Darbuotojų informavimo ir konsultavimas tarptautinėse įmonėse

autorius Jovita

2025 m. sausio 17 d. įvyko nuotolinis projekto Socialinių partnerių kompetencijų ugdymo ir nacionalinės politikos rekomendacijų, skirtų sustiprinti Europos darbo tarybų steigimą Vidurio ir Rytų Europos šalyse, rengimas (EWCs for CEE)”  ekspertų susitikimas.

Susitikime dalyvavo visų projekte dalyvaujančių organizacijų atstovai. Jie išklausė IndustriAll  Europa, politikos patarėjo Europos darbo tarybos klausimais, Bruno Demaitre pranešimą.

2009 m. gegužės 6 d. patvirtinta nauja Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos redakcija dėl Europos darbo tarybos steigimo arba Bendrijos mastu veikiančių įmonių ir Bendrijos mastu veikiančių įmonių grupių darbuotojų informavimo ir konsultavimosi su jais tvarkos nustatymo. 

 Informavimas suprantamas, kaip darbdavio perduodami duomenys darbuotojų atstovams, kad jie galėtų susipažinti su dalyko esme ir įvertinti jo poveikį. Konsultavimasis – dialogo tarp centrinės administracijos ir darbuotojų atstovų užmezgimas, kad pastarieji galėtų išreikšti savo nuomonę. 2025 m. turėtų būti priimta atnaujinta Europos darbo tarybų direktyva, dėl teksto jau yra sutarusi Europos Komisija, Europos Parlamentas ir Taryba.

Šiuo metu Lietuvoje galioja LR Europos darbo tarybų įstatymo naujoji redakcija, priimta 2011 metais (Nr.XI-1507). Įstatymas taikomas, jeigu Europos Sąjungos įmonės, taip pat Europos Sąjungos įmonių grupės kontroliuojančiosios įmonės buveinė yra Lietuvos Respublikoje. Europos Sąjungos įmone yra laikoma įmonė, kurios bendras darbuotojų valstybėse narėse skaičius yra ne mažesnis kaip 1000 ir kurios darbuotojų skaičius kiekvienoje iš bent dviejų valstybių narių yra ne mažesnis kaip 150. Įstatymas numato, jog Europos Sąjungos įmonės, taip pat Europos Sąjungos įmonių grupės darbuotojams informuoti ir su jais konsultuotis sudaroma Europos darbo taryba arba nustatoma darbuotojų informavimo ir konsultavimo tvarka.  Centrinė vadovybė privalo sudaryti sąlygas ir užtikrinti priemones, būtinas Europos darbo tarybai sudaryti arba darbuotojų informavimo ir konsultavimo tvarkai parengti.  Konsultuojamasi tokiu būdu, kad darbuotojų atstovams būtų sudaromos galimybės kartą per metus susitikti su centrine vadovybe ir gauti atsakymą raštu į kiekvieną pateiktą klausimą.  Darbuotojų atstovai, remdamiesi konsultavimo metu pateikta informacija gali per 30 dienų pareikšti nuomonę dėl konsultavimo metu aptariamų priemonių. Išlaidos, susidariusios vykdant darbuotojų informavimo ir konsultavimo procedūras, padengiamos įmonės lėšomis.

Teisę inicijuoti derybas dėl Europos darbo tarybos sudarymo ar darbuotojų informavimo ir konsultavimo tvarkos parengimo turi: centrinė vadovybė arba  ne mažiau kaip 100 darbuotojų arba jų atstovai iš ne mažiau kaip dviejų įmonės padalinių ar įmonių, esančių ne mažiau kaip dviejose valstybėse narėse.  Darbuotojų ar jų atstovų teisė inicijuoti derybas įgyvendinama pateikiant centrinei vadovybei jų pasirašytą pareiškimą dėl specialiojo derybų komiteto sudarymo.

Projekto Socialinių partnerių kompetencijų ugdymo ir nacionalinės politikos rekomendacijų, skirtų sustiprinti Europos darbo tarybų steigimą Vidurio ir Rytų Europos šalyse, rengimas (EWCs for CEE)” pareiškėja – Lietuvos profesinė sąjunga “Solidarumas”, projekto partneriai: Bulgarijos profesinė sąjunga PDKREPA, Latvijos profesinė sąjunga LBAS, Rumunijos profesinė sąjunga FSGR, Darbdavių organizacija BJRDIA.

LPS informacija

Palikti komentarą