Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), kurios narė yra ir Lietuva, paskelbė 2023 m. pirmo ketvirčio darbo rinkos apžvalgą „Employment Outlook“ ir pateikė savo pastebėjimus bei pasiūlymus. Skaityti čia.
Minėtoje apžvalgoje rašoma, kad realus darbo užmokestis mažėja visose EBPO valstybėse, o pelnas daugelyje EBPO šalių išaugo labiau nei darbo sąnaudos, todėl yra galimybės didinti darbuotojų atlyginimus ir tokiu būdu skatinti dėl infliacijos sumažėjusį prekių ir paslaugų vartojimą.
EBPO apžvalgoje rašoma, kad „2023 m. pirmąjį ketvirtį, nepaisant nominalaus darbo užmokesčio padidėjimo, realus metinis darbo užmokesčio augimas 34 EBPO šalyse vidutiniškai sumažėjo -3,8 %.
Apžvalgoje teigiama, kad siekiant apriboti neigiamą infliacijos poveikį darbuotojams ir užtikrinti teisingą išlaidų paskirstymą tarp vyriausybių, įmonių ir darbuotojų, greičiausias sprendimo būdas yra padidinti darbuotojų atlyginimus, nes tai neatsilieps įmonių veiklai, kadangi pastaruoju metu jos gavo neįprastai didelius pelnus,. Tokiu būdu bus sumažintas dėl infliacijos sumažėjęs gyventojų perkamosios galios praradimas ir bus skatinamas bendras ūkio augimas.
EBPO pranešime daroma išvada, kad siekiant didinti užimtumą kolektyvinės derybos yra „priemonė, užtikrinanti sąžiningą ir tinkamą atsaką į infliacijos sukeltų išlaidų augimą“.
EBPO apžvalgoje taip pat nuodugniai nagrinėjamas dirbtinio intelekto poveikis užimtumui. Teigiama, kad „reikia skubiai imtis politinių veiksmų, kad būtų pašalinta rizika, kurią dirbtinis intelektas gali kelti naudojant jį darbo vietoje, kalbant apie darbuotojų privatumą, saugą, sąžiningumą darbdavių elgesį su darbuotojais ir darbuotojų teises darbe“.
Pranešime rašoma, kad taikant dirbtinį intelektą darbo vietose būtina užtikrinta jo sprendimų „atskaitomybę, skaidrumą ir suprantamumą“ .
Kaip ir skyriuje apie atlyginimus ir infliaciją EBPO apžvalgoje pripažįstamas profesinių sąjungų indėlis. Pranešime rašoma, kad pradedant taikyti dirbtinį intelektą ir sprendžiant dėl to kylančias problemas socialinis dialogas ir kolektyvinės derybos „ atliks pagrindinį vaidmenį“.
„EBPO tyrimas labai aiškiai parodė, kad darbuotojų atlyginimai praranda vertę, o pelnas infliacijomis sąlygomis auga, todėl nelygybė didėja“, – sako EBPO Profesinių sąjungų patariamojo komiteto (TUAC ) generalinė sekretorė Veronika Nilson (Veronica Nilsson). Ji pasidžiaugė, kad „EBPO pripažįsta, kad gaunamas pelnas leidžia didinti atlyginimus. Kolektyvinės derybos teisingai pristatomos kaip būdas pasiekti sąžiningą darbuotojų ir darbdavių dalį. Kalbant apie užimtumo ateitį taip pat pateikiama aiški dirbtinio intelekto rizikos ir galimos naudos analizė, pabrėžiant būtinybę imtis skubių politinių veiksmų ir socialinio dialogo bei kolektyvinių derybų svarbą valdant dirbtinį intelektą“.