Istorinėje Lietuvos Prezidentūroje Kaune įvyko Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto prie Europos sąjungos komisijos surengta diskusiją apie Europos Sąjungos vystymosi kryptis, kurias buvo pasiūlęs EK pirmininkas Žanas Klodas Junkeris (Jean-Claude Juncker). Diskusijoje dalyvavo politikai, profesinių sąjungų, darbdavių, visuomeninių organizacijų ir mokslo įstaigų atstovai. Lietuvos profesinei sąjungai „Solidarumas” diskusijose atstovavo jos valdybos narys, ekonomistas Ričardas Garuolis.
Didžiosios Britanijos sprendimas išstoti iš Europos Sąjungos (ES), ilgai trunkantis ekonominis sąstingis ir augantis gyventojų nepasitenkinimas, pasireiškiantis vis gausnesniu balsavimu už partijas, kurios pasisako prieš savo šalių narystę Europos Sąjungoje, paskatino ieškoti naujų ES vystymosi kelių. 2017 m. kovą ES vadovaujantis Europos Komisijos pirmininkas Ž.K.Junkeris pasiūlė penkis Europos sąjungos ateities scenarijus, kurie yra svarstomi Europos parlamente, šalių narių Vyriausybėse ir parlamentuose bei plačiojoje visuomenėje. Nuo to kokiu keliu žengs ES priklausys kiekvieno šalies gyventojų gyvenimas.
Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius trumpai pristatė visus penkis Ž.K.Junkerio pasiūlymus: pirmasis pasiūlymas yra nieko nekeisti, antrasis – apriboti ES veiklą tik bendrąją rinka, trečiasis – leisti šalims, kurios to nori, daugiau integruotis, ketvirtasis – integruotis visiems, bet į mažiau sričių, penktasis – visoms šalims dar labiau integruotis negu tai vyksta šiuo metu.
Daugiau: https://ec.europa.eu/lithuania/node/5763_lt
Pristatydamas profesinių sąjungų nuomonę apie Ž.K.Junkerio pasiūlymus dėl Europos Sąjungos ateities Ričardas Garuolis pacitavo Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) pirmininko Lukos Visentinio (Luka Visentini) žodžius: „Viliuosi, kad tai tik pradinis juodraštis, nes jis yra labai „žalias” ir greičiau numušantis entuziazmą. Tai, kad Europos Komisija nesugebia pristatyti nieko daugiau kaip apmąstymus ir scenarijus su trumpais kiekvieno scenarijaus „už” ir „prieš” apibendrinimais, rodo kokia neaiški yra ateitis./…/ Nei vienas scenarijus neturi to ko reikia darbuotojams ir ko nori profesinės sąjungos ir visuomenė: teisingesnės, labiau tvarios, demokratinės ir įtraukios (t.y. įtraukiančios visus gyventojus į bendrai sukurtų gėrybių dalybas) Europos. Socialinis matmuo (t.y. socialiniai klausimai) buvo beveik nepaminėti”.
Žiūrėti: https://www.etuc.org/press/etuc-future-europe-leaked-draft#.WmizFq6WbIW
Kokia bus profesinių sąjungų laikysena dėl penkių Ž.K. Junkerio scenarijų, pasak Ričardo Garuolio, priklausys nuo socialinių partnerių t.y. valdžios ir darbdavių veiksmų. Jei bus siekiama suvienodinti mokesčius visoje ES, profesinės sąjungos tai palaikys, nes Lietuvoje mokesčiai yra vieni mažiausių ir neužtikrina darbuotojams deramos socialinės apsaugos ir tinkamų viešųjų paslaugų. Bet Lietuvos darbdaviai mokesčių „harmonizavimui” Europos Sąjungoje priešinasi, įtikinėdami, kad tokiu atveju jie bankrutuos. Tuo tarpu, jei kai kurios valstybės vienašališkai priims reikalavimus, kad jų šalyse komandiruojami darbuotojai iš Lietuvos t.y. vairuotojai ir statybininkai gautų tokį patį atlyginimą kaip ir vietiniai, profesinės sąjungos tokius veiksmus palaikys.
Vienas diskusijos žiūrovas paklausė kodėl praėjus tiek metų po Lietuvos Nepriklausomybės Lietuvos žmonės negyvena taip gerai kaip svajojo, o emigracija šimtui gyventojų yra didžiausia Europoje.
Ričardas Garuolis atsakė, kad per visą Nepriklausomos Lietuvos laikotarpį visos Lietuvos vyriausybės vykdė ne šiaip darbdavių, bet pačių blogiausių darbdavių norus tenkinančią politiką. Labiausiai valdžios politiką stengiasi įtakoti tie darbdaviai, kurie be valstybės pagalbos paprasčiausiai bankrutuotų, nes nesugebėtų lygiomis rinkos sąlygomis konkuruoti su versliais, išradingais ir mokančiais organizuoti darbą verslininkais, kurie ir dabar sėkmingai vysto verslą, neieškodami valdžios pagalbos ir aktyviai nedalyvaudami darbdavių organizacijų veikloje, nes paprasčiausiai neturi tam laiko. Būtent tokie blogieji darbdaviai pasiekė, kad būtų priimtas naujas Darbo kodeksas, bloginantis darbuotojų darbo sąlygas, kad kuo mažiau būtų didinamas minimalus mėnesinis atlyginimas, kad Lietuvoje būtų maži mokesčiai, kad Lietuvoje galėtų dirbti darbuotojai iš trečiųjų šalių, kurie sutikdami dirbti blogesnėmis sąlygomis ir už mažesnį atlyginimą išstumia vietos darbuotojus iš darbo rinkos ir skatina dar didesnę lietuvių emigraciją.
Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas Arūnas Laurinaitis pritarė šioms mintims ir pakvietė profesines sąjungas bendradarbiauti, kad Lietuvos ūkis vystytųsi, o Lietuvos darbuotojai, garsūs savo darbštumu visoje Europoje, galėtų dirbti ir oriai gyventi savo Tėvynėje.
Pateikiame vykusios diskusijos išvadas: