„Danspin” įmonėje atlyginimai didės 6.5%

autorius Solidarumas
danspin

2018 rugsėjo 12 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ generalinis sekretorius Ričardas Garuolis ir teisininkas Vitalius Jarmontovičius, pakvietus „Danspin“ profesinei sąjungai „Solidarumas“ lankėsi UAB „Danspin“ Darbo tarybos posėdyje.

UAB „Danspin“ yra daniško kapitalo įmonė, kuri gamina vilnos verpalus, kurie panaudojami kilimams austi visame pasaulyje. Įmonėje trimis pamainomis dirba virš 400 darbuotojų, kurių skaičius nuolatos auga.

Savininkai stengiasi diegti skandinaviškus darbo standartus. Veikia moderni valdykla, dušai, persirengimo kambariai. Gamyklos valdykloje darbuotojai valgo pigiau. Pavyzdžiui, antras patiekalas svečiui gali kainuoti 2.80 eurų, o darbuotojui – 60 centų. Kava kainuoja 10 -30 centų.

Įmonės savininkai investuoja ne tik į naujus įrenginius, bet ir į priemones, kurios užtikrina darbuotojų saugumą. Neseniai prie gamyklos įrengta stovėjimo aištelė ir sutvarkytas privažiavimo kelias. Įmonė remia Raseinių futbolo komandą „Danspin“.

Įmonės savinininkų atstovas Kurtas Jensenas papasakojo, kad „Danspin“ gamyklos savininkai valdo panašaus pobūdžio įmones ne vien Lietuvoje, o jų gaminiai parduodami visame pasaulyje nuo JAV iki Kinijos. Jis pasidžiaugė, kad „Danspin“ gamykla turi patikimą finansinį užnugarį, todėl gali užpirkti žaliavą dideliais kiekiais ir tuo kainų svyravimo metu, kada jos yra pačios mažiausios. Tai padeda įmonei dirbti pelningai, kai tuo metu konkurentai dirba patirdami nuostolį.

Tačiau gamykla turi ir bėdų. Darbininkų darbas yra fiziškai sunkus ir intensyvus. Kiekvienas cecho darbininkas paprastai per dieną savo rankomis perkrauna 1-3 tonas verpalų. Todėl ne visi išgali dirbti.

Dažnai darbuotojai, neatlaikę fizinio krūvo, išeina iš darbo arba serga. Kadrų tekamumas ir sergamumas įmonėje yra dideli. Tai trukdo gamyklai stabiliai dirbti, nes susirgus vieniems darbuotojams, padidėja krūvis likusiems, kurie nebespėja atlikti darbų laiku ir persidirbę taip pat suserga.

Įmonės administracija bando kovoti su sergamumu, mokėdama darbuotojams priedus už tai, kad jie tą mėnesį nesirgo ir dėl ligos nepraleido nei vienos darbo dienos. Tačiau tokia priemonė, profesinės sąjungos narių nuomone, problemų nesprendžia, o jas tik didina, nes darbuotojai nesikreipia į gydytojus ir dirba sirgdami iki mėnesio pabaigos dėl to kitą mėnesį serga ilgiau, kadangi liga įsisenėja.

Įmonės direktorius Rosvaldas Kunickis atsakė, kad šie priedai padeda kovoti su tais darbuotojais, kurie savaitgalį užgeria ir dėl to neateina pirmadienį į darbą. Pasak jo, Raseiniuose gydytojai lengvai suteikia nedarbingumo lapelį penkioms dienoms, jei tik pacientas pasiskundžia, kad jam skauda nugara, nors iš tiesų jis yra sveikas.

Profesinės sąjungos atstovai atsakė, kad tokių girtuoklių beveik nėra, o norint, kad darbuotojai norėtų dirbti tokį sunkų darbą ir neieškotų darbo kitur, būtina didinti atlyginimus 10%, nes per pastaruosius metus kainos labai pakilo, o atlyginimai beveik nepadidėjo. Tuo tarpu, kitose panašaus pobūdžio Raseinių įmonėse atlyginimai didėjo ir yra ne aukštesni nei „Danspin“ gamykloje.

Direktorius atsakė, kad atlyginimai įmonėje geri, o vidutinis atlyginimas viršija 900 eurus.

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ generalinis sekretorius, ekonomistas Ričardas Garuolis pasiūlė vertinti atlyginimų pasiskirstymą įmonėje ne pagal atlyginimų vidurkį, o pagal taip vadinamą atlyginimų medianą, kuri apskaičiuojama, kai visų darbuotojų atlyginimai pagal dydį suskirstomi į keturias grupes, paskui atmetamos patį didžiausą ir mažiausią atlyginimą gaunančių darbuotojų grupės, o iš per vidurių likusių dviejų grupių išvedamas vidurkis, kuris vadinamas mediana. Toks atlyginimo struktūros įvertinimas yra teisingesnis, nes dažnai aukšti atlyginimai vadovams ir vadybininkams, kurių paprastai nėra daug, labai pakelia visos įmonės darbuotojų vidurkį. „Danspin“ įmonėje jis liepos mėnesį buvo 773 eurų „ant popieriaus“. Žiūrėti paspaudus čia ir čia.

Po to užvirė karštos diskusijos. Direktorius taip įsitraukė į jas įsitraukė, kad net neišgirdo savininkų atstovo prašymo išversti ko darbuotojai nori. Kai Kurtas Jensenas trečią kartą angliškai paklausė ko nori darbuotojai, Lietuvos profesinės sąjungos „Solidrumas“ teisininkas ėmėsi padėti ir į anglų kalbą išvertė darbuotojų atstovų pasiūlymus.

Tuomet Kurtas Jensenas paklausė ką įmonė gaus, jei darbuotojų atlyginimai pakils 10%.

Profesinės sąjungos atstovai atsakė, kad tokiu atveju sumažės darbuotojų kaita, įmonėje norės dirbti pareigingiausi ir geriausi rajono darbuotojai, sumažės sergamumas.

Tada įmonės savininkų atstovas Kurtas Jensenas prisipažino stebintis padėtį Lietuvoje ir matantis, kad kainos ir atlyginimai Lietuvoje sparčiai auga. Jis parodė Lietuvos banko prognozes, kurios numato, kad kitais metais infliacija augs 2.7% , o atlyginimai 6,7%, ir pasakė, kad nuo kitų finansinių metų, kurie prsideda nuo šio spalio, gali kelti atlyginimus tik 6.5%, o jei darbuotojai atsisakytų valgyklos, galėtų  juos padidinti dar 2%.

Jis paaiškino, kad daugiau didinti atlyginimų jis negalintis, nes nepaisant to, kad įmonė šiuo metu veikia sėkmingai, bet padėtis rinkose nėra stabili. Dėl artėjančio Anglijos išstojimo iš Europos Sąjungos ir kritusio jos svaro kurso, pabranginusio įmonės produkciją Anglijoje, kurioje parduodama daug „Danspin“ gaminių, įmonė gali prarasti šioje šalyje daug užsakymų. Tuo tarpu, konkurentai Turkijoje sustiprėjo, nes jų valiuta euro atžvilgiu atpigo apie 40% , tiek pat atpigindama jų gaminius. Daug sunkumų lauktų įmonės, jei kiltų karinis konfliktas su Iranu, kuris grasina uždaryti Ormuzo sąsiaurį, per kurį perplukdoma apie 20% pasaulinės naftos. JAV prezidento D.Trampo didinami muitai gali sukelti pasaulinius prekybos karus, kurie apsunkintų įmonės gaminių eksportą.

Tačiau atlyginimai augs ne visiems darbuotojams vienodai. Daugiau uždirbantiems jie didės mažiau, o mažiau uždirbantiems – daugiau. Didesnį atlyginimą gaus ir naujai į darbą priimti darbuotojai, nes antraip jie rinksis kitas įmones, kurios moka didesnius atlyginimus.

Darbo taryboje taip pat buvo aptarta kaip pagerinti darbuotojų maitinimą, nes būna atveją, kai dėl didelio darbo krūvio ar spūsčių valgykloje darbuotojai nespėja tinkamai pavalgyti.

Buvo apsvarstyta darbo drabužių susidėvėjimo problema. Įmonės administracija pažadėjo skirti kiekvienam darbuotojui nustatytą pinigų sumą įsigyti naujiems drabužiams, nes priklausomai nuo darbo sąlygų vieniems darbuotojams užtenka dviejų, o kitiems reikia penkių darbo drabužių komplektų per metus. Detaliau šie klausimai bus apsvarstyti kitame Darbo tarybos posėdyje, kuris vyks gruodžio pradžioje.

Pasibaigus posėdžiui Kurtas Jensenas Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ generaliniui sekretoriui Ričardui Garuoliui prisipažino, kad labiausiai įmonės savininkams rūpestį kelia didelis darbuotojų sergamumas. Jei Danijoje dėl ligų prarandama 3%, tai „Danspin“ gamykloje – 10-17% darbo dienų. Jis paprašė profesinių sąjungų pagalbos padėti sumažinti darbuotojų sergamumą, pažadėdamas, kad įmonės savininkai yra pasiruošę išklausyti visus profesinės sąjungos pasiūlymus ir būtų labai dėkingi profesinėms sąjungoms, jei ši problema būtų išspręsta.