Profesinių sąjungų atstovai susitiko su Socialinių reikalų ir darbo ministre

autorius Ričardas

2024 m. sausio 21 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė, jos pavaduotojai Rimtautas Ramanauskas, Ričardas Garuolis ir Vincas Kunca kartu su kitų profesinių sąjungų tikraisiais ir pakaitiniai Trišalės tarybos nariais susitiko su nauja Socialinių reikalų ir darbo ministre Inga Ruginiene.

Susitikimo metu buvo aptarta kaip būtų galima gerinti Trišalės tarybos darbą, bendravimą ir bendradarbiavimą su ministerija, sprendžiant svarbius darbuotojams klausimus.

Ministrė atskleidė savo darbus artimiausiu laiku ir išklausė profesinių sąjungų atstovų mintis ir pasiūlymus.

K. Krupavičienė atkreipė dėmesį, kad būtina stiprinti Trišalės tarybos veiklą, gerinti jos žinomumą visuomenėje ir siūlė Lenkijos pavyzdžiu priimti socialinio dialogo įstatymą, kuris sustiprintų socialinius partnerių pajėgumus ir jų kompetencijas, svarstant visai valstybei svarbius klausimus.

Ji pažymėjo, kad socialinio dialogo padėtis privataus kapitalo įmonėse ir regionuose toli atsilieka nuo europinių standartų, todėl valstybė turėtų keisti Darbo kodeksą ir Profesinių sąjungų įstatymą. Vienas iš būdų paskatinti verslininkus sudaryti kolektyvines sutartis būtų pirmenybės sudarymas laimėti viešųjų pirkimų konkursus įmonėms, kurios yra sudariusios kolektyvines sutartis, nes skiria daugiau lėšų užtikrinti savo darbuotojams geresnes darbo ir apmokėjimo sąlygas. Šį klausimą Europos Sąjungos mastu dabar kelia Europos profesinių sąjungų konfederacija (ETUC).

K. Krupavičienė ragino įtraukti profesinių sąjungų atstovus į valstybinių ir savivaldybės įmonių valdybas, skirti papildomas lėšas Nacionalinės ir kolektyvinių šakų vykdymui, didinti šių sutarčių aprėptį, liberalizuoti streikų paskelbimą. Ji paragino keisti neseniai atsiradusią nuostatą dvejiems metams „įšaldyti“  valstybės ir savivaldybių darbuotojų atlyginimus ir nuo 2026 m. sparčiau juos didinti.

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė paragino leisti norintiems pasitraukti iš II pakopos privačių pensijų fondų, pasiimant savo ten investuotas lėšas.

R. Ramanauskas pažymėjo, kad darbuotojų derybinės pozicijos pagerėtų, jei Darbo kodekse šalia žodžių apie darbuotojų „informavimą“ ir „konsultavimą“ atsirastų ir europinėje darbo teisėje esantis svarbus žodis apie profesinės sąjungos „dalyvavimą“, vykdant pertvarkas įmonėje ar įstaigoje.

Profesinės sąjungos siūlė leisti skelbti streiką, jei darbdaviui ir profesinei sąjungai nepavyksta konsultavimo būdu suderinti sprendimų.

Socialinio draudimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas V. Kunca pasiūlė steigti profesinius pensijų fondus.

R. Garuolis atkreipė dėmesį, kad viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus reikia didinti daugiau nei augo infliacija, nes jei jie padidėja mažiau nei infliacija, jie realiai sumažėja, o jeigu tiek pat kaip infliacija, jie  realiai neauga.

Ministrė atidžiai išklausė pateiktus pasiūlymus ir pažadėjo į į juos atsižvelgti Vyriausybei priimant įstatymus, bei paragina visus profesinių sąjungų pasiūlymus raštu siųsti į ministeriją.

Palikti komentarą