Dėl trikdžių teikti Greitąją medicinos pagalbą kreiptasi į Ministrę Pirmininkę

autorius Ričardas

2024 m. liepos 22 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė nusiuntė raštą Lietuvos Ministrei Pirmininkei I. Šimonytei dėl trikdžių suteikiant greitąją medicinos pagalbą (GMP), kurie atsirado, kai GMP brigados pradėjo nuo 2024 m. liepos 1 d. vykdyti jai nebūdingas taksi paslaugas išvežioti pacientus į gydymo įstaigas ir grąžinti juos namo.

Visą raštą skaityti žemiau.

LR Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei

Kopija: J.E. LR Prezidentui Gitanui Nausėdai

                                                                                                    2024-07-22 Nr. 10-

DĖL TRIKDŽIŲ SUTEIKIANT GREITĄJĄ MEDICINOS PAGALBĄ

Prasidėjusi Sveikatos priežiūros įstaigų pertvarka, sumažinant sveikatos priežiūros paslaugų teikimą regionuose ir perkeliant jų teikimą į didžiuosius miestus, sukūrė naują pacientų nuvykimo į sveikatos priežiūros įstaigas problemą.

Nuo pat Sveikatos priežiūros įstaigų pertvarkos svarstymo pradžios apie šią būsimą problemą medikų profesinės sąjungos įspėjo Sveikatos apsaugos ministerijos ir kitų atsakingų institucijų atstovus ir siūlė ruoštis ją spręsti, skiriant papildomą finansavimą ir kuriant pacientų pervežimo infrastruktūrą.

Dar 2024 m. birželį Greitosios medicinos pagalbos (GMP) tarnybos generalinis direktorius Nerijus Mikelionis viešojoje erdvėje teigė, kad Greitosios medicinos pagalbos medikai jiems nebūdingos pacientų pavežėjimo paslaugos neteiks.

Tačiau nepaisant to, 2024 m. liepos 1 d. GMP brigados pradėjo teikti pacientų pavežėjimo paslaugas paskambinus telefono numeriu 1808.

Sutinkame, kad pacientų pavežėjimo paslauga yra būtina, bet nepritariame, kad ji būtų teikiama mažinant daug svarbesnės pacientų gyvybei ir sveikatai Greitosios medicinos pagalbos suteikimo prieinamumą.

Šiuo metu dėl su pavežėjimo paslauga susijusio didesnio darbo krūvio, ilgesnių nuvažiuojamų atstumų pervežant pacientus, eilių priimant ir registruojant juos į gydymo įstaigas GMP brigados nebespėja taip skubiai kaip anksčiau suteikti greitąją medicinos pagalbą tiems, kuriems ji neatidėliojamai reikalinga.

Dėl padidėjusio darbo ir fizinio krūvio ( Pvz:. nunešti ir užnešti į penktą aukštą pacientą, kai GMP brigadoje paprastai dirba du darbuotojai) didėja Greitosios medicinos pagalbos darbuotojų nuovargis, todėl krinta jų darbo kokybė ir auga pavojus pacientų gyvybei bei sveikatai, o GMP darbuotojai jau svarsto galimybes išeiti iš darbo.

Vietoj to, kad gelbėtų žmonių gyvybes ir sveikatą, Greitosios medicinos pagalbos brigados dabar turi teikti ir jai nebūdingas taksi paslaugas pacientams, kurias gali užtikrinti ir medicinos išsilavinimo neturintys darbuotojai.

Pasipiktinimą kelią tai, kad papildoma pacientų pavežėjimo paslauga Greitosios medicinos pagalbos tarnybai buvo priskirta tuo metu, kai Lietuvoje vis dar trūksta Greitosios medicinos pagalbos brigadų, jos nėra pilnai sukomplektuotos, net nepaisant to, kad dėl geopolitinės padėties pokyčių Lietuvos nacionaliniam saugumui yra iškilusios naujos grėsmės.

Reikalaujame užtikrinti  sklandų Greitosios medicinos pagalbos tarnybos darbą, skiriant pakankamą finansavimą, vykdomos reformos įgyvendinimui.

Pagarbiai,

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė Kristina Krupavičienė