Siekiant padidinti legalaus darbo mastą ir paskatinti pačius darbuotojus kovoti prieš nelegalų ir nedeklaruotą darbą nuo 2024 m. liepos 1 d. įsigaliojo svarbūs Užimtumo įstatymo pakeitimai.
Nuo šiol už įvairius pažeidimus ne tik padidintos baudos darbdaviams, bet ir atsirado galimybė darbuotojams, kurie dirbo nelegaliai ar nedeklaruotą darbą prisiteisti didesnį atlyginimą.
Komentuodama įstatymų pataisas Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ teisininkė Oksana Strazdė atkreipia dėmesį: „Nelegaliai dirbęs darbuotojas dabar visada gali iš darbdavio prisiteisti ne mažesnį nei trijų minimalių mėnesinių algų (MMA) dydžio atlyginimą, net jei jis nelegaliai yra dirbęs tik vieną darbo dieną! Svarbiausia, kad ne mažiau kaip tris MMA, ir dar daugiau, jei dirbo ilgiau nei tris mėnesius“.
Lietuvos Respublikos užimtumo IV skyrius darbdaviui nurodo: „sumokėti nelegaliai dirbusiam asmeniui sulygtą atlyginimą už darbą (už faktiškai dirbtą laikotarpį), ne mažesnį kaip 3 MMA dydžiai.”
Nuo 2025 m. MMA Lietuvoje yra 777 eurų „į rankas“.
Bedarbio statusą turintis ir nelegaliai dirbantis asmuo, kuris apie savo nelegalų darbą praneš vienai iš keturių tokius atvejus kontroliuojančių institucijų (VDI, Valstybinei mokesčių inspekcijai, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai ar policijai), ir su jomis bendradarbiaus viso nelegalaus darbo tyrimo metu, jam bus nenaikinamas bedarbio statusas, jeigu bus konstatuotas nelegalus darbas. Bauda pačiam nelegaliai dirbusiam asmeniui nėra skiriama.
Darbuotojas dabar taip pat gali prisiteisti iš darbdavio vieno MMA dydžio atlyginimą už nedeklaruotą darbą, jei jis dirbo viršvalandžius, švenčių, poilsio metu ar naktį, o šis darbas nebuvo pažymėtas darbo laiko apskaitos dokumentuose.
Tokiu atveju darbdavys turi: „sumokėti darbuotojui, kurio atliktos darbo funkcijos nebuvo pažymėtos darbo laiko apskaitos dokumentuose Darbo kodekso nustatyta tvarka, ne mažesnį kaip 1 MMA dydžio atlyginimą“.
Teisininkė O. Strazdė pažymi: „Svarbu įrodyti nelegalaus ar nedeklaruoto darbo faktą, todėl reikėtų daryti vaizdo ar garso įrašus, išsaugoti darbdavio siųstas SMS žinutes ir pn. Įrodyti tokius pažeidimus nėra paprasta, todėl geriausia šiuo klausimu kreiptis į Valstybinę darbo inspekciją (8 5) 213 9772.“
2022 m. Friedrich Schneider tyrimo duomenimis, Lietuvos „šešėlinė“ darbo rinka yra viena didžiausių Europoje, o 68 proc. Lietuvos bedarbių yra dirbę neformaliai.
Nelegaliai ar nedeklaruotą darbą dirbantys darbuotojai dažnai nuo to nukenčia patys: neretai jiems nesumokamas darbo užmokestis arba sumokama gerokai mažiau. Jie nekaupia darbo stažo, nemoka jokių mokesčių, todėl mažėja ir būsima pensija, jie negauna išmokų ligos atveju arba darbe įvykus nelaimingam atsitikimui. Jiems nepriklauso atostogų dienos, pašalpos. Negana to, nelegaliai dirbantys darbuotojai gali būti atleidžiami be jokių įspėjimų ir niekas negali jų dėl to apsaugoti.
Išaiškinus, kad darbuotojas dirbo nelegaliai, jis gali netekti bedarbio statuso, jeigu tuo laikotarpiu jis yra registruotas Užimtumo tarnyboje. Tokiu atveju nustos galioti visos socialinės privilegijos, o įmokas, kurias už darbo ieškantįjį sumoka valstybė, pavyzdžiui, sveikatos draudimą, teks mokėti pačiam.
Daugiau skaityti čia