Svarstyta kaip pagerinti kalėjimo medikų darbo ir apmokėjimo sąlygas

autorius Ričardas

2022 m. balandžio 4 d. Seime įvyko Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ generalinio sekretoriaus Ričardo Garuolio, Įkalinimo įstaigų medikų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkės Vitos Subačiutės, tarybos narės Irmos Urbonienės ir Kalėjimų departamento Sveikatos priežiūros skyriaus vedėjos Birutės Semėnaitės ir vyriausiosios specialistės Loretos Vasiljevienės susitikimas su Seimo nare Jurgita Sėjoniene. Susitikimo metu buvo aptartos įkalinimo įstaigų medikų bėdos.

Šiuo metu įkalinimo įstaigose trūksta daugiau nei 20 proc. medikų. Ypač trūksta gydytojų. Dėl šios priežasties greitai bus metai, kai dalinai neveikia Pravieniškių pataisos namų ligoninė. Kalėjimų medikų atlyginimas yra mažesnis nei laisvėje dirbančių medikų, nors visame pasaulyje kalėjimo medikai dėl sunkesnių darbo sąlygų uždirba daugiau.

Profesinė sąjunga siūlo padidinti įkalinimo įstaigų medikų darbo užmokesčio koeficientus, nes net mokant didžiausią leistino koeficiento algą, ji vis tiek yra mažesnė nei tokį patį darbą laisvėje dirbančio mediko. Panevėžio pataisos namuose daugiau nei metai negalima rasti gydytojo, nes didžiausias leistinas mokėti atlyginimas yra 1200 eurų „į rankas“, kai Panevėžio rajone nerandama gydytojo už 3000 eurų „į rankas“ atlyginimą.

Todėl dar 2021 m. lapkričio 5 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė K. Krupavičienė kreipėsi į Teisingumo ministrę Eveliną Dobrovolską, prašydama padidinti įkalinimo įstaigų medikų darbo užmokesčio koeficientus.

Tačiau nei į šį, nei į pakartotiną jos 2022 m. vasario 21 d. prašymą didinti įkalinimo įstaigų medikų atlyginimų koeficientus Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ atsakymo negavo, nepaisant to, kad atsakyti prašė net Seimo Sveikatos komiteto pirmininkas Antanas Matulas.

Balandžio mėnesį bus peržiūrimas valstybės biudžetas, todėl neįtraukus kalėjimo medikų algų didinimo klausimo į biudžeto peržiūros dienotvarkę, medikai algų padidinimo gali sulaukti tik 2023 metais. Įkalinimo medikų profesinė sąjunga „Solidarumas“ jau svarsto piketo prie Teisingumo ministerijos galimybę, jei nebus imtasi skubių priemonių darbo užmokesčiui didinti.

Seimo narė J. Sėjonienė, kuri yra pati medikė, sužinojusi kokie yra kalėjimo medikų atlyginimai, pripažino, kad jie tikrai yra nekonkurencingi. Ji taip pat pažymėjo, kad kalėjimų medikų nėra daug (apie 200), todėl valstybės biudžetui tikrai nebus didelė našta padidinti jų atlyginimus, nes to nedarant valstybė dėl medikų trūkumo nebegalės vykdyti savo įsipareigojimų, užtikrinant nuteistiesiems sveikatos priežiūros paslaugas.

J. Sėjonienė pažadėjo panaudoti savo narės galimybes, kad įkalinimo įstaigų medikų atlyginimai taptų konkurencingi.

Įkalinimo įstaigų medikus jaudino ir jų įstaigos ateitis. Šiuo metu svarstomi įvairūs pertvarkos variantai, tačiau profesinės sąjungos atstovai skundėsi, kad ne visada į šiuos aptarimus yra kviečiami darbuotojų atstovai. Todėl medikai nerimauja, kad pertvarka gali ne tik neišspręsti esamų problemų, bet net pabloginti medikų darbo ir apmokėjimo sąlygas.

Seimo narė J. Sejonienė paprašė atsiųsti profesinės sąjungos pasiūlymus kaip būtų galima pagerinti sveikatos priežiūros paslaugų teikimą įkalinimo įstaigose ir pažadėjo dėl įkalinimo įstaigų sveikatos priežiūros sistemos pertvarkos suburti tarpžinybinę darbo grupę, kurioje dalyvautų Teisingumo, Sveikatos apsaugos, Finansų ministerijos ir profesinių sąjungų atstovai.