Nuostabus metų laikas – vasara… O jos pabaigoje labiausiai išryškėja visas gamtos grožis. Kaip tik todėl UAB „Panevėžio autobusų parkas“ darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ nariai su savo šeimynykščiais į pažintinę kelionę po Biržų kraštą vyko paskutinį šių metų vasaros savaitgalį.
Išvyką pradėjome nuo Biržų pilies. Sužinojome, kad tai yra bastioninio tipo tvirtovė, geriausiai išsilaikiusi šiaurės rytų Europoje ir vienintelė tokia Lietuvoje. Biržų turizmo centro gidė Indra prie pilies papasakojo Biržų miesto ir tvirtovės įsikūrimo istoriją.
Pasižvalgę po miestą, pasigrožėję bažnyčių didybe, nuvykome prie Širvėnos ežero. Tai seniausias dirbtinis vandens telkinys Lietuvoje, suformuotas 1575 m., užtvenkus dvi per Biržus tekančias upes – Agluoną ir Apaščią, ir saugojęs tvirtovės bei miesto prieigas. Per jį nutiestas ilgiausias Lietuvoje pėsčiųjų tiltas per ežerą (525 m). Jis jungia Biržų miestą ir Astravą. Šiuo tiltu ir pasiekėme Astravo dvarą, kurio istoriją taip pat sužinojome.
Betgi kaip būnant Biržuose nepamatyti garsiųjų smegduobių?! Jos atsiranda požeminiam vandeniui gelmėse išplovus tirpius gipso, klinčių, dolomito, kreidos ar druskos klodus ir įgriūvus žemei. Jų rajone jau skaičiuojama tūkstančiais ir jų nuolat daugėja. Pati žymiausia ir didžiausia smegduobė yra Karajimiškio kraštovaizdžio draustinyje, 3 km į vakarus nuo Biržų – „Karvės ola“. Jos skersmuo 10-12 metrų, gylis – apie 12,6 m. Sakoma, kad kažkada šioje vietoje prasmego karvė.
8 km į šiaurės vakarus nuo Biržų susiformavęs Kirkilų ežerynas. Labai daug įgriuvų yra įsmukusios žemiau gruntinio vandens lygio ir dėl to virtusios ežerėliais. Ežeryną sudaro daugiau kaip 30 susijungusių ežerėlių, užimančių daugiau kaip 4ha plotą. Tai unikalus kraštovaizdžio elementas, vienintelis Baltijos šalyse.
Prie Kirkilų karstinių ežerėlių pastatytas apžvalgos bokštas, kurio forma primena kanoją arba grimztančią valtį. Bokšto aukštis – beveik 32 metrai. Drąsiausieji išvykos dalyviai pasiekė bokšto viršūnę, kiti tenkinosi mažesniu aukščiu. Ir vieni, ir kiti grožėjosi įspūdinga ežerų panorama, kaimo sodybų grožiu.
Biržų kraštas neatsiejamas nuo alaus gamybos, todėl kelionės maršrute – „Rinkuškių“ alaus darykla. Tai šiuolaikiška, moderni lietuviško kapitalo įmonė, garsėjanti savo produkcija visame pasaulyje. Gidė papasakojo, kaip, laikantis senųjų tradicijų, šiandien ruošiamas salyklas, parodė, kur verdamas, brandinamas, filtruojamas ir išpilstomas alus. Ragavome septynių rūšių alų, vaišinomės sočiu karštuoju patiekalu ir užkandėlėmis prie alaus.
Kelionės dalyviai namo grįžo pilni kuo geriausių įspūdžių ir dar kartą įsitikinę, kad Lietuva nuostabi savo gamta ir žmonėmis.