Keistas Konkurencijos tarnybos atsakymas

autorius Ričardas

2024 m. vasario 20 d. Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ gavo iš Konkurencijos tarybos pirmininkės pavaduotojos Medeinos Augustinavičienės atsakymą į paklausimą ar išskirtinai didelis, lyginant su kitomis kurto rūšimis, Suskystintų naftos dujų (SND) apmokestinimas neiškraipo konkurencijos. Skaityti čia.

M. Augustinavičienė atsakė, kad „Konkurencijos tarybos vertinimu, skirtingos kuro rūšys gali tam tikra apimti daryti konkurencinį spaudimą vienos kitoms ir todėl skirtingas apmokestinimas gali sudaryti nevienodas konkurencijos sąlygas skirtingų konkuruojančių kuro rūšių gamintojams ir tiekėjams.

Vis dėlto atitinkamas apmokestinimas gali būti nulemtas būtinybės siekti tam tikrų energetikos ar apmokestinimo politikos tikslų. Pavyzdžiui, teisiniu reguliavimu gali būti siekiama paskatinti tam tikrų mažiau taršių kuro rūšių naudojimą”.

Nors SND yra apmokestintos beveik dvidešimt kartų daugiau, nei už jas taršesnės anglys, M. Augustinavičienė rašo, kad „Konkurencijos taryba, kaip konkurencijos politikos vykdytoja, negali nuspręsti, ar šiuo konkrečiu atveju galimas konkurencijos ribojimas yra proporcingas, nes proporcingumo vertinimas suponuoja atsižvelgimą į energetikos politikos ir
apmokestinimo politikos interesus, kurių Konkurencijos taryba neturi duomenų ir įgaliojimų vertinti”.

Taigi, nors Vyriausybė teigia, kad vykdo „Žaliąją pertvarką”, bet Konkurencijos tarnyba nemato, kad Vyriausybė savo mokesčiais protegavo taršesnio kuro naudojimą, nors tai ir prieštarauja „Žaliosios pertvarkos” politikai.

Visą atsakymą skaityti žemiau.

DĖL SUSKYSTINTŲ NAFTOS DUJŲ APMOKESTINIMO


Dėkojame Lietuvos profesinei sąjungai „Solidarumas“ (toliau – LPS „Solidarumas“) už kreipimąsi dėl suskystintų naftos dujų apmokestinimo.

Įvertinome Jūsų paklausimą ir informuojame, kad Konkurencijos taryba neturi įgaliojimų tirti įstatymų nuostatas dėl jų atitikties Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatymui. Įgaliojimus pripažinti įstatymą neteisėtu turi tik Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas.

Vis dėlto Konkurencijos taryba gali atkreipti kitų institucijų dėmesį į įstatymais nustatytus konkurencijos ribojimus ir pasiūlyti juos pašalinti.

Šiuo atveju LPS „Solidarumas“ kreipimesi atkreipiamas dėmesys į suskystintų naftos dujų apmokestinimą, kuris, LPS „Solidarumas“ teigimu, yra pernelyg didelis, lyginant su kitomis kuro rūšimis, ir todėl iškraipo konkurenciją.

Konkurencijos tarybos vertinimu, skirtingos kuro rūšys gali tam tikra apimtimi daryti konkurencinį spaudimą vienos kitoms ir todėl skirtingas apmokestinimas gali sudaryti nevienodas konkurencijos sąlygas skirtingų konkuruojančių kuro rūšių gamintojams ir tiekėjams.

Vis dėlto atitinkamas apmokestinimas gali būti nulemtas būtinybės siekti tam tikrų energetikos ar apmokestinimo politikos tikslų. Pavyzdžiui, teisiniu reguliavimu gali būti siekiama paskatinti tam tikrų mažiau taršių kuro rūšių naudojimą.

Konkurencijos taryba, kaip konkurencijos politikos vykdytoja, negali nuspręsti, ar šiuo konkrečiu atveju galimas konkurencijos ribojimas yra proporcingas, nes proporcingumo vertinimas suponuoja atsižvelgimą į energetikos politikos ir
apmokestinimo politikos interesus, kurių Konkurencijos taryba neturi duomenų ir įgaliojimų vertinti.

Be to, pagal viešai prieinamą informaciją akcizas suskystintoms naftos dujoms yra pakeistas ir nuo kovo 13 d. sumažintas nuo 304 eurų už toną iki 13 eurų už toną. Taigi, Jūsų rašte nurodoma problema iš esmės bus pašalinta kovo mėnesį.


Pirmininko pavaduotoja Medeina Augustinavičienė

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?