2022 m. spalio 14 d. Lietuvoje viešėjo Europos komisijos delegacija, vadovaujama Benžama Anželio (Benjamin Angel), kuris Lietuvos verslo ir profesinių sąjungų atstovams papasakojo apie diskusijas, vykstančias Europos Sąjungoje institucijose mokesčių klausimais.
Jis atskleidė, kad europiniu lygiu svarstomi būdai kaip didinti mokesčių surinkimą, mažinant mokesčių vengimą, apmokestinat skaitmeninį verslą, sutvarkant nuotolinio darbo apmokestinimą.
Angelas pareiškė, kad ES mastu siekiama, jog įmonės ir darbuotojai mokėtų mokesčius toje valstybėje, kurioje dirba, o ne tose valstybėse, kuriose mokesčiai yra mažiausi.
Šiuo metu svarstomi planai pasaulyje įvesti minimalų 15 proc. pelno mokestį tarptautinėms kompanijoms, kurios veikia įvairiose šalyse. Tai pasak B. Anželio, supaprastintų mokesčių administravimą ir užkirstų kelią mokesčių vengimui.
Tačiau kada bus priimtas šis mokestis pasakyti sunku, nes būtinas bendras didžiųjų valstybių sutarimas. Šiuo metu JAV vyksta rinkimai į Kongresą ir Senatą, kurie gali lemti šios valstybės tolesnį požiūrį į tarptautinių korporacijų minimalų mokestį, nes rinkimus gali laimėti respublikonai, kurie skeptiškai vertina šio mokesčio įvedimą.
Lietuvos pramoninkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius pasiskundė, kad Estijoje mokesčiai verslui yra mažesni, todėl Lietuvos įmonėms sunku pritraukti užsienio investicijas ir siūlė Estijos pavyzdžiu mažinti mokesčius Europos Sąjungoje.
B. Anželis jam atsakė, kad ne vien mokesčiai svarbūs, pasirenkant investuoti į šalies ūkį. Jei tik mokesčiai nulemtų investicijas, tai visos investicijos nueitų į mažų mokesčių valstybes tokias kaip Bulgarija, bet taip nėra.
Jis taip pažymėjo, kad Europos komisija nepalankiai žiūri į estišką mokesčių sistemą ir Estija ateityje turės ją pakeisti.
Susitikime dalyvavęs Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkės pavaduotojas Ričardas Garuolis atkreipė dėmesį, kad Lietuvos profesinės sąjungos yra ko gero labiausiai proeuropietiškos organizacijos Lietuvoje, nes palaiko Europos komisijos rekomnedacijas didinti Lietuvoje mokesčių surinkimą ir jų progresyvumą, kurie Europos Sąjungos mastu yra per maži ir per „plokšti”.
Tačiau pasak jo, Lietuvos vyriausybės, tame tarpe ir dabartinė, besiskelbiančios proeuropietiškomis į šias rekomendacijas neatsižvelgia.
Europos komisijos atstovai padėkojo už susitikime pareikštas nuomones, kurios yra svarbios priimant europines direktyvas.