Metų pabaiga – rezultatų aptarimo ir ateities planavimo laikas. Turi kuo pasidžiaugti ir socialinius darbuotojus atstovaujančios profesinės sąjungos. Patvirtintame 2015 metų valstybės biudžete numatytos lėšos didinti mažiausiai uždirbančių biudžetinio sektoriaus darbuotojų atlyginimams. Tikimasi, kad nuo kitų metų kovo socialinių paslaugų sektoriaus darbuotojų atlyginimai didės apie 5 procentus.
Profesinės sąjungos daugybės susitikimų, derybų ir piketų metu reikalavo kelti atlyginimus socialinių paslaugų sektoriaus darbuotojams bei gerinti jų darbo sąlygas. Socialinių darbuotojų atlyginimai šiuo metu yra mažiausi iš visų biudžetinio sektoriaus darbuotojų. Tai kvalifikuoti darbuotojai, jų darbas, nors atrodo neatnešantis tiesioginio pelno, o dažnai ir nepastebimas, bet svarbus, reikalingas ir atsakingas visuomenei bei valstybei. Gaudami už savo darbą vos didesnį už minimalų darbo užmokestį, socialiniai darbuotojai dažnai patys priversti tapti pašalpų ir kompensacijų gavėjais.
Kita profesinių sąjungų keliama problema – nuolat didėjantys socialinių darbuotojų darbo krūbviai. Daugelyje sričių jie apskritai nereglamentuoti. Dėl krizės, visuomenės senėjimo ir kitų veiksnių, socialinių paslaugų poreikis nuolat didėja. Deja, daugiau darbuotojų, kurie tas paslaugas teikia, neatsirado, o kai kur, dėl sudėtingos finansinės situacijos, net sumažėjo. Profesinės sąjungos ne kartą kėlė šį klausimą ir siūlė griežčiau reglamentuoti socialinių darbuotojų, jų padėjėjų darbo krūvius, nes darbuotojai patiria milžinišką stresą, jaučiasi nesaugūs, negali dirbti kokybiškai. Tai buvo ir vienas iš rugsėjo 26 d. rengto piketo reikalavimų. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija šiuo metu formuoja darbo grupę, kuri apibendrins iš savivaldybių gautą informaciją apie socialinių paslaugų įstaigų darbo krūvius ir pateiks pasiūlymus, kaip galima gerinti situaciją. Darbo grupėje bus ir profesinių sąjungų atstovai. Nuo LPS Solidarumas į darbo grupę deleguota Alma Nevierienė.
Toliau tęsiamos derybos dėl socialinių paslaugų sektoriaus šakos kolektyvinės sutarties. Gruodžio 5 d. susitikime socialinių paslaugų sektoriaus darbuotojus atstovaujančios profesinės sąjungos atnaujino Jungtinės atstovybės susitarimą bei aptarė tolesnius veiksmus šakos kolektyvinėse derybose. Iki šiol derybos strigo dėl dviejų pagrindinių priežasčių: ne visos profesinės sąjungos buvo sudarę jungtinės atstovybės sutartį ir nebuvo išspręstas darbdavio klausimas. Derybos vyko su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, tačiau ji galėjo atstovauti tik ministerijai pavaldžias įstaigas. Dauguma socialinių paslaugų sektoriaus įstaigų yra pavaldžios savivaldybėms, tačiau tik keletas jų sutiko dalyvauti derybose, todėl derybos prarado pagrindinę prasmę – pagerinti darbo sąlygas visiems sektoriaus darbuotojams. 2014 m. birželio mėn. priimta Darbo kodekso pataisa numato, kad visų biudžetinio sektoriaus įstaigų darbdavį šakos kolektyvinėse derybose atstovauja Vyriausybė arba jos įgaliota institucija. Atsirado reali gal
imybė pasiekti, kad šakos kolektyvinė sutartis galiotų visoms sektoriaus įstaigoms. Antroji problema taip pat išspręsta – atnaujintą jungtinės atstovybės susitarimą pasirašė visos socialinių paslaugų sektoriaus profesinės sąjungos.
Viena iš pagrindinių socialiniams darbuotojams būtinų charakterio savybių – optimizmas ir pasitikėjimas. Tikiu, kad teigiami darbo rezultatai prisidės prie šventinės kalėdinės nuotaikos ir suteiks įkvėpimo tęsti pradėtus darbus ir siekti užsibrėžtų tikslų.
Jurgita Žiūkienė, Slaugos ir socialinių darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė