2022 m. sausio 25 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė, jos pavaduotojas Rimtautas Ramanauskas ir generalinis sekretorius Ričardas Garuolis dalyvavo Trišalės tarybos posėdyje.
Daugiausiai buvo svarstoma Europos komisijos pateiktos direktyvos projektas dėl skaitmeninių platformų darbuotojų.
Pandemijos metu ypač padaugėjo darbuotojų, kurie dirba taip vadinamoms skaitmeninėms platformoms ( „Uber“, „Bolt“, „Wolt“ ir pn.) Tačiau šie darbuotojai dažniausiai neturi socialinio ir sveikatos draudimo, nes dirba kaip individualia veikla užsiimantys asmenys, nors dažnai dirba tik vienam darbdaviui.
Todėl Europos Sąjungos (ES) valstybės ir Europos komisija pradėjo rengti direktyva, kuri sureguliuotų tokių darbuotojų darbo ir apmokėjimo sąlygas.
Trišalės tarybos Darbo santykių komisijos pirmininkė, Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ teisininkė Miglė Wantens Darbo santykių komisijos išvadą, kad nors pagrindinis direktyvos siekis yra pagerinti darbuotojų platformose darbo sąlygas, esminė problema yra direktyvos 4 str. 2 punkto reikalavimai, susiję su tuo, kad jei direktyva būtų priimta, darbuotojai nebegalėtų dirbti vykdydami individualią veiklą ir su darbdaviu privalėtų įteisinti darbo santykius pasirašydami sutartis.
Darbdavių atstovai bandė gąsdinti, kad įteisinus šia direktyvos nuostatą skaitmeninės platformos bankrutuos ir vartotojai pandeminių apribojimų laikotarpiu negaus svarbių paslaugų, o platformoms dirbantys darbuotojai esą nenori jokių permainų.
Socialinių reikalų ir darbo ministras V. Šilinskas, pripažinęs, kad ši direktyva nepaisant Lietuvos nuomonės bus priimta, siūlė ieškoti sprendimo lankstinant darbinius santykius arba kitaip reglamentuojant individualią veiklą.
Tam kategoriškai nepritarė K. Krupavičienė, pareiškusi, kad Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ kartu su Europos profesinės sąjungų konfederacija (ETUC) palaiko direktyvos nuostatą, kad platformų darbuotojai turėtų tokią pat socialinę apsaugą kokią turi ir darbo santykius turintys darbuotojai. Ji neslėpė nuogąstavimo, kad priėmus išskirtines sąlygas platformų darbuotojams, gali atsirasti tuo piktnaudžiaujančių darbdavių, kurie dalį savo darbuotojų perkels į platformas ir juos į darbą iškvies tik esant užsakymams.
„Kodėl studentas, kuris vežioja žiemą su dviračiu maistą (tokių gatvėse matau labai daug), kodėl jam neskaičiuoti darbo stažo? Kodėl jo neapdrausti sveikatos draudimu? Jis negali pretenduoti į ligos išmoką, nedarbo išmoką, turėti stažą savo pensijai. Pagalvokime apie tuos žmones ir jų senatvę, – ragino profesinės sąjungos pirmininkė.
Pasak jos, skaitmeninių platformų verslas yra skaidrus, nes nesunku suskaičiuoti kiek valandų darbuotojas dirba ir kur vežioja prekes, todėl yra nesunku suskaičiuoti darbo valandas ir uždirbtą atlyginimą bei atitinkamai jį apdrausti socialiniu ir sveikatos ligos draudimu.
„Jeigu žmogus, turėdamas individualią veiklą pats iš savo pajamų turi viską sumokėti, tam žmogui nieko nebeliks. Mes norime, kad tos platformos trupučiuką skirtų pinigų ir toms socialinėms garantijoms“ – pareiškė Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė.
K. Krupavičienė pažymėjo, kad kai kurios valstybės, nelaukdamos direktyvos, jau dabar sprendžia šiuos klausimus. Italijoje yra sudaryta skaitmeninių platformų darbuotojų šakos kolektyvinė sutartis. JAV, Didžiojoje Britanijoje jau įsigaliojo įstatymai, kurie prilygina „Uber“ vairuotojų darbą darbiniams santykiams.
Darbdavių atstovams bandant teigti, kad platformų darbuotojams bus sunku įteisinti darbinius santykius, nes daug jų dirba kelioms skaitmeninėms platformoms, K. Krupavičienė atsakė, jog jau dabar daugybė medikų dirba keliose darbovietėse ir tai niekam nesukelia jokių nepatogumų.
Ji paragino vadovautis prieš dešimtmetį Europoje keltais pasiūlymais derinti darbo santykių lankstuma ir socialinę apsaugą, kurie yra apibūdinami anglišku fleksekjuriti (Flexicurity) terminu.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovas Europos Sąjungoje Kęstutis Zaura atskleidė, kad dauguma ES valstybių jau iš esmės pritarė šiai direktyvai, kuri parengta vadovaujantis Vokietijos teisine sistema. Šiuo metu dar vyksta jos tikslinimas ir derinimas, tačiau panašu, kad kitais metais Direktyva dėl skaitmeninių darbuotojų darbo bus priimta europiniu lygiu.
Kitas Trišalės tarybos posėdis vyks vasario 8 d. 14. 00 val.