2021 m. lapkričio 3 d. Švietimo ir mokslo profesinė sąjunga „Solidarumas” surengė savo nariams nuotolinius mokymus apie darbo santykius švietimo įstaigose. Buvo pasirinkta aktuali tema. Seminaro dalyviai išklausė lektoriaus Romo Turonio pranešimą apie nuotolinį darbą, darbo grafikus, etato valandų skaičiavimą.
Lektorius pastebėjo, kaip svarbu švietimo įstaigose laikytis tarimosi kultūros, remtis teisiniais dokumentais. Dažnai daroma vadovų klaida yra nuotolinio darbo valandų neteisingas procentų etate aiškinimas- ne daugiau 20 proc. nuo viso darbo krūvio. Iš tiesų jų gali būti ir daugiau.
Mokytojai gali dirbti pagal lankstų darbo grafiką (kontaktinis ir nuotolinis). Romas Turonis pateikė pavyzdžius, kaip galėtų atrodyti toks darbo grafikas. Darbuotojai susitaria su vadovu, kaip reikės atsiskaityti arba neatsiskaityti už nuotolinį darbą.
Švietimo įstaigose vadovas arba jo pavestas administracijos darbuotojas turi sudaryti kolegialų darbo grafiką, kuriame kiekvienas darbuotojas mato savo veiklą ir laiką mėnesio laikotarpiu. Profesinė sąjunga gali teikti pasiūlymus darbo grafikų (pvz. varkaraščių) suderinimui. Kartais darbuotojai neteisingai mano, jog grafikas turi sutapti su darbo laiko apskaitos žiniaraščiu. Tačiau realiai gali skirtis, nes grafikas yra planas, o žiniaraštis – faktiškai dirbtas laikas.
Mokytojai dažnai klausia, ar jie privalo eiti į darbą mokinių atostogų metu. Lektorius paaiškino, kad jei mokytojas numatytus darbus atliko anksčiau ir jei vadovas neorganizuoja susirinkimų ar mokymų, galima neiti, bet galimas ir nuotolinis darbas, pvz. namuose.
Po pranešimo Romas Turonis atsakė į dalyvių klausimų. Kai kurie klausimai reikalavo tikslesnio žinojimo ir buvo pažadėta į juos atsakyti vėliau.
Seminare paaiškėjo, kokius derybinius reikalavimus teks kelti Švietimo šakos kolektyvinėje sutartyje 2023 metams. Reikalavimai bus susiję su ikimokyklinio ugdymo darbuotojais.
Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos „Solidarumas” informacija