Vienybė nuo seno buvo laikoma ypatinga vertybe. Dar XVIII a. Danielis Vebsteris teigė, kad „žmonės kartu gali padaryti tai, ko nepajėgtų pavieniui; protų ir rankų vienybė, jėgų sutelkimas – beveik visagaliai”. Ir nors laikas nepaliaujamai bėga, tačiau vieningumas nepraranda savo galios bei vertės net ir šiandien.
Susivieniję bei tarpusavyje, solidarūs žmonės gali daryti reikšmingą įtaką bendrų tikslų ir siekių įgyvendinimui bei pavienių asmenų ar kolektyvų teisių ir saugumo užtikrinimui.
Šis apibrėžimas ypatingai tinka, jeigu kalbame apie profesines sąjungas. Pastarosios, galima teigti, yra efektyvi, laiko patikrinta ir, apskritai, neatsiejama kiekvienos, tiek viešojo sektoriaus įstaigos, tiek privataus sektoriaus įmonės, dalis.
Profesinė sąjunga – darbuotojų įkurta bei nuolat veikianti demokratinėmis vertybėmis grįsta organizacija, skirta ginti darbuotojų interesus. Praktika rodo, kad neretai darbdavio ir jo pavaldinių poreikiai kardinaliai skiriasi. T. y., darbdavys siekia kuo mažesniais kaštais išgauti kuo didesnį pelną, o darbuotojas siekia užsitikrinti teisingas darbo sąlygas bei orų atlygį.
Deja, bet įstatymų ir institucijų pagalba ne visuomet pavyksta užfiksuoti ir įrodyti darbdavio nusižengimus, o vienas darbuotojas, kaip liaudis išmintis teigia, mūšio lauke ne karys.
Pavieniai darbuotojai, susidūrę su neteisybe, neretai tampa priklausomi nuo darbdavio valios, praranda motyvaciją tinkamai vykdyti pareigas, dirba nepatogiomis darbo sąlygomis, susiduria su persekiojimo reiškiniu arba tiesiog būna atleidžiami ne savo noru.
Dėl šių priežasčių itin svarbu remtis vienybės principu ir jungtis į profesines sąjungas, kurių nauda juntama ne tik ištikus trumpalaikėms krizėms, bet ir atgrasant darbdavį nuo galimo netinkamo ir nesąžiningo elgesio darbuotojų atžvilgiu bei palaipsniui gerinant situaciją visos įmonės mastu.
Lietuvos profesinių sąjungos „Solidarumas“ tinklalapyje nurodoma, kad profsąjungų tikslas – apsaugoti jos narius darbo vietoje, pagerinti jų darbo sąlygas, spręsti individualius ir kolektyvinius darbo ginčus, remti nukentėjusius darbo rinkoje narius bei formuoti bendrą darbuotojų požiūrį į visuomenės problemas.
Nuo savęs pridėčiau, kad dar viena labai svarbi profesinių sąjungų misija – gerinti darbuotojų teisinį raštingumą, kuris aktualus ne tik darbinėje sferoje, bet ir kasdieniame gyvenime. Būdami vieningi, t.y. jungdamiesi į profesines sąjungas, galime pasiekti geresnių rezultatų.
Pavyzdžiui, padidinus minimalų darbo užmokestį, darbdavys gali nekelti jums atlyginimo, jeigu jis jau yra didesnis nei minimalus.
Kada jaustumėtės tvirčiau – ar kai už Jus derisi profesinės sąjungos lyderiai, vesdami kolektyvines derybas su darbdaviu, ar , kai Jūs vienas?
Arba kita situacija, kai jaučiate mobingą darbe. Argi nesmagu žinoti, kad Jus šiuo ir kitu klausimu gali būti suteikta nemokama teisininko konsultacija? O dar gali būti skiriamos dvi apmokamos darbo dienos, skirtos savišvietai ar savanorystei, kurios finansujamos šalies biudžeto lėšomis.
Asmeniškai jau 32 metus esu „Kauno autobusų” darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas. Per tokį ilgą laiką esu susidūręs su įvairiomis situacijomis, tačiau vienareikšmiškai galiu teigti, kad susivieniję darbuotojai – stipri jėga, galinti įveikti daugybę kliūčių.
Jei dar nepriklausote savo įmonės profsąjungai, labai tikiuosi, kad artimiausiu metu papildysite bendražygių gretas, nes tik nuo mūsų pačių priklauso mūsų gerovė.
Bronius Bučelis
UAB „Kauno autobusai“ darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas, Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” koordinacinės tarybos narys