Su viceministre diskutuota apie gidų darbo sąlygų gerinimą ir Lietuvos konkurencingumo didinimą

autorius Ričardas

2025 m. vasario 20 d. Vilniuje įvyko apskrito stalo diskusija „Socialinio dialogo stiprinimas turizmo sektoriuje. Gidų darbo sąlygų gerinimas ir Lietuvos konkurencingumo didinimas”, kurioje dalyvavo Gidų ir kelionės vadovų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas Ričardas Garuolis, viceministrė Agila Barzdienė, Lietuvos kelionių verslo asociacijos laikinai prezidento pareigas einantis Armandas Burba.

Apskritojo stalo diskusija organizuojama, įgyvendinant ES ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos projektą „Vystyti socialinį dialogą, siekiant kurti kokybiškas darbo vietas ir didinti konkurencingumą”. Projekto kodas Nr. 07-0220-P-0001, Kurso numeris: 1.1.3.

Deja, į renginį kviestas Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Adomas Bužinskas, pažadėjęs vietoj savęs atsiųsti į renginį sostinės savivaldybės atstovus , savo pažado neįvykdė.

Atsakinga už turizmą viceministrė A. Barzdienė papasakojo apie naujos Vyriausybės planus vystyti turizmą Lietuvoje. Ji pažymėjo, kad ketinama daugiau skatinti vietinį ir konferencijų turizmą bei atskleidė apie naujo Ekonomikos ir inovacijų ministro planus pritraukti milijardines investicijas į Lietuvą ir trečdaliu sumažinti biurokratinį reguliavimą.

A. Burba atkreipė dėmesį, kad svarbu skirti atvykstamojo turizmo verslą, kuris atveža į Lietuvą turistus ir jų pinigus, ir išvykstamąjį turizmą. Jo duomenimis, smulkusis verslas Lietuvoje sukuria apie 60 proc. turizmo pajamų, tačiau per pandemiją valstybė teikė paramą ne smulkiajam, o stambiajam turizmo verslui, kuris verčiasi išvykstamuoju turizmu ir išveža Lietuvos turistus ir jų pinigus iš Lietuvos! Jis paragino sugrąžinti moralinę skolą ir padėti smulkiajam verslui, kuris per pandemiją sugebėjo išlikti, bet, pasak jo, šiuo metu „yra dugne“.

Lietuvos kelionių verslo asociacijos atstovas paragino sustiprinti kovą su nelegalių gidų darbu, kuris kenkia sąžiningai dirbančiam ir mokesčius mokančiam verslui. Jis netgi siūlė patiems gidams klausti įtartinų gidų ar jie turi leidimus, suteikiančius teisę dirbti gidu, o jiems atsisakius tai daryti, kviesti policiją.

R. Garuolis pažymėjo, kad Lietuvoje, kaip ir Pietų Europos valstybėse, Austrijoje, Čekijoje, kuriose turizmas yra svarbi ūkio šaka, gido profesija yra reglamentuota. Nuolatos šia veikla gali užsiimi tik aukštąjį išsilavinimą turintys asmenys, baigę valstybės nustatytus gidų kursus ir išlaikę ekskursijų vedimo ir Lietuvos istorijos egzaminus.

Jis atkreipė viceministrės dėmesį, kad ministerijos planai trečdaliu sumažinti reguliavimų kiekį kelia nerimą gidų bendruomenei ir pažymėjo, kad biurokratinio reguliavimo mažinimas neturi vykti biurokratiškai, o reguliavimą reikia mažinti ten, kur prašoma tai daryti.

Vadovaujantis  šiais iš pažiūros gražiais ketinimais du kartus buvo bandoma panaikinti gidų profesiją Lietuvoje. Gidų ir kelionės vadovų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas įspėjo viceministrę, kad bandant tai vėl daryti gidai išeis į gatves protestuoti kaip tai darydavo anksčiau.

Jis pažymėjo, kad gidai yra vadinami savo šalies „liaudies diplomatais“, o atvykę turistai apie šalį daugiausia sprendžia pagal tai kaip ją pristato gidai, todėl jų vaidmuo, kuriant teigiamą Lietuvos įvaizdį, yra labai svarbus.

Tuo tarpu, nelegalūs gidai ne tik atima darbą iš mokesčius mokančių gidų, bet ir savo nekvalifikuotu darbu mažina turistinius srautus į Lietuvą. Mūsų šalis yra kultūrinio turizmo šalis, todėl gavę nekokybiškas nelegalaus gido paslaugas turistai, grįžę į savo šalį, perduoda tai savo draugams ir giminaičiai, kurie dėl to kelionėms pasirinka kitas šalis, o Lietuvos viešbučiai, restoranai, transporto įmonės, vežančios turistus, turistinės agentūros, suvenyrų gamintojai ir valstybės ir savivaldybių biudžetai praranda pajamas.  

R. Garuolis paprašė, kad gidai ir turistinių agentūrų atstovai būtų kviečiami, kuriant turistinę Lietuvos reklamą, nes niekas kitas kaip gidai nežino kas skirtingų šalių turistus labiausiai traukia atvykti į Lietuvą.

Gidai ragino viceministrę sustiprinti kovą su nelegaliais gidais, kėlė klausimus dėl gidų ir turistinių autobusų vairuotojų Etikos kodeksų reikalingumo, turistinės infrastruktūros, ypač pritaikytos neįgaliesiems, Vilniuje trūkumo, piktinosi pernai Všį „Go Vilnius“ sukurta nevykusia sostinės reklama, ragino imtis veiksmų, kad mokytojai, neturintys tam leidimo, nesiverstų gidų veikla, veždami savo mokinius į pažintines keliones.

Po apvalaus stalo diskusijos Gidų ir kelionės vadovų profesinės sąjungos „Solidarumas“ nariai aptarė savo veiklos planus.

Į renginį atvykęs Užupio seniūnijos seniūnaitis Sakalas Gorodeckis, dar tituluojamas „Užupio respublikos Premjeru”, papasakojo gidams paskutines šios tarp turistų populiarios „Užupio respublikos” naujienas.

Palikti komentarą