2024 lapkričio 26-27 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkės pavaduotojas Ričardas Garuolis kaip pakaitinis Europos komisijos Saugos ir sveikatos saugos patariamojo komiteto (ACSH WIG) narys dalyvavo 42 -ame plenariniame posėdyje Liuksemburge.
Šiame komitete dalyvauja kiekvienos ES valstybės profesinių sąjungų, darbdavių ir vyriausybių atstovai, kurie svarsto pasiūlymus, susijusius su darbuotojų saugumu ir sveikata darbe. Apsvarstyti ir suderinta pasiūlymai tampa rekomendacijomis Europos komisijai ir kitoms europinėms institucijoms, kurios vėliau jas apsvarsčiusius ir pataisius įtraukiamos į europines direktyvas, kurios tampa privalomas visose ES valstybėse.
Šį kartą komitetas svarstė Euro[pos komisijos darbo grupės pasiūlymus dėl jau trisdešimt metų ES mastu galiojančių psichosocialinės rizikos veiksnių darbe pataisų.
Europos komisijos atstovai paaiškino, kad per tą laiką išplito skaitmeninimas, robotizavimas, nuotolinis ir mobilus darbas, atsirado nauji klimato kaitos, Dirbtinio Intelekto iššūkiai ir pn., todėl pasikeitus darbo sąlygoms būtina naujinti ES direktyvą Dėl darbo vietų ir ją patikslinti. Kaip vaizdingai pasakė Europos komisijos atstovė, tai reikia daryti taip tarsi tai būtų ne naujo pastato statyba, o istorinį paveldą statusą turinčio namo atnaujinamas, išsaugant geriausias jo savybes.
Profesinių sąjungų, darbdavių ir vyriausybių atstovai savo tarpe apsvarstė darbo grupės pasiūlymus dėl darbo namuose, darbo su priemonėmis, turinčiomis ekraną, pavojingų medicinos medžiagų sąrašo papildymo, klimato kaitos sukeltų pokyčių darbe.
Atsirado pasiūlymas, kad darbdavys turėtų užtikrinti darbuotojui darbui namuose tokias pačias sąlygas kokias jis darbuotojams suteikia darbovietėje. Pvz:. jei darbuotojas namuose neturi ergonomiškų baldų darbui su kompiuteriu, darbdavys turėtų skirti savo lėšas jiems įsigyti.
Europinėje direktyvoje dėl darbo su prietaisais, turinčiais ekraną, siūloma patikslinti, kad direktyvos nuostatos būtų taikomos darbui, kai darbuotojas su šiais prietaisais dirba ne mažiau nei 3 val. per dieną. Anksčiau tokio darbo trukmė nebuvo nurodoma.
Kadangi atsiranda vis naujų mokslinių tyrimų apie žalingą įvairių gydymui naudojamų cheminių ir vaistinių medžiagų poveikį medikų sveikatai, siūloma peržiūrėti vaistų ir kitų cheminių medžiagų, gydant vėžį, imunines ir kitas ligas, reglamentavimo tvarką, kad būtų apsaugota medicinos darbuotojų sveikata.
Europos profesinių sąjungų institutui (ETUI) pasiūlius buvo apsvarstyti darbo grupės parengti pasiūlymai dėl darbo esant ekstremalioms oro sąlygoms.
Šis klausimas yra labai svarbus Viduržemio jūros šalių darbuotojams, nes keičiantis klimatui kiekvienais metais nuo karšio miršta vis daugiau žmonių. Senėjant Europai ir ilginant pensinį amžių dirba vis daugiau vyresnio amžiaus darbuotojų, kurių sveikata yra jautresnė karščio stresui.
Todėl ETUI siūlo patikslinti darbo reglamentavimą esant karštam orui, nes darbuotojdų sveikatai turi įtakos ne tik oro temperatūra, bet ir oro drėgnumas, vėjo stiprumas, patalpų ventiliacija, skysčių vartojimas ir kt.
Siūloma užtikrinti, kad darbuotojai dirbdami lauke turėtų sąlygas ne tik pailsėti, bet ir atsivėsinti.
Kitą dieną darbdavių, profesinių sąjungų ir vyriausybių atstovai, apsvarstę savo tarpe, kartu aptarė pateiktus pasiūlymus.
Darbdaviai skundėsi, kad jie nespėjo įsigilinti į pateiktus pasiūlymus, nes gavo juos per vėlai. Be to, tekstai nebuvo išversti į gimtąsias kalbas, todėl siekiant išvengti neteisingo jų interpretavimo, jie siūlė nepatvirtinti pateiktų pasiūlymų ir taip devyniems mėnesiams sustabdyti šių rekomendacijų pateikimą Europos komisijai.
Profesinių sąjungų atstovams pasiūlius aptakesnes formuluotes darbdaviai pritarė atnaujintiems pasiūlymams ir jie bus toliau svarstomi bei tikslinami.
Europos komisijos Saugos ir sveikatos saugos patariamasis komitetas (ACSH WIG) patvirtino savo planus kitais metais toliau svarstyti savo rekomendacijas dėl Darbo vietų direktyvos atnaujinimo, 2025-2028 m. programą „Cheminės medžiagos darbo vietoje”, paruošiant nuomonę dėl cheminių medžiagų reglamentavimo darbe ir tikslinant jų sąrašus, atsižvelgiant naujausius mokslinius tyrimus ir naujų medžiagų atsiradimą.
Taip pat bus pradėtos svarstyti nuomonės dėl rekomendacijos Europos komisijai, reguliuojant darbo saugą kalnakasyboje ir kasybos pramonėje.
Visi šie pasiūlymai po kurio laiko bus svarstomi ir Lietuvos trišalėje taryboje, o vėliau dalis jų taps privalomi visoje Europos Sąjungoje.