2022 m. birželio 17 d. Gidų ir kelionės vadovų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas Ričardas Garuolis dalyvavo Vilniuje surengtame aukščiausio lygio Baltijos regiono turizmo sektoriaus atstovų ir už jį atsakingų Baltijos valstybių ir Ukrainos bei Europos komisijos pareigūnų susitikime, kuriame buvo aptarta turizmo padėtis po Covid-19 pandemijos ir vykstant Rusijos agresijai Ukrainoje.
Dalyvius pasveikino šio renginio organizatorė Lietuvos ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė,. Pasisakė Europos kelionių komisijos prezidentas Luisas Eraužo (Luis Araujo), Ukrainos turizmo vystymo agentūros pirmininkė Mariana Oleskiv.
Lietuvos pramoninkų konfederacijos viceprezidentas Marius Dubnikovas savo prenešime atskleidė, kad Lietuvoje įvažiuojamas turizmas dar toli gražu nepasiekė ikipandeminio lygio, o Rusijos agresija Ukrainoje laidoja viltis, kad tai bus padaryta šiais metais, nes daug turistų bijo vykti į Baltijos šalis, kadangi mano, jog Rusija gali pulti ir čia. Todėl jis siūlė labiau skleisti žinią, kad Lietuva yra saugi NATO valstybė.
Turizmui kylančius iššūkius aptarė ir patirtimi pasidalino Estijos Užsienio reikalų ministerijos atstovė, atsakinga už užsienio prekybą ir turizmą Kiuli Kraner (Külli Kraner), Latvijos Ekonomikos ministerijos atstovas, atsakingas už turizmą, Andris Čuda, Lietuvos ekonomikos ir inovacijų viceministras Vincas Jurgutis, Lenkijos Sporto ir turizmo ministerijos valstybės sekretorius Andžejus Gut- Mostovis (Andrzej Gut-Mostowy), Europos komisijos vyriausias turizmo politikos ekspertas Erikas Filipartas (Eric Philippart).
Po diskusijų Ričardas Garuolis atskleidė, kad jam ir kitiems Lietuvos gidams tenka lydėti užsienio turistų grupes nuo Vilniaus iki Talino ir matyti kaip dirba Latvijos gidai. Dažnai rusakalbiai Latvijos gidai turistams pasakoja, kad geriausias laikotarpis Latvijos istorijoje buvo sovietinė okupacija, dabar Latvijos rusakalbiai yra lavių labai diskriminuojami, o Latvijos sostinė Ryga yra rusų ir vokiečių, o ne latvių miestas.
Jis atkreipė dėmesį, kad šie Latvijos gidai kaip Europos Sąjungos gyventojai turi teisę dirbti ir Lietuvoje, todėl atvykę į Lietuvą skleidžia kremlinę dezinformaciją ir Lietuvos svečiams. Gidų ir kelionės vadovų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas paklausė Latvijos atstovo ką Latvijos vyriausybė ketina daryti, kad užkirstų kelią nesąžiningiems gidams klaidinti turistus. Jis atskleidė, kad Lietuvos gidai jau seniai siūlo Žurnalistų etikos kodekso pavyzdžiu sukurti Gidų etikos kodeksą, kuris ilgesniam ar trumpesniam laikui atimtų tokiems nesąžiningiems ir turistus klaidinantiems gidams teisę teikti gido paslaugas.
Andris Čuda pasakė, kad Latvijos vyriausybė skiria lėšų ir dėmesį gidų švietimui, o tikrindami gidų darbą ketina siųsti „slaptą vartotoją“ t. y. turistais apsimetusius kontroliuojančių institucijų darbuotojus. Jis pritarė pasiūlymui dėl Gidų etikos kodekso. M. Čuda per kavos pertraukėlę jis išreiškė viltį, kad dabar kai vyksta tikras ir informacinis Rusijos karas prieš Ukrainą bei demokratinį Vakarų pasaulį, Gidų etikos kodeksui priimti yra pačios palankiausios sąlygos.
Estijos atstovė K. Kraner per kavos pertraukėlė R.Garuoliui prisipažino, kad Gidų kodekso pasiūlymas yra geras ir padėtų spręsti panašias problemas taip pat ir Estijoje, kurioje dar yra daug Kremliaus dezinformacijos paveiktų gyventojų.
Per kavos pertraukėlę prie R. Garuolio priėję Europos komisijos vyriausias turizmo politikos ekspertas E. Filipartas padėkojo už pasiūlymą dėl Gidų etikos kodekso. Jis atskleidė, kad Europos komisijoje taip svarstoma kaip apsiginti nuo Kremliaus skleidžiamos dezinformacijos, o Gidų etikos kodeksas parengtas Žurnalistų etikos kodekso pagrindais, pasak jo, yra labai geras pasiūlymas, kuris apsaugotų turistus nuo klaidinančios informacijos. E. Filipartas paėmė Gidų ir kelionės vadovų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininko Ričardo Garuolio kontaktus ir pažadėjo pakviesti jį teikti pasiūlymus Europos komisijoje rengiamoms direktyvoms.
Tuo tarpu, Lietuvos Ekonomikos ir inovacijų ministerija, svarstant naują Turizmo įstatymo redakciją, Gidų etikos kodekso pasiūlymą atmetė, teigiant, kad gidai daro poveikį mažesniam asmenų skaičiui nei žurnalistai. Pasak šios ministerijos Turizmo politikos skyriaus vyriausiojo specialisto Mariaus Gorochovskio, negalima lyginti gidų ir žurnalistų, nes gidas, jo nuomone, paprastai dirba tik su šešių -aštuonių turistų grupe.