2021 m. liepos 29 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkės pavaduotpja Jovita Prezsch, generalinis sekretorius Ričardas Garuolis, Švenčionių rajono ligoninės profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Ramunė Kirkutienė kartu su kitų profesinių sąjungų atstovais susitiko su Švenčionių rajono meru Rimantu Klipčiumi ir Švenčionių ligoninės direktoriumi Antanu Lašinsku aptarti ligoninės darbuotojų atlyginimų klausimus.
Direktorius A.Lašinskas paaiškino, kad Sveikatos ministerija nevykdo savo, kaip trišalės kolektyvinės sutarties dalyvio įsipareigojimų finansuoti ligoninės darbuotojų atlyginimo didinimą, numatytą kolektyvinėje sutartyje, todėl ligoninė neturi lėšų didinti darbuotojams atlyginimus.
Pelningai dirbusi ligoninė šiemet per pirmąjį pusmetį dėl to turi 298 000 eurų daugiau išlaidų nei pajamų. Pasak direktoriaus, ligoninė ne kartą tuo klausimu kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, bet visada gaudavo atsakymą, kad lėšų šiems įsipareigojimams vykdyti nėra.
Jei atlyginimai būtų didinami taip kaip sutartyje numatyta, pasak direktoriaus, jau šių metų lapkričio mėnesį Švenčionių rajono ligoninė bankrutuotų. Todėl ligoninės direktorius siūlo laikinai, kol bus gautas pažadėtas finansavimas sumažinti darbuotojams atlyginimus, o vėliau gavus finansavimą darbuotojams kompensuoti už tą laikotarpį sumažintus atlyginimus.
R.Garuolio paklaustas kaip susidarė 298 000 eurų nuostoliai, kai ligoninė turėjo gauti daugiau lėšų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo už Covid -19 gydytus ligonius, direktorius atsakė, jog įkainiai už šios ligos gydymą yra mažesni nei mokami už kitas ligas, o dėl pandemijos pacientai bijojo gydytis nuo kitų ligų, todėl ligoninės pajamos sumažėjo.
Tačiau profesinių sąjungų atstovės tuo suabejojo, sakydamos, jog nepajutusios, kad kitomis ligomis sergančių ligonių srautas sumažėtų. Atvirkščiai, jų nuomone, darbo dar padaugėjo, nes be įprastomis ligomis sergančių ligonių prisidėjo iš visos Lietuvos suvežti Covid-19 sergantys pacientai.
Direktorius prisipažino, kad siekiant taupyti lėšas, svarsto atleisti dalį darbuotojų. R.Garuolis įspėjo, kad atleidus darbuotojus ligoninė negalės teikti tam tikrų sveikatos priežiūros paslaugų, o tuo pačiu gaus mažiau pajamų.
Svarstant, kaip būtų galima sutaupyti lėšų, profesinės sąjungos atstovės pasiūlė dėl mažo kiekio pacientų panaikinti vaikų skyrių, paliekant tik dieninį stacionarą, o vaikus išleisti nakvoti namo.
Tačiau tam nepritarė rajono meras R. Klipčius, pareiškęs, kad ne viską galima matuoti pinigais. Įvertinus komunalines paslaugas teikiančios savivaldybės įmonės darbą, išaiškėjo, kad labiausiai nuostolingas yra autobusų stoties ir viešojo tualeto aptarnavimas. Tačiau dėl to, anot mero, negalima palikti tokių vietų neprižiūrėtų.
Jis teigė, kad rajono taryboje pasiūlymas naikinti vaikų skyrių nebus sutiktas palankiai, nes dalis tarybos narių turi mažamečius vaikus ir nenori, kad jie būtų gydomi už šimto kilometrų.
Meras taip pat kėlė klausimus kodėl į ligoninę gydytis nebuvo priimti gydyti vietinių žmonių ir nelegalių migrantų vaikai.
Ligoninės darbuotojai atsakė, kad keli vietiniai vaikai nebuvo priimti gydyti, nes ligoninė neturi specialistų, kurie turi teisę gydyti ligas, kuriomis sirgo šie vaikai, o apie pacientus iš Irako jie nieko nežinojo, nes niekas dėl jų į ligoninės darbuotojus nesikreipė.
J.Pretzsch siūlė neskubėti mažinti ligoninės darbuotojų skaičių, nes artimiausiu metu gali labai padaugėti ligonių iš nelegalių migrantų tarpo. Jau dabar Švenčionių rajone, kuriame veikia Pabradės pabėgėlių priėmimo centras, gyvena virš 700 prieglobsčio prašytojų.
Susitikimo metu buvo sutarta, kad ligoninės administracija ir profesinės sąjungos kartu sieks, kad Sveikatos apsaugos ministerija įvykdytų savo finansinius įsipareigojimus Švenčionių rajono ligoninei.