2025 m. vasario 11 d. Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ surengė dalinai nuotolinį Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) ir profesinių sąjungų susitikimą aptarti Suminės darbo laiko apskaitos (SDLA) klausimus.
Seniau tik išimtinais atvejais taikyta SDLA priėmus naują Darbo kodeksą buvo pradėta taikyti visur: transporte, sveikatos priežiūros sistemoje ir net darželiuose. Tai pablogino darbuotojų darbo ir apmokėjimo sąlygas.
UAB „Kauno autobusai“ darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Bronius Bučelis siūlė taikant vairuotojams suminę darbo laiko apskaitą, Vyriausybės nutarimu, numatyti ne tik darbo dienų ir valandų skaičių, bet ir išeiginių dienų skaičių, o vairuotojams dirbant tarpmiestiniuose privačiose keleivinio transporto bendrovėse numatyti apmokėjimą ir tuo atveju, jeigu vairuotojas ilsisi ilgiau negu dvi valandas, nes darbuotojas kaukdamas kito maršruto gali laukti keturias valandas ir ilgiau, bet nepaisant to, kad jis yra darbo vietoje, jam už tai nėra apmokama.
Medicinos įstaigų darbuotojų profesinė sąjunga „Solidarumas” atstovė Natalija Šostak skundėsi, kad darbdaviai neretai SDLA naudoja kaip spaudimą prieš darbuotoją, sudarant jam nepalankų darbo grafiką. Jei slaugytoja yra įdarbinta 0.7 etatu, o kitą laiką dirba kitoje įstaigoje, negeranoriškas darbdavys naudodamas SDLA neproporcingai apkrauna darbuotoją taip, kad ji nebegali dirbti kitoje įstaigoje kaip jis yra įsipareigojęs. N. Šostak klausė ar darbuotojams dirbantiems 0.5 etatu, neturėtų būti dvigubai sumažintas ir SDLA taikomas laikotarpis.
Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ darbo inspekcijos vadovas Stanislavas Fedaravičius atkreipė dėmesį, kad darbdaviai per SDLA numatytą trijų mėnesių laikotarpį darbuotoją per du mėnesius taip apkrauna darbu, kad trečią mėnesį jis beveik nedirba, o darbdavys taip išvengia apmokėjimo už viršvalandžius, nors darbuotojas du mėnesius persidirba, aukodamas savo sveikatą.
VDI Darbo teisės skyriaus vedėja Ieva Piličiauskaitė – Dulkė atsakė, kad Darbo kodekse numatyta, kad darbdavys, taikant SDLA, turi tolygiai sudaryti darbo grafikus darbuotojams, bet Darbo kodekse nėra numatyta ką laikyti tolygiu darbo grafiku. Todėl ji pasiūlė dėl abejotino SDLA taikymo prašyti VDI išaiškinimo. Jos manymu, persidirbti du, o po to sėdėti be darbo trečią mėnesį nėra tolygus darbo organizavimas. VDI atstovė teigė, jog darbuotojai, kuriems taikoma suminė darbo laiko apskaita, neturėtų atsidurti blogesnėje padėtyje, nei tie, kurie dirba įprastu darbo režimu.
Dainius Burdulis, Lina Urbanovičienė, Okasana Strazdė, Egidijus Pribušauskas pasiūlė nemažai įstatymo pataisų reguliuojančių SDLA, kurios padėtų apsaugoti darbuotojus nuo nesąžiningų darbdavių piktnaudžiavimo.
VDI atstovės prisipažino, kad jų įstaiga taip pat planuoja tikslinti SDLA taikymo tvarką, todėl pasiūlė šiuos klausimus svarstyti kartu.
K. Krupavičienei paraginus susitikime dalyvavę profesinių sąjungų atstovai susibūrė į darbo grupę, kurią sudaro Mindaugas Balsys, Dainius Burdulis, Lukas Čapas, Stanislavas Fedaravičius, Oksana Strazdė, o jai vadovauti išrinkta Lina Urbanovičienė. Ši darbo grupė parengs įstatymų pataisas dėl SDLA taikymo, o vėliau pateiks jas atsakingoms institucijoms.