Mobingas sveikatos priežiūros sistemoje

autorius Jovita

Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisija trečiadienį, balandžio 28 d., organizavo nuotolinę diskusiją „Mobingas sveikatos priežiūros sistemoje: kur buvome, kur esame, kur būsime“. Renginyje išklausyti jaunieji ir didelę darbo patirtį turintys gydytojai, slaugytojai, Sveikatos apsaugos ministerijos ir Valstybinės darbo inspekcijos atstovai, diskutuota apie tai, kokia situacija sveikatos priežiūros sistemoje yra šiuo metu, kokie veiksmai, siekiant šalinti šį žalingą reiškinį jau yra padaryti, ir ką dar galim nuveikti, kad situacija gerėtų. Diskusijoje dalyvavo Lietuvos medicinos įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos ,,Solidarumas” pirmininkė Jolanta Keburienė.

Mobingas yra ilgalaikis, sistemingas psichologinis teroras darbe, kurį dažniausiai taiko grupė vienam asmeniui, siekdama pažeminti, „išstumti“ iš organizacijos. Tai ne vienkartinis konfliktas –    priešiškas elgesys yra tęstinis, dažniausiai nukreiptas į vieną asmenį, kartais į asmenų grupę. Šiuo elgesiu siekiama pakenkti, nugalinti ir priversti asmenį pa(si)šalinti iš organizacijos. Smurtinis elgesys dažniausiai įsigali tose organizacijose, kuriose egzistuoja prasti konfliktų valdymo įgūdžiai, vadovaujamasi nepotizmu, vyrauja griežto hierarchinio valdymo modeliai, kur gausu vadybos problemų. Smurtinis elgesys gali būti toleruojamas, nes vadovybė ignoruoja, neteisingai supranta arba net kursto smurtinį elgesį sąmoningai.

Lietuvos sveikatos priežiūros sistema ir jos darbuotojai seniai kenčia dėl šio reiškinio. Dar 2017 metais Lietuvos medikų sąjūdžio organizuotos apklausos rezultatai parodė, kad 52 proc. Lietuvos medikų patyrė ar patiria mobingą iš savo vadovų. 25 proc. patiria mobingą iš tos pačios grandies kolegų. Gaila, kad situacija gerėja lėtai, o tai neleidžia kurti tinkamų darbo sąlygų sveikatos priežiūros darbuotojams, kartu blogina sveikatos priežiūros darbuotojų ir pacientų bendradarbiavimą.

Vienos didžiausių sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų profsąjungos vadovė apie šiandieninę situaciją kalbėjo taip: „Piktnaudžiaujama, pirma, tarnybine galia, bauginami pavaldiniai, kolegos, taikoma žodinė agresija, kerštaujama sudarant nepatogius budėjimus, kolegos aktyviai kiršinami tarpusavyje vienus baudžiant, kitų neliečiant, perduodant vienas kitam prieštaraujančius nurodymus. Panaši situacija ir čia, ir daugelyje kitų įstaigų. Darbuotojai apie tai mažai kalba, o ir mobingą sunku įrodyti“.

Parengta pagal www.lrs.lt

Daugiau apie tai: https://www.lrt.lt/naujienos/sveikata/682/1397793/mobingas-medicinos-istaigose-truksta-tyrimu-sudetinga-irodyti-nukentejusieji-vis-dar-bijo-kalbeti

Diskusijos video įrašas: https://www.youtube.com/channel/UCN6ZSYI-7pxml6bE_zrTgow