2017 birželio 13 d. Briuselyje Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) atsakingojo komiteto nariai pasmerkė Europos Komisijos pasiūlymą suvaržyti oro eismo kontrolės darbuotojų teisę streikuoti.
Teisės streikuoti suvaržymai atsirado Europos Komisijos dokumente „Aviacija: atvira ir sujungta Europa“, dokumentas dienos šviesą išvydo birželio 8 d.
Teisę streikuoti ribotų tokios nuostatos:
· Profesinės sąjungos apie ketinimą streikuoti turėtų pranešti iš anksto, bent jau prieš 14 d.(daugelyje ES šalių profesinės sąjungos neprivalo iš anksto informuoti apie ketinimą streikuoti);
· Darbuotojai privalėtų asmeniškai informuoti apie tai, kad jie dalyvaus protesto akcijoje;
· Skrydžiai virš šalies, kurioje vyksta streikas, turi būti tęsiami;
· Vengti streikų, oro eismo piko laikotarpiais.
ETUC pareiškime, adresuotame Europos Komisijos pirmininkui Ž.K. Junkeriui (Juncker), už socialinį dialogą atsakingam vicepirmininkui V.Dambrovskiui, komisarėms M. Tysen (Thyssen) ir V.Bulc, rašoma: “Teisė streikuoti yra pagrindinė teisę, kurią garantuoja Europos ir tarptautinė teisė. Tokios teisės ribojimas yra nedemokratiškas, nepriimtinas ir absoliučiai prieštarauja Europos Komisijos pirmininko Ž.K. Junkerio nuolat kartojamam pareiškimui apie tai, kad reikia sukurti socialinę Europą.“ „Derybos ir susitarimai tarp darbuotojų ir darbdavių yra įmanomi tik tuomet, jeigu darbuotojai turi galią streikuoti. Neturint tokios teisės, visa galia yra darbdavio pusėje.“
ETUC generalinis sekretorius Luka Visentinis (Luca Visentini) pažymėjo, jog Europos Komisija atsisakė įtraukti teisę streikuoti į Europos socialinių teisių ramstį, motyvuodama tuo, kad tai nėra ES kompetencija.
Birželio 13-14 d. Briuselyje vyksta ETUC atsakingojo komiteto posėdyje, Europos profesinių sąjungų atstovai daug laiko skyrė diskusijoms apie Europos Komisijos paskelbtą Europos socialinių teisių ramsti. ETUC paragino organizacijas diskutuoti su šalių vyriausybėmis, politikais dėl šio dokumentų rinkinio turinio. Nes EK pasiūlymas gali likti tik rekomendacinio pobūdžio. Tuo tarpu ETUC pasisako už tai, kad Europos Sąjunga turėtų stiprų socialinių teisų ramstį, kuris remtųsi direktyvomis.
Taip pat diskutuota apie Europos Komisijos baltąją knygą dėl Europos ateities. EK siūlymus stiprinti ekonominę ir pinigų sąjungą, energetikos sąjungą, dokumentų rinkinius, susijusius su klimato kaita.
Daiva Kvedaraitė