Ar naujasis darbo kodeksas pablogins visų dirbančiųjų sąlygas?

autorius Solidarumas

Balandžio 13 dieną Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ organizavo konferenciją „Darbo santykių reguliavimas Europos šalyse“. Pagrindinis konferencijos tikslas – inicijuoti plačią socialinių partnerių diskusiją dėl naujojo socialinio modelio ir ypatingai dėl naujojo darbo kodekso. Visas naujasis socialinis modelis mokslininkų sukurtas nedalyvaujant ir nesikonsultuojant su svarbiausiais socialiniais partneriais – profesinėmis sąjungomis ir darbdaviais.

Profesinės sąjungos suformulavo 25 punktus, kurie įrodo, jog naujasis darbo kodeksas pablogina visų dirbančiųjų salygas. Vieni iš pavyzdžių – darbuotojui nesutikus dirbti sumažintu darbti sumažintu darbo užmokesčiu, tai bus teisėta priežastis nutraukti su juo darbo sutartį, įteisinamos nenustatytos apimties darbo sutartys, kai darbo atlikimo laikas iš anksto nenustatytas, darbo grafikai keičiami įspėjus darbuotoją prieš 2 dienas ir t.t. (susipažinti galite čia)

Vienas iš naujojo darbo kodekso rengėjų profesorius Tomas Davulis teigia, jog naujasis darbo kodeksas kaip tik pagerina dirbančiųjų sąlygas.

Darbuotojai derindami šeimos ir darbo įsipareigojimus, pagal naująjį darbo kodeksą, gali dirbti ne visu darbo laiku. Darbdavys privalės tenkinti tokį darbuotojo prašymą, jei darbuotojas turės sveikatos įstaigos išvadą, kuri pagrįstų darbą ne visu darbo laiku. Taip pat darbuotojai, auginantys vaiką iki trejų metų, nėščios ir neseniai pagimdžiusios, krūtimi maitinančios moterys, vienas auginantis vaiką iki 14 metų ar neįgalų iki 18 metų vaiką darbuotojas galės reikalauti dirbti nuotoliniu būdu ne daugiau kaip penktadalį visos darbo laiko normos. Su visa T.Davulio pateikta informacija galite susipažinti čia.

Konferencijos metu Tomas Davulis pristatydamas naująjį darbo kodeksą, kalbėjo apie darbo sutarčių rūšis, sutarties sudarymą, pasibaigimą, kolektyvinius darbo santykius.

Konferencijoje dalyvavęs Europos pramonės politikos ekspertas, buvęs Europos metalo darbuotojų federacijos generalinis sekretorius Peter Scherrer kalbėjo apie profesinių sąjungų strategiją, siekiant geresnių darbo sąlygų Europos darbuotojams, darbo tarybų vaidmenį ir santykius su profesinėmis sąjungomis.

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ vyriausiasis teisininkas Petras Grėbliauskas pristatė pranešimą apie komandiruojamų darbuotojų darbo santykių ypatumus ir problemas, daugiausia dėmesio skyręs tolimųjų reisų vairuotojams.

Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ kviečia visuomenę susipažinti su Naujuoju socialiniu modeliu, kuris numato kardinalius SODROS ir darbo santykių pokyčius. Esame pasirengę bendradarbiauti su visomis suinteresuotomis šalimis – darbuotojais, darbdaviais, valdžios institucijomis, visuomeninėmis organizacijomis siekdami išsaugoti ir plėtoti socialinį dialogą, siekti užtikrinti socialiai saugias darbo vietas ir deramą darbo užmokestį.
{phocagallery view=category|categoryid=294}