2011 m. gegužės 11-13 dienomis Druskininkuose vyko bendras Lietuvos ir Lenkijos profesinių sąjungų „Solidarumas“ seminaras „Darbuotojų problemų identifikavimas, sprendimas, naujų narių organizavimas darbo vietose“.
Seminarą vedė Lenkijos „Solidarumo“ ekspertai Andrzej Spiker ir Tomasz Kolodziej. Seminaro pradžioje dalyviams buvo pateikta įdomi statistika, gauta atlikus sociologinius tyrimus: 10 procentų išaugus narystei profesinėje sąjungoje mažėja atlyginimų disproporcija tarp mažas ir vidutines pajamas gaunančių darbuotojų ir daug uždirbančių darbuotojų. Todėl jei profesinėse sąjungose mažėja narių, tai atsiliepia ir socialinei gerovei.
Taip pat pagal atliktus tyrimus, dauguma vadovų ir vadybininkų, vadovaujančių darbo kolektyvams, yra autokratinio tipo vadovai. Esant tokiam vadovavimo stiliui, vadovai nenori dalintis savo žiniomis ir patirtimi su darbuotojais, siekia tik geresnių bendrovės veiklos rezultatų. Tokio tipo vadovas mano, kad norint pasiekti gerų rezultatų, reikia naudoti prievartą, kontrolę ir bausmes. Dažniausiai įmonių savininkai nesidomi kaip dirba jų samdyti vadovai ir vadybininkai, nes jiems svarbiausia veiklos rezultatas.
Todėl vienas svarbiausių profsąjungos uždavinių – siekti dialogo su vadovais, keisti autokratinį valdymo stilių į demokratinį, kuris remiasi darbuotojų įsitraukimu į valdymą, sukuriant geras darbo sąlygas ir leidžiant darbuotojui prisiimti atsakomybę, sudaryti sąlygas siekti vis didesnės atsakomybės. Toks vadovas stengiasi sudaryti sąlygas darbuotojui atsiskleisti, parodyti savo gebėjimus ir paprastas problemas leidžia spręsti pačiam.
Profesinės sąjungos turi suteikti darbuotojui saugumo jausmą darbe, darbuotojas turi visada jausti, kad profsąjunga juo pasirūpins.
Savo veiklą pristatė Lenkijoje „Volkswagen“ bendrovėje veikianti profesinės sąjunga „Solidarumas“, kur profsąjungai priklauso net 96 procentai darbuotojų. Jos atstovas Tomasz Kolodziej pasidalijo patirtimi. Jis pasakojo, jog 2008 metais bendrovė planavo atleisti 160 darbuotojų, tačiau kartu su profsąjunga sugebėjo rasti tokius sprendimus, kad netgi priėmė daugiau darbuotojų. Žinoma, darbuotojai turėjo prisitaikyti prie darbo kitame padalinyje, kai kurie sutiko dirbti trumpiau. Tačiau įmonei atsigaunant, žmones grįžta dirbti sau įprastą darbą, bei atstatomas buvęs darbo laikas.
Tiek Lietuvoje, tiek Lenkijoje darbdaviai dažnai teigia, jog nėra galimybės didinti atlyginimo. Tačiau kaip patikrinti ar tikrai nėra tokios galimybės? Juk ne visada galima pasitikėti darbdaviu. Lenkijos profesinė sąjunga „Solidarumas“ dažnai naudojasi ekspertų paslaugomis, kurie objektyviai nustato, ar yra galimybė didinti atlyginimus.
Antrąją seminaro dieną vyko derybų mokymai, kuriuose profsąjungos turėjo užduotį išsiderėti didesnį atlyginimą ir t.t. Prieš derybas nė viena pusė – tiek darbdaviai tiek profsąjungos nežinojo kokia bus bendrovės finansinė būklė po metų. Iš viso buvo 6 galimi bendrovės veiklos po metų rezultatai. Kiekvienu atveju buvo apskaičiuojama, ar priklausomai nuo bendrovės veiklos rezultatų išsiderėtos profesinės sąjungos sąlygos pagerino ir darbuotojų gerbūvį.
Trečiąja seminaro dieną aptarti nuveikti darbai, apibendrinta nauja informacija bei seminaro dalyviams įteikti sertifikatai.