2025 m. kovo 27 d. Gidų ir kelionės vadovų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas Ričardas Garuolis išsiuntė Ekonomikos ir inovacijų ministrui Lukui Savickui raštą, prieštaraujantį šios ministerijos pasiūlymams dėl gidų veiklos reglamentavimo.
Skaityti žemiau.
LR Ekonomikos ir inovacijų ministrui Lukui Savickui
DĖL GIDŲ VEIKLOS REGLAMENTAVIMO PAKEITIMŲ
Prieštaraujame tiek „švelniam“, tiek „kardinaliam“ gidų teisinės veiklos reglamentavimo modeliams, kuriuos Ekonomikos ir inovacijų ministerija pasiūlė 2025 m. vasario 27 d. vykusio Lietuvos turizmo tarybos posėdžio metu.
Sumažins turistinių paslaugų kokybę
Aukštos kvalifikacijos gidų profesijos (privalomas aukštasis išsilavinimas ir valstybės nustatyti gidų kursai) pavertimas žemos kvalifikacijos (tik baigę gidų kursus be aukštojo išsilavinimo) arba nekvalifikuotu darbu ( be gidų kursų ir aukštojo išsilavinimo), sumažintų gidų paslaugų kokybę ir Lietuvos konkurencinį pranašumą prieš kaimynines valstybes, kuriose gidų veikla yra nereglamentuota.
Panaikinus visus apribojimus gidų veiklą Lietuvoje gidų paslaugas įgytų teisę teikti asmenys:
iš trečiųjų šalių, tame tarpe nedraugiškų Lietuvai Rusijos ir Baltarusijos;
Lietuvos piliečiai, skleidžiantys kremlinę propagandą (iš kalėjimo išėjęs Algirdas Paleckis ir kt.);
prie turistinių objektų elgetaujantys narkomanai, kurie vietoj išmaldos prašymo siūlys nebrangiai pravesti ekskursiją, kaip tai jie darydavo iki gido profesijos reglamentavimo Lietuvoje.
Sumažinus kvalifikacinius reikalavimus Lietuvos gidams bus atitinkamai sumažinti ir kvalifikaciniai reikalavimai asmenims iš ES valstybių, kurių žinių lygis ir dabar apie Lietuvą yra daug žemesnis nei vietinių gidų, laikinai teikti gido paslaugas Lietuvoje.
Gidai yra dažnai vadinami savo šalies „vizitinėmis kortelėmis“ arba neoficialiais diplomatais, nes atvykę turistai apie šalį daugiausia sprendžia pagal tai kokie yra gidai ir kaip jie pristato savo šalį.
Gidai ne tik pasakoja apie savo šalies praeitį, dabartį, turistinius objektus, kurie yra įtraukti ar neįtraukti į ekskursijų programą, nemokamai kuria teigiamą savo šalies įvaizdį, kuriam kurti valstybė išleidžia dideles lėšas, taip prisidėdami prie investicijų pritraukimo į Lietuvą, bet ir paaiškina Lietuvos užsienio politiką turistams iš užsienio, kurie yra savo šalių rinkėjai, ir dalyvaudami rinkimuose gali nulemti, kad jų šalyse būtų išrinkti Lietuvai draugiški politikai.
Tai ypač svarbu, nes dėl Rusijos agresijos Ukrainoje, Lietuva yra padidinto geopolitinio pavojaus Europos Sąjungos (ES) šalis.
Tose ES valstybės, kuriose turizmas yra svarbi ūkio šaka (Pietų Europa, Austrija, Belgija ir kt.) gidų veikla yra reglamentuojama.
Prieš dešimtmetį supratus gidų paslaugų svarbą vystant turizmą daugiausiai turistų sulaukiančioje Rygos apskrityje buvo įvestas vietinių gidų reglamentavimas, o vietiniai gidai darbo metu privalo (už nevykdymą gresia bauda) matomoje vietoje segėti gido pažymėjimą.
Gidų trūkumas Lietuvoje yra perdėtas
Valstybės vartotojų teisių tarnybos duomenimis Lietuvoje yra apie 6000 gidų kursus ir aukštąjį išsilavinimą turinčių asmenų. Per dešimtmetį Lietuvoje paruošta apie 2500 naujų gidų (apie 250 per metus), o vidutiniškai apie 75 asmenys, gyvenantys ES šalyse, kiekvienais metais gauna leidimus laikinai ar vienkartinai teikti gido paslaugas Lietuvoje.
Trūkstant gidų retomis kalbomis kelionės vadovai, kurie privalo mokėti anglų kalbą, gali pavertėjauti anglakalbiams Lietuvos gidams, kurių Lietuvoje tikrai netrūksta. Tai yra įprasta praktika pasaulyje.
Įvairiais duomenimis kiekvienais metais gidų paslaugas Lietuvoje teikia apie 700 asmenų, o gidus ruošiančios įstaigos ir įmonės skundžiasi, kad baigę jų gidų kursus asmenys nesulaukia pasiūlymų dirbti, nes nėra poreikio arba jų turistinės įmonės neranda, nes prieš dešimtmetį Lietuvoje buvo panaikintas Turizmo departamento gidų tinklalapis, kuriame buvo nurodyti gidų kontaktai ir darbo kalbos.
Raginame atkurti Gidų tinklalapis su kontaktais ir gido kalbomis arba patalpinti tokią informaciją Všį „Keliauk Lietuvoje“ tinklalapyje.
Nepritariame gidams nereikalingo virtualaus gido pažymėjimui sukūrimui ir materialaus gido pažymėjimo panaikinimui
Gidams materialus pažymėjimas reikalingas nemokamai įeiti į muziejus. Ne visos valstybės yra skaitmenizuotos taip kaip Lietuva, todėl daugelyje muziejų prašoma materialus gido pažymėjimo su nuotrauka, gido numeriu ir parašu, o parodžius virtualų gido pažymėjimą mobiliame telefone būtų atsakyta, kad internete galima bet ką susikurti, ir gidų neįleistų.
Privalomas gido pažymėjimo segėjimas matomoje vietoje ekskursijos metu
Segint matomoje vietoje gido pažymėjimą kontroliuojančioms institucijoms bus lengviau nustatyti galimus pažeidėjus.
Todėl siūlome virtualiam gidų pažymėjimui kurti planuojamas skirti lėšas, panaudoti minėto Gidų tinklalapio sukūrimui ir palaikymui.
Gidų etikos kodekso reikalingumas gerinant paslaugų kokybę
Skirtingai nei kitos licencijos (leidimai) veiklai (vairuotojų, medikų ir kt.) gidų veiklai yra išduodama licencija visam gyvenimui.
Todėl jei vairuotojų, medikų ir kitų profesijų atveju už netinkamai vykdomą veiklą tokį leidimą galima atimti, gidų atveju to padaryti neįmanoma.
Šiuo metu gidų organizacijos baigia suderinti Gidų etikos kodeksą, kuris galėtų būti pagrindu įvertinant gido darbą.
Turizmo įstatyme turi būti nurodyta, kad apie Gidų etikos komisijos sukūrimą prie Valstybės vartotojų teisių tarnybos, kuri būtų sudaryta iš gidų, turistinių įmonių organizacijų, atsakingų institucijų, Lietuvos kariuomenės strateginės komunikacijos departamento atstovų.
Ši komisija apsvarsčiusi faktus apie netinkamą gido darbą, teiktų savo išvadas dėl laikino ar visiško licencijos šiam asmeniui nutraukimo, kuri būtų privaloma Valstybės vartotojų teisių tarnybai.
Tokiu principu neseniai sudarytas Vaistininkų etikos kodeksas ir jo kontrolės užtikrinimas labai efektyviai padėjo pagerinti vaistininkų paslaugų kokybę ir nešališkumą siūlant farmacines prekes.
Pagarbiai
Gidų ir kelionės vadovų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas Ričardas Garuolis