Europos ir Centrinės Azijos profesinių sąjungų bendradarbiavimo perspektyvos, integruojant naujasias technologijas į darbo rinką

autorius Jovita

2024 m. lapkričio mėn. 12 ir 13 dienomis Taškente vyko Tarptautinė konferencija „Nauja socialinė sutartis – Europos ir Centrinės Azijos profesinių sąjungų perspektyva“, kurioje dalyvavo LPS „Solidarumas“ pirmininkės pavaduotojas Algirdas Markevičius ir valdybos narys Vitalijus Varnas. Konferenciją organizavo Tarptautinė darbo organizacija (TDO).

Konferencijos metu vyko dvišalis susitikimas su Uzbekijos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininku Kudratila Rafikov, kuriame šalys kalbėjo apie būtinybę plėtoti dvišalį bendradarbiavimą tarp LPS „Solidarumas“ ir Uzbekijos profesinių sąjungos konfederacijos ir aptarė galimybes teikti visokeriopą pagalbą šalių darbuotojams, dirbantiems Lietuvoje ar Uzbekijoje. Uzbekijos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Kudratila Rafikov pažymėjo, kad kitąmet Uzbekijos profesinių sąjungų konfederacija švęs savo 120 metų veiklos jubiliejų ir pakvietė LPS „Solidarumas“ į minėtą renginį.

Konferencijoje pranešimą skaitė LPS „Solidarumas“ pirmininkės pavaduotojas Algirdas Markevičius, kuris akcentavo profesinių sąjungų ir socialinio dialogo vaidmens svarbą, integruojant naujas technologijas į darbo rinką:  „Dirbtiniam intelektui ir skaitmeninimui vis labiau integruojantis į mūsų kasdienį gyvenimą kyla natūralus klausimas: ar skaitmeninė transformacija taps pagalba ar problema? Tinkamomis sąlygomis skaitmeninė transformacija gali sustiprinti darbo vietas, pagerinti žmonių gyvenimo lygį ir suteikti geresnių sprendimų priėmimo galimybių. Darbuotojams aktyviai dalyvaujant profesinėse sąjungose ir tinkamai juos apmokant, suteikiant sąlygas kvalifikacijos kėlimui ir persikvalifikavimui, naujosios technologijos gali padėti išspręsti svarbias visuomenės problemas, tokias kaip anglies dioksido mažinimas ir pagerinti darbuotojų gyvenimą.

Diegiant naujas technologijas, būtinas apgalvotas jų taikymas, tinkamas reglamentavimas ir priežiūra bei jų įgyvendinimas turi vykti per socialinį dialogą, aktyviai dalyvaujant ir konsultuojantis su darbuotojais. Be šių garantijų, technologijos gali sukurti nesaugias ir pažeidžiamas darbo vietas, tapti stebėjimo įrankiais, naikinti pagrindines darbuotojų teises ir diskriminuoti juos. Technologijos vis dažniau naudojamos siekiant atimti iš darbuotojų nuolatinį oficialų darbą ir neleisti naudotis jiems priklausančiomis teisėmis ir garantijomis.

Profesinės sąjungos turi aktyviai dalyvauti priimant sprendimus dėl technologinių pokyčių darbo vietoje. Darbuotojų vaidmens pripažinimas paruošiant duomenis, jų dalyvavimas ir veiksmingas bendradarbiavimas yra labai svarbūs sprendžiant problemas, turinčias įtakos užimtumui ir darbo sąlygoms. Profesinės sąjungos ir socialinis dialogas yra veiksmingiausia priemonė padedanti nustatyti naujų technologijų diegimo darbo vietoje naudą ir riziką, ir į jas reaguoti.

Skaitmeninių technologijų integravimo tikslas turi būti darbo sąlygų gerinimas, o ne darbo vietų naikinimas. Skaitmeninių technologijų integravimas turėtų būti reguliuojamas per kolektyvines sutartis ir įstatyminius aktus, kad būtų galima valdyti skaitmeninimo integravimo procesus darbo rinkoje ir atsižvelgti į darbuotojų nuomonę. Profesinės sąjungos ir darbuotojams atstovaujančios šalys turėtų būti įtrauktos į šiuos procesus ankstyvame etape ir turėtų aktyviai dalyvauti sprendimų priėmime“.