Karštos diskusijos Seime dėl Valstybės tarnybos įstatymo

autorius Ričardas

2023 m. kovo 29 d. Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitete prasidėjo Valstybės tarnybos įstatymo pataisų svarstymas.

Vidaus reikalų viceministrė Sigita Ščajevienė siūlė „užšaldyti“ valstybės tarnautojams atlyginimus bent dvejiems -trejiems metams, o vadovams leisti pasididinti atlyginimus daugiau nei leidžia dabartinė darbo užmokesčio mokėjimo tvarka, nes tai padarytų valstybės sektorių labiau „efektyvų“.

Jai pritarė ir Finansų ministerijos atstovė, pareiškusi, kad neva nei vienoje šalyje atlyginimai nėra kiekvienais metais indeksuojami, o pradėjus kelti valstybės tarnybos darbuotojų atlyginimus pagal Lietuvos vidutinio atlyginimo augimą, Lietuvos biudžetas turės skirti labai daug lėšų, kas, jos nuomone, yra blogai.  

Įdomu, kad Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), kurios narė yra Lietuva, savo rekomendacijose Lietuvai siūlė indeksuoti atlyginimus, atsižvelgiant į vidutinio šalies darbo užmokesčio augimą.

Socialinio draudimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Vincas Kunca paaiškino, kad jei valstybės tarnautojų atlyginimai nebus didinami taip kaip auga algos visoje Lietuvoje, jų atlyginimai taps nekonkurencingi, o valstybinės įstaigos dėl padidėjusio darbuotojų trūkumo nebegalės gyventojams užtikrinti viešųjų paslaugų,  ir siūlė palikti dabartinę tvarką, kai kiekvienais metais yra peržiūrimas bazinis pareiginės algos dydis.

Profesinėms sąjungoms pritarė Lietuvos Prezidento patarėjas, buvęs Vidaus reikalų viceministras Darius Urbonas, kuris kritikavo Valstybės tarnybos įstatymo pataisas, bloginančias darbuotojų darbo sąlygas. Jis  pareiškė abejojantis teiginiais, kad algų padidinimas valstybės tarnautojams, kurie sudaro tik keliolika procentų visų Lietuvos darbuotojų, bus nepakeliama našta Lietuvos biudžetui.

Teiginius apie lėšų trūkumą biudžete paneigia ir pačios Finansų ministerijos pateikti duomenys. Išankstiniais Finansų ministerijos duomenimis, 2022 metais valstybės biudžetas ir savivaldybių biudžetai pajamų gavo 19,9 proc. (2 640,5 mln. eurų) daugiau nei 2021 metais. Planuotos bendros minėtų biudžetų pajamos 2022 metams – 14 519,3 mln. eurų, faktiškai gauta – 15 900,8 mln. eurų, t. y. gauta 9,5 proc. daugiau nei planuota. Daugiau skaityti čia.

Visą Seimo komiteto posėdį galima žiūrėti čia.