Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas” 2018 m. vasario 27-28 d. surengė Anykščių rajono savivaldybės ir ligoninės profesinės sąjungos darbuotojams mokymus apie socialinio dialogo galimybes priėmus naująjį Darbo kodeksą. Renginyje dalyvavo Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė Kristina Krupavičienė, pirmininkės pavaduotojas Rimtautas Ramanauskas, atsakingoji sekretorė Jovita Pretzsch, finansininkė Virginija Labunskaitė ir kiti projekto dalyviai bei Valstybinės darbo inspekcijos atstovė Rita Statkevičienė.
Renginį moderavo Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ teisininkas Vitalijus Jarmantovičius ir Anykščių rajono dirbančiųjų profsąjungos pirmininkė Alvyda Verikienė.
Renginys vyko už Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos projekto „Profesinių sąjungų ir darbdavių bendradarbiavimo modelis vystant socialinį dialogą” lėšas.
Valstybinės darbo inspekcijos atstovė Rita Statkevičienė savo pranešime daug dėmesio skyrė rizikos ir smurto veiksniams darbe. Supažindino seminaro dalyvius su esamais įstatymais, patarė kur kreiptis. Kita tema, kuri sudomino klausytojus – nelygybė tarp darbuotojų, dirbančių tą patį darbą, ir kaip elgtis, jei darbuotojas patiria darbdavių psichologinį spaudimą. Ypač visus sudomino nelygybė tarp darbuotojų ir tarp vyrų, ir moterų dirbančių tą patį darbą. Šios temos buvo ypač gyvai aptarinėjamos. Į visus klausimus buvo atsakyta išsamiai.
Teisininkas Vitalijaus Jarmontovičius supažindino klausytojus su naujojo Darbo kodekso įgyvendinimo sunkumais. Kalbėta apie individualias darbo sutartis, jų rūšis, apie kolektyvines derybas ir kolektyvinių sutarčių sudarymą, darbo užmokesčio ir premijavimo, priedų skyrimo tvarką. V.Š.Į. Anykščių rajono savivaldybės ligoninės slaugos darbuotojų profesinės sąjungos atstovės domėjosi darbo grafikų sudarymu, dalinosi patirtimi ir klausė teisininko patarimo, kaip spręsti vienus ar kitus nesutarimus, kilusius tarp darbuotojų ir darbdavių. Ką daryti, kai „optimizavus“ ligonines, sumažėjo ligonius prižiūrinčių darbuotojų, o ligonių skaičius nei kiek nesumažėjo, bet pablogėjo ligonius prižiūrinčių darbuotojų darbo sąlygas.
Darbo grupėse seminaro dalyviai formavo pasiūlymus regiono kolektyvinei sutarčiai, aptarinėjo darbo užmokesčio metodiką, teikė savo pasiūlymus. Kaip pavyzdys buvo paimta slaugos darbuotojų kolektyvinė sutartis. Savivaldybės darbuotojus domino darbo užmokesčio koeficientai, darbo užmokesčio paskirstymas ir kt. klausimai.
Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė supažindino seminaro dalyvius ninimalaus mėnesinio atlyginimo (MMA) didinimo peripetijomis, kalbėjo apie darbą respublikinėje Trišalėje taryboje. Tuo metu, kai buvo priiminėjamas naujasis Darbo kodeksas, jį pirmininkavo Trišalei tarybai. Todėl profesinės sąjungos nariams buvo įdomu klausytis Kristinos Krupavičienės pranešimo apie tai, kaip galima spręsti panašias problemas ir plėtoti socialinį dialogą.
Kristina Krupavičienė ragino visus darbuotojus kuo glaudžiau telktis į profesinę sąjungą ir pasiekti, kad bent 30% darbuotojų būtų jos nariais, nes tik profesinės sąjungos gali užtikrinti tinkamas darbuotojų darbo sąlygas ir orius atlyginimus, pasirašant kolektyvinę darbo sutartį. Šiuo metu ligoninių administracija turi labai daug galių nustatyti darbuotojų atlyginimus ir darbo krūvį. Jei darbuotojai nesitelks į profesinę sąjungą, tai negalės nieko pakeisti.
Paskutinę mokymų dieną renginio dalyviai gavo pažymėjimus apie baigtus mokymus.