2015 m. gruodžio 3 d. Lietuvos švietimo ir mokslo profesinių sąjungų federacijos, kuriai priklauso Lietuvos švietimo įstaigų profesinė sąjunga (LŠĮPS), Lietuvos švietimo profesinė sąjunga (LŠPS), Lietuvos mokytojų profesinė sąjunga (LMPS) ir Krikščioniškoji švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (KŠDPS), atstovai, kartu su Europos švietimo profesinių sąjungų komiteto (ETUCE) direktorium Martin Romer lankėsi Lietuvos Respublikos Seime. Jie susitiko su Seimo Pirmininkės pirmuoju pavaduotoju Vydu Gedvilu, Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininku Raimundu Paliuku, Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininku Valentinu Bukausku, Biudžeto ir finansų komiteto pirmininku Petru Narkevičiumi, Švietimo ir mokslo ministre Audrone Pitrėniene bei kitais Darbo partijos frakcijos atstovais.
ETUCE vadovas M. Romer pabrėžė, jog yra gerai susipažinęs su situacija Lietuvos švietime, priminė, kad ankstesnių susitikimų metu Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius jam žadėjo 2015 m. Vyriausybės veiklos prioritetą skirti švietimui, ieškoti realių būdų pagerinti švietimo finansavimą.
Profesinės sąjungos tarpžinybinėje darbo grupėje atliko rimtą darbą, Vyriausybei pateikė išvadas, tačiau pažadai įgyvendinti sprendimus ir liko pažadais. Pasak M. Romer, Lietuvos švietimo sistemą būtina keisti, nes dabar tai tėra moderni vergijos forma. ETUCE vadovas pažadėjo visokeriopą komiteto ir Europos šalių profesinių sąjungų paramą švietimo profesinių sąjungų reikalavimams ir organizuojamoms pilietinėms akcijoms. Jis taip pat akcentavo, kad profesinių sąjungų kritika ir priekaištai adresuojami ne švietimo ir mokslo ministrei Audronei Pitrėnienei, o visai švietimo sistemai ir Vyriausybės nenorui spręsti problemas ir vykdyti pažadus.
M. Romer pabrėžė, jog mokytojai nekalti dėl demografinių problemų ir emigracijos, dėl ko šalyje susidarė mokinių ir mokytojų skaičiaus disbalansas. Jis išreiškė viltį, kad pagaliau Lietuvos Vyriausybė supras, kad ne kas kitas, o ji privalo spręsti šias problemas.
Susitikimui pirmininkavęs Seimo Pirmininkės pirmasis pavaduotojas V. Gedvilas pripažino, kad esamą situaciją puikiai supranta ir stengiasi ją spręsti, atkreipė dėmesį, kad atsakomybės nebijo ir prieš mokytojų streiką jie nėra nusistatę.
Švietimo ir mokslo ministrė A. Pitrėnienė apgailestavo, kad prieš rinkimus visos partijos savo programose švietimą įrašo kaip prioritetą, tačiau po rinkimų tuoj pat tai pamiršta. Ji pripažino, kad situacija yra apgailėtina ir netoleruotina.
Susitikimo dalyviams ministrė pristatė per pusmetį įgyvendintus susitarimus su profesinėmis sąjungomis bei pabrėžė, kad daugelis ministerijos potvarkių savivaldybėms yra tik rekomendacinio pobūdžio, todėl tuo yra piktnaudžaujama.
Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas R.Paliukas taip pat pripažino, kad švietimo sistemos problemos yra itin gilios, tačiau, jo nuomone, reikia grįžti į derybų ir kompromisų ieškojimo kelią.
Darbo partijos frakcijos seniūnas Kęstutis Daukšys, kuris ne kartą bendravo su švietimo profesinių sąjungų atstovais dėl šios srities problemų ir yra išsamiau susipažinęs su jos problematika, yra įsitikinęs, kad reikalingi sisteminiai pokyčiai švietime, pagrįsti tinkamu finansavimu, taip pat jis pritarė streiko idėjai.
LŠPS pirmininkas Audrius Jurgelevičius pripažino, jog ministrė yra sistemos įkaitė ir profesinės sąjungos visiškai nesiekia ministrės nuvertimo, nes tai nieko neišspręs. Profesinės sąjungos siekia realių rezultatų. Derybos dėl derybų niekam nėra reikalingos, mokytojams yra svarbiausia matyti perspektyvą.
LŠĮPS pirmininkas Eugenijus Jesinas dar kartą pakartojo, kad švietimo politika turi būti iš pagrindų pakeista, nes dabar švietimo niekas nevertina. Jo teigimu, pinigų yra, tik reikia norų juos rasti, nes daug vidinių rezervų yra neracionaliai švaistoma. Profesinės sąjungos yra pasiruošusios bendradarbiauti, o ne konfrontuoti.
Lietuvos švietimo ir mokslo profesinių sąjungų federacijos informacija