Diskusija Seime apie skaidrumą priimant valdžios sprendimus

autorius Ričardas

2025 m. balandžio 8 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkės pavaduotojas Ričardas Garuolis dalyvavo diskusijoje „Kaip didindami politikos skaidrumą galime didinti valstybės atsparumą?“, kurią Seime surengė viešosios politikos organizacija „Transparency International“ Lietuvos skyrius kartu su Seimo kanceliarija, o renginį globojo Seimo Pirmininkas Saulius Skvernelis, kuris pasveikino diskusijos dalyvius.

Renginyje dalyvavo Seimo nariai, atsakingų už kovą prieš korupciją valstybės institucijų vadovai, nevyriausybinių organizacijų atstovai ir mokslininkai.

„Transparency International“ Lietuvos skyriaus iniciatyvų vadovė Ieva Dunčikaitė padarė pranešimą „Atvirumo paradoksas teisėkūroje: kas iš tikrųjų stabdo progresą? Pamokos iš Lietuvos miškų politikos“.

Pilietinės visuomenės instituto ekspertė Rūta Žiliukaitė savo |pranešime „Kaip pilietinė galia gali stiprinti valstybės atsparumą ir formuoti Lietuvos ateitį?“ atskleidė, kad apie 30 proc. Lietuvos piliečių nepasitiki nei valdžia, nei žiniasklaida ir nelinkę dalyvauti nei visuomeninėje, nei politinėje veikloje, nes yra įstitikinę, kad nieko pakeisti jie negali.

Apie skaidrumo padėtį priimant politinius sprendimus Lietuvoje ir priemones užkertančias kelius neskaidriems sprendimams kalbėjo Seimo vicepirmininkas  Raimondas Šukys, Seimo kancleris  Algirdas Stončaitis,  Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Arvydas Anušauskas, Seimo, Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkė Aušrinė Norkienė, Specialiųjų tyrimų tarnybos direktorius Linas Pernavas, portalo „15 min.“  vyriausiasis redaktorius Vaidotas Beniušis, Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos Atitikties skyriaus vedėja Edita Kavoliūnienė.

Visi kalbėjusieji pažymėjo, kad padėtis, skaidrinant valdžios sprendimų priėmimą, Lietuvoje per dešimtmetį labai pagerėjo, bet dar nepasiekė lygio, kurio siekiama.

Kai R. Garuolis paklausė G. Žiliukaitės kaip pagal pajamas pasiskirsto jos minėtas valdžia nepasitikinčių piliečių trečdalis, ji atsakė, kad toks tyrimas nebuvo atliktas, bet kiti tyrimai rodė, kad daugiausiai tarp jų yra žemesnio išsilavinimo ir mažesnes pajamas gaunantys asmenys.

R. Garuoliui paklausus Specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriaus kaip vertinti valstybės pareigūną, kuris diskutuojant su profesinių sąjungų atstovais atsisako atskleisti kokie asmenys ar organizacijos prašo jį padaryti jų siūlomas įstatymų pataisas, L. Pernavas atsakė, kad STT visada vykdo antikorupcinį įstatymų vertinimą ir pastebėjus neigiamą interesų grupių įtaką apie tai nurodo savo pastabose, prieš teikiant jas priėmimui.

R. Garuolis atkreipė dėmesį, kad profesinės sąjungos komercinėje žiniasklaidoje gauna mažiau galimybių paviešinti savo nuomonę nei darbdavių atstovai. Jis kėlė klausimą dėl reklamos įtakos platinant vieną ar kitą nuomonę komercinėje žiniasklaidoje ir atskleidė, kad prieš gerą savaitę nusiuntė į „15 min“ portalą Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ nuomonę dėl mokesčių reformos, tačiau ji nebuvo paskelbta, nors darbdavių organizacijų pasiūlymai dėl mokesčių yra užtvindę visą viešąją erdvę.  

„15 min.“ redaktorius užtikrino, kad jo portalo žurnalistams reklama nedaro įtakos, nes jie net nežino kas yra reklamos davėjai ir redakcijoje į tai niekas dėmesio nekreipia. Pasak jo, profesinių sąjungų nuomonė portale yra atspindima, o minėtas profesinės sąjungos pareiškimas nebuvo paskelbtas galbūt dėl techninių ar kitų priežasčių, todėl paprašė profesinės sąjungos pranešimus siųsti į jo asmeninį elektroninį paštą.

Viešosios politikos organizacija „Transparency International“ Lietuvos skyrius yra daugiau nei 20 metų veikianti viešosios politikos organizacija, kuri atlieka tyrimus, siekiant didinti skaidrumo lygį bei mažinti korupcijos apraiškas Lietuvoje, kuria iniciatyvas, skatinančias skaidrumą bei skatina geruosius skaidrumo standartus privačiame, viešajame bei nevyriausybiniame sektoriuose.

Visą diskusiją žiūrėti čia.

Palikti komentarą