2024 m. lapkričio 27 d. įvyko Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) darbuotojų profesinės sąjungos “Solidarumas” ataskaitinė rinkiminė konferencija. Organizacijos pirmininkės pareigos dar vienai kadencijai patikėtos Nataljai Šostak. Susirinkime patvirtinta atnaujinta penkiolikos narių profesinės sąjungos taryba.
Posėdyje pristatyta lapkričio 4 d. pasirašyta Lietuvos nacionalinė sveikatos sektoriaus šakos kolektyvinė sutartis. Profesinėms sąjungoms pavyko išsiderėti, kad profesinės sąjungos nariai galėtų pasinaudoti papildomai 3 sveikatinimosi dienomis, 2 dienomis savišvietai ir savanoriavimui. Be to, susitarta dėl papildomų 2 atostogų dienų ir dar 1 papildomos atostogų dienos profesinės sąjungos nariui, turinčiam ne mažesnį nei 10 m. darbo stažą įstaigoje. Taip pat susitarta dėl darbo užmokesčio padidinimo, tai bus taikoma visiems darbuotojams. Pagrindinis atlyginimas “pririštas” prie 2024 m. minimalaus darbo užmokesčio. Be to, esant 24 val. darbo laiko pamainai, už kiekvieną 15 min. skirtų pamainos perdavimui, turėtų būti mokamas vidutinis darbuotojo darbo užmokestis. Posėdyje dalyvavęs teisininkas Valentin Gavrilov stebėjosi tuo, kad gydymo įstaigoje nustatyta ne 24 val, bet 23 val. ir 30 min. darbo laiko pamaina. Valstybinė darbo inspekcija yra išaiškinusi, jog tuo atveju, jeigu dėl gamybos sąlygų ar kitų atliekamos darbo funkcijos ypatumų darbuotojui suteikiamas laikas pavalgyti, tačiau darbuotojas juo negali disponuoti savo nuožiūra (negali palikti darbovietės ir nuolat privalo būti darbo vietoje), tokiu atveju laikoma, kad darbuotojui suteikiama ne pietų pertrauka, nurodyta DK 122 str. 2 d., 2 p., o sudaroma galimybė pavalgyti darbo metu, kaip tai numato DK 122 str. 3 d. ir atitinkamai toks laikas įskaitomas į darbo laiką ir apmokama darbo užmokesčiu. Dėl šio punkto dar teks aiškintis tiek su ligoninės administracija, tiek su LR Sveikatos apsaugos ministerija ir VDI.
Įstaigos administracija turi parengti ir, suderinusi su įstaigoje veikiančiomis profesinėmis sąjungomis, patvirtinti pasyviojo budėjimo namuose tvarkos aprašą, įstaigos darbuotojų profesinės kvalifikacijos tobulinimo tvarkos aprašą, Darbuotojų psichologinės gerovės veiksmų planą ir kitas tvarkas, kurios būtinos, kad būtų įgyvendinta NSSŠK. N. Šostak informavo, jog jų ligoninėje jau prasidėjo informavimo ir konsultavimo procedūra dėl šakos kolektyvinės sutarties taikymo sąlygų, tačiau tai labiau formalus reikalas.
RVUL darbuotojų profesinė sąjunga “Solidarumas” priklauso Medicinos įstaigų darbuotojų profesinei sąjungai „Solidarumas“, pirmininkė Regina Jarošienė, kuri yra tarp organizacijų, pasirašiusių Lietuvos nacionalinę sveikatos sektoriaus šakos kolektyvinę sutartį.
Posėdyje dalyvavusi Lietuvos profesinė sąjungos „Solidarumas“ generalinės sekretorė domėjosi tuo kaip sekasi bendradarbiauti su kita įstaigoje veikiančia organizacija, kuri vienija gydytojus, ar profesinė sąjunga atstovaujama ligoninės darbo taryboje, kaip vyksta informavimo konsultavimo procedūra. Ji informavo, kad ligoninės profesinės sąjunginio nariai turi galimybę dalyvauti mokymuose, kuriuos organizuoja LPS „Solidarumas“, įgyvendinant projektą „Vystyti socialinį dialogą, siekiant kurti kokybiškas darbo vietas ir didinti konkurencingumą“. Nutarta tokį seminarą organizuoti ir RVUL darbuotojų profesinės sąjungos “Solidarumas” nariams, tai galėtų būti kitų metų vasario 28-kovo 2 d. Palangoje.
Informacija parengė D. Kvedaraitė