2024 m. lapkričio 25 d. minint Tarptautinę smurto prieš moteris panaikinimo dieną didžiausia pasaulyje Tarptautinė profesinių sąjungų konfederacija (ITUC) paskelbė, pradedanti 16 dienų viešųjų ryšių kampaniją prieš smurtą dėl lyties, raginant to dar nepadariusias valstybes ratifikuoti ir įgyvendinti TDO konvenciją Nr. 190 (C190) ir Rekomendaciją 206 (R206).
Per šias 16 viešinimo kampanijos dienas profesinės sąjungos visame pasaulyje ragins vyriausybes ratifikuoti TDO konvenciją Nr. 190, o ją ratifikavusių valstybių valdžią įgyvendinti lyčių aspektą keičiančias įstatymų, politikos ir darbo vietų susitarimų reformas, siekiant užkirsti kelią smurtui, remti jį išgyvenusius asmenis, užtikrinti jų darbo sąlygų ir uždarbio saugumą bei garantuoti, kad smurtinius nusikaltimus padarę asmenys neišvengtų bausmių.
Artėjant 30-osioms Pekino deklaracijos prieš smurtą metinėms 2025 m. profesinės sąjungos ragins valstybes daugiau investuoti į smurto prevenciją ir daugiau finansuoti viešąsias kovos su smurtu paslaugas.
ITUC generalinis sekretorius Lukas Triangas (Luc Triangle) sakė: „Smurtas dėl lyties yra pagrindinė kliūtis lyčių lygybei ir labiausiai paveikia moteris bei LGBTQI+ darbuotojus. Visi darbuotojai, nesvarbu ar jie dirba darbovietėse ar ne, migrantai ar vietiniai nusipelno apsaugos nuo visų formų smurto ir priekabiavimo visuose darbo santykių kontekstuose.
Kartu kurkime sąžiningesnes ir saugesnes darbo vietas. Atėjo laikas kiekvienam įgyti orumą ir pagarbą, kurios nusipelnė”.
Pažymėdama penktąsias šios TDO konvencijos metines ITUC paskelbė Smurto ir priekabiavimo darbo pasaulyje apžvalgą, kurioje galima rasti naujausius profesinių sąjungų veiksmus, susijusių su C190 ratifikavimu ir įgyvendinimu. Skaityti čia
Remiantis ankstesniais 2022 ir 2023 m. atliktais tyrimais, joje parodoma didelė ir nuolatinė sąjungų pažanga. Pažymėtina, kad moterų sąjungos narės ir toliau vadovauja kovai už lyčių lygybę ir be smurto darbo vietas. Profesinių sąjungų sėkmės istorijos apima:
• Argentina: mokytojų federacija FUDB pasirašė susitarimą su Buenos Airių valdžios institucijomis, siekdama užkirsti kelią smurto veiksmams darbo vietoje, juos apsaugoti ir už juos atlyginti.
• Izraelis: Histadruto generalinė darbo federacija praneša, kad daugelyje kolektyvinių sutarčių dabar yra nuostatos dėl seksualinio priekabiavimo prevencijos ir sankcijų priekabiautojams.
• Italija: protokolas ir elgesio kodeksas transporto sektoriuje apima nuostatas dėl mokamų atostogų ir psichologinės pagalbos nukentėjusiems nuo smurto dėl lyties
• Kazachstanas: Kazachstano Respublikos profesinių sąjungų federacija skatina nulinės tolerancijos politiką, suderintą su C190, apimančią visus jos filialų darbuotojus.
• Panama: pasirašytos svarbios sutartys su įmonėmis, viešbučiais, viešuoju sektoriumi, žemės ūkiu ir universitetais.
• Zimbabvė: į naujausias kolektyvines sutartis tekstilės, transporto ir viešųjų paslaugų sektoriuose buvo įtrauktos sąlygos dėl smurto ir priekabiavimo, suderintos su C190.
Tačiau, kaip nurodyta 2024 m. ITUC visuotiniame teisių indekse, šie teigiami pokyčiai įvyko kartu su darbuotojų pagrindinių teisių pažeidimų daugėjimu daugelyje šalių, o tai trukdo pastangoms panaikinti smurtą ir priekabiavimą darbo pasaulyje.
Kartu su C190 šalininkais ITUC taip pat atidarė svetainę, kurioje pateikiami veiksmingi TDO C190 ratifikavimo ir įgyvendinimo metodai, kuriuos naudojo profesinės sąjungos ir moterų teisių organizacijos iš viso pasaulio, siekdamos pereiti prie pasaulio be darbo. nuo smurto ir priekabiavimo.
Socialinės žiniasklaidos medžiagą apie 16-os dienų viešųjų ryšių kompanijos prieš smurtą darbe rasite čia.
Daugiau skaityti čia