) ketvirtadienį Vilniuje įteikė kasmetinius „Lietuvos eksporto prizo“, „Lietuvos metų verslininkės-vadovės“ ir „Darbo žvaigždės“ apdovanojimus.

Renginyje kaip socialiniai partneriai Trišalėje taryboje dalyvavo ir profesinių sąjungų atstovai. Lietuvos profesinei sąjungai „Solidarumas” atsovavo pirmininkės pavaduotojas Rimtautas Ramanauskas.

„Lietuvos eksporto prizai“ šiemet skirti Marijampolės duonos, užkandžių ir šaldytos produkcijos gamintojai UAB „Mantinga“, krovos kompanijai UAB „Klaipėdos konteinerių terminalas“, Šiaulių langų ir durų gamintojai UAB „Ltintus“ bei Panevėžio laidų pynių ir elektromechaninių sistemų gamintojai UAB „AQ Wiring Systems“.

Į 40 pasaulio rinkų produkciją eksportuojanti „Mantinga“ pernai išsiskyrė 34 proc. (iki 88 mln. Eur) augusiu eksportu, o visos bendrovės pajamos 2023 m. sudarė 163 mln. Eur. „Klaipėdos konteinerių terminalo“ eksporto pajamos pernai išaugo 13,6 proc. iki 30 mln. Eur, tačiau bendrovės augimas ir pasiekti rezultatai yra išskirtiniai sudėtingame uosto verslo aplinkos kontekste. Savo ruožtu „AQ Wiring Systems“ eksporto pajamos pernai augo 55 proc. iki 81,3 mln. Eur, o su prekės ženklu „Intus Windows“ JAV geriau pažįstamos „Ltintus“ – 12 proc. iki 34,2 mln. Eur, bet abi šios įmonės išsiskyrė net 98-99% eksporto dalimis pardavimuose.

Metų verslininke-vadove šiemet pripažinta Sodeliškių dvaro sodybos bendrasavininkė Neringa Linkevičienė. Jos puoselėjama sodyba pernai sukūrė 5 naujas darbo vietas bei uždirbo daugiau kaip 1 mln. Eur pajamų, o greta įprastų apgyvendinimo, konferencijų ir renginių paslaugų Sodeliškių kompleksas didelį dėmesį skiria edukacinėms programoms, leidžiančioms susipažinti su duonos kepimo tradicijomis, senovės buitimi, tarpukario vėjo malūnu, senovine technika ar gyvūnais. Sodybos šeimininkai taip pat nuolat dalyvauja labdaringuose projektuose su rajono savivaldybe, seniūnija ir kaimyninėmis kaimo bendruomenėmis.

LPPARA iškilmingame metų renginyje tradiciškai įteikė ir „Darbo žvaigždės“ apdovanojimus labiausiai prie verslo aplinkos gerinimo ir Rūmų sistemos stiprinimo prisidėjusiems nariams. 1939 m. įsteigtas apdovanojimas tarpukariu turėjo valstybės ordino statusą. Šiemet „Darbo žvaigždės“ skirtos UAB „Omniteksas“ valdybos nariui ir akcininkui Vydui Damalakui, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto generaliniam direktoriui Algiui Latakui, UAB „Cherry Servers“ valdybos pirmininkui dr. Remigijui Lauručiui ir UAB „Harju Elekter“ generaliniam direktoriui Tomui Prūsui.

Apdovanojimų dalyvius sveikinęs Prezidentas Gitanas Nausėda minėjo, kad pagarbi diskusija ir racionalių sprendimų paieškos tai brandžios demokratijos ir stabilios ekonomikos požymiai.

„Ar mūsų šalies ekonomika gali augti dar sparčiau? Tai tikrai įmanoma, bet dėl tokio tikslo mums visiems reikės pasistengti. Kol kas ekonominės projekcijos rodo, kad šiais ir artimiausiais metais mūsų ūkis augs, tačiau žemiau savo potencialių galimybių. Išliks produkcijos atotrūkis nuo potencialo. Laimei, žinome, ką reikia daryti – pirmiausia privalome išlaikyti proaktyvią ekonominę politiką, laiku reaguoti į besikeičiančią globalią situaciją“, – pabrėžė Prezidentas.

Valstybės vadovas teigė, kad būtina kuo greičiau judėti pirmyn, įgyvendinant naujas kreditavimo priemones verslui, taip pat mažinti žaliavinių produktų ir didinti šalyje pagamintų galutinių produktų eksportą, kuo sparčiau ir be didesnių stabtelėjimų kurti aukštesnės pridėtinės vertės ekonomiką, plėtoti infrastruktūrą. Prezidentas pastebėjo, kad dar nėra išsemtos administracinės naštos mažinimo galimybės, reikalingos sparčiai šalies verslo plėtrai. Prezidentas renginyje taip pat akcentavo valstybės saugumą, būtinybę visomis išgalėmis remti Ukrainą bei patiems rimtai ir atsakingai ruoštis, kad užtikrintume prielaidas ilgalaikei taikai.

O LPPARA prezidentas Sigitas Gailiūnas kalbėjo, kad nepaisant vidinių ir išorinių iššūkių, pernai Lietuvos apdirbamosios pramonės augimas du kartus lenkė ES vidurkį. Jis kvietė valdžios ir viešąjį sektorių ieškoti daugiau sąlyčio taškų su verslu.

„Šiandien daug kalbama apie gynybos pramonę ar gynybos finansavimą per didesnius mokesčius, bet užmirštama, kad įvairūs mūsų verslo segmentai galėtų būti sėkmingais gaminių, prekių ir paslaugų tiekėjais. Kviečiu dar glaudžiau bendradarbiauti ir kartu kurti naujas galimybes bei geresnę verslo aplinką“, – sakė S. Gailiūnas.