2023 m. lapkričio 7 d. vyko Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) darbo grupės posėdis, skirtas profesinių sąjungų stiprinimo ir atnaujinimo klausimams, kuriame nuotoliniu būdu dalyvavo Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” generalinė sekretorė Daiva Kvedaraitė.
Pastebima, kad profesinių sąjungų narių skaičius mažėja daugelyje Europos šalių dėl to, kad keičiasi darbo rinkos struktūra, darbo santykiai, atsiranda naujos užimtumo formos, žmonių darbą keičia dirbtinis intelektas ir panašiai.
Diskusija apie tai, kad būtina kalbėti ir kurti strategiją bei imtis veiksmų, prasidėjo dar gegužės mėnesį Berlyne vykusiame ETUC suvažiavime.
Gerąją patirtimi, didinant profesinių sąjungų narystę, posėdyje pasdalino Švedijos profesinės sąjungos TCO pirmininkė Terese Svanstrom. Kai profesinės sąjungos narių organizavimas tapo kasdiene profesinės sąjungos „Vision“, vienijančios Švedijos savivaldybių administracijos tarnautojus, veikla, buvo keliami konkretūs tikslai ir kas mėnesį nariams pranešama apie pasiektus rezultatus ar nesėkmes. Dėl to dvidešimt penkerius metus mažėjusi profesinių sąjungų narystė, dabar jau dešimt metų auga.
Apibendrinant diskusijose išsakytas mintis ir pasiūlymus buvo išskirtos aštuonios teminės grupės, kurios turėtų sudaryti profesinių sąjungų stiprinimo ir atnaujinimo strategiją. Tai yra:
1. Švietimas ir gebėjimų didinimas. Kaupti žinias, gerąją praktiką, atlikti tyrimus, organizuoti mokymus ir švietimą, keistis gerąja patirtimi apie tai, kaip organizuoti darbuotojus, kurie dirba pagal netipines darbo sutartis, ugdyti lyderystės, profesinių sąjungų narių pritraukimo bei išlaikymo profesinėse sąjungose . Šioje veikloje svarbus vaidmuo teks Europos profesinių sąjungų institutui. Rekomenduojame keistis patirtimi ir profesinių sąjungų sektorių lygyje. Padėti šalims, kuriose socialinis dialogas nėra pakankamai išvystytas.
2. Vidinė profesinių sąjungų demokratija. Nebijoti pokyčių profesinių sąjungų struktūrose, skatinti moterų ir jaunų žmonių lyderystę. Profesinių sąjungų atnaujinimas turėtų tapti nuolatine ETUC vykdomojo komiteto darbotvarkės tema.
3. Organizavimas, įdarbinimas ir narių išlaikymas. Tikslas – siekti įvairesnės profesinių sąjungų narystės, prisitaikyti prie pasikeitusių profesinių sąjungų narių poreikių. Skirti daugiau žmogiškųjų ir finansinių resursų jaunų darbuotojų ir studentų organizavimui į profesines sąjungas. Organizuoti priežiūros- slaugos sektoriaus darbuotojus, darbuotojus migrantus, skaitmeninėse platformose dirbančius darbuotojus, savarankiškai dirbančius žmones.
4. Profesinių sąjungų veiklos skaitmeninimas, komunikacijos strategijos. Atrasti naujus komunikacinius įrankius, keisti požiūrį į tai, kaip dirbame ir komunikuojame, naudoti skaitmenines platformas narių organizavimui ir išlaikymui.
5. Naujas profesinių sąjungų judėjimo naratyvas. Profesinės sąjungos turėtų domėtis naujomis temomis, tokiomis kaip klimato kaita ir aplinkosauga, lyčių lygybės klausimai, socialinis teisingumas, mokesčių politika.
6. Kova su kraštutinės dešiniosios politinėmis idėjomis. Raginti darbuotojus dalyvauti ir balsuoti Europos Parlamento rinkimuose, bendradarbiauti su nepriklausoma žiniasklaida, parodyti ekonominės politikos alternatyvas. Bendradarbiauti ir kurti koalicijas su pilietinės visuomenės organizacijomis ir progresyviomis politinėmis partijomis,.
7. Stiprinti kolektyvines derybas ir didinti kolektyvinių sutarčių aprėptį. Kurti aplinką, kuri būtų palanki sektorinėms deryboms, stiprinti derybas, prisitaikyti prie pokyčių ir t.t.
8. Mobilizavimas (telkimas). Telkti profesinių sąjungų narius, didinti profesinių sąjungų galią, sukurti stiprias profesinių sąjungų narių grupes iš aktyvių narių, kurie galėtų streikuoti. Parodyti kodėl telkimasis yra nukreiptas į pokyčius teisinga kryptimi. Nebijoti pokyčių, moterys jau vadovauja darbuotojų judėjimams sektoriuose, kurie yra labiausiai neapsaugoti ir darbe patiria stresą. Kurti sąjungas su kitais judėjimais, kurie kovoja už panašius tikslus.
9. Solidarumo tinklai. Ginti ir stiprinti profesinių sąjungų ir darbuotojų teises, tame tarpe teisę organizuotis į profesines sąjungas, teisę į kolektyvines derybas, teisę streikuoti. Išpuoliai prieš profesines sąjungas neturi būti toleruojami, profesinių sąjungų veiklos draudimas ar išardymas turėtų būti prilyginti nusikalstamai veiklai ir už tai turėtų būti baudžiamas. Sukurti tarptautinį specialų mechanizmą, kuris padėtų reaguoti esant profesinių sąjungų teisių pažeidimams.