Seime vyks konferencija „Greitosios medicinos pagalbos aktualijos šiandienos įvykių fone“

autorius Ričardas

Lapkričio 21 d. 11 val. Seime organizuojama konferencija „Greitosios medicinos pagalbos aktualijos šiandienos įvykių fone“. Konferencijoje bus aptarti iššūkiai, su kuriais susiduria medikai savo darbe kiekvieną dieną, pristatyta Lietuvos greitosios medicinos pagalbos reforma ir kitų metų biudžetas, greitosios medicinos pagalbos reformos Latvijoje rezultatai ir pasidalinta, kaip tarnybos darbas vyksta šiandien, pasikeista idėjomis dėl papildomo Lietuvos GMP darbuotojų socialinių garantijų paketo, civilinės saugos tarnyboje šiandienos įvykių kontekste bei aptarti Ukrainos greitosios medicinos pagalbos automobilių poreikiai ir Lietuvos galimybės.

Konferencijoje dalyvaus LR Seimo nariai Rimantė Šalaševičiūtė, Jurgita Sejonienė ir Tomas Tomilinas, Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai, profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė, Lietuvos medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė Auristida Gerliakienė, Latvijos GMP direktorė Liene Cipule ir direktorės pavaduotoja medicinai Mara
Dirins ir kiti.

Greitosios medicinos pagalbos brigada dažniausiai pirmoji atsiduria nelaimingų įvykių ar socialinių problemų sukeltose situacijose.

„Greitosios medicinos pagalbos tarnybos darbuotojų atliekamas darbas dažniausiai vyksta ekstremaliomis sąlygomis, reikalauja didelio tikslumo, operatyvumo. Atlikti tyrimai rodo, kad pagrindinė priežastis, sukelianti ypatingą stresą greitosios medicinos pagalbos darbe yra paciento mirtis,“ – pasakoja Lietuvos greitosios medicinos pagalbos darbuotojų profesinės Sąjungos „Solidarumas“ vadovė Jolanta Keburienė kasdien susidurianti su tokiais iššūkiais.

Amerikoje atlikto tyrimo metu buvo pastebėta, kad greitosios medicinos pagalbos specialistai po patirto smurto ar agresijos darbo vietoje jautėsi pikti (58,4%), jautė nerimą (39,2 %) ar išsigando (19,2 %) bei patyrė depresiją (6,4 %). Daugiau nei pusė specialistų (57,7 %) nesijautė apsaugoti nuo smurto darbo vietoje, o 27,2 % svarstė galimybę išeiti iš darbo.
Šių mokslinių tyrimų duomenis patvirtina pastarieji skaudūs įvykiai, kai labai stipriai nukentėjo greitosios medicinos pagalbos bendruomenės nariai.

Nemenką nerimą greitosios medikų bendruomenėje kelia ir artėjanti Greitosios medicinos pagalbos centralizacija.

„Menkas darbuotojų informavimas apie vykdomą reformą, neaiškus greitosios medicinos pagalbos darbuotojų socialinių garantijų paketas skatina baimę ir neužtikrintumą savo ateitimi. Ir nors greitoji medicinos pagalba tiek savo atliekamos funkcijos, tiek visuomenės nuomone yra specialioji tarnyba, tačiau jos darbuotojams nėra taikomos jokios, kitoms specialiosioms tarnyboms taikomos, garantijos“, – teigia Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė
Kristina Krupavičienė.

Pasak K. Krupavičienės, keletą metų profesinė sąjunga skatina pasekti Latvijos vyriausybės pavyzdžiu ir greitosios medicinos pagalbos darbuotojus į pensiją išleisti anksčiau t. y. 55 metų.

Šią profsąjungos iniciatyvą palaiko Seimo narys Tomas Tomilinas, vyksta nuolatinės diskusijos ir tarpininkavimas su LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, tačiau rezultatų nepasiekta.

Todėl Seime vyksiančioje konferencijoje kartu su politikais ir sprendimų priėmėjais bus diskutuojama greitosios medicinos pagalbos bendruomenei ir visuomenei aktualiais klausimais.

Konferenciją rengia Lietuvos greitosios pagalbos darbuotojų profsąjunga „Solidarumas“, LR Seimo nariai Jurgita Sejonienė ir Tomas Tomilinas.

Konferencija bus tiesiogiai transliuojama per Atviras Seimas kanalą ir nuotolinę Zoom platformą.

Daugiau informacijos: Lietuvos greitosios medicinos pagalbos darbuotojų profesinės Sąjungos
„Solidarumas“ vadovė Jolanta Keburienė
861138792