Europos parlamente pristatytas Europos profesinių sąjungų manifestas

autorius Ričardas

2023 m. lapkričio 15 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė ir koordinacinės tarybos narė Vilma Ivanova Europos parlamento rūmuose dalyvavo renginyje, kuriame Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) pristatė gaires Europos parlamento rinkimams „Sąžiningas susitarimas darbuotojams – ETUC manifesto 2024 m. Europos Parlamento rinkimams pristatymas“.

K. Krupavičienė sakė: „Europos parlamente susirinko keli šimtai profesinių sąjungų atstovų iš įvairių šalių. Salė – pilna žmonių. Visų nuotaika – pakili. Profesinių sąjungų atstovai kalbėjo, kad profesinių sąjungų nariai niekada neturi prarasti vilties, kai kovoja už demokratiją, žmogaus teisės, geresnes darbuotojų darbo sąlygas ir pajamas. Europos parlamentas, tai žmonių institucija, į kurią mes renkame tuos, kurie čia priima sprendimus. Tik dalyvaujant rinkimuose žmonės gali keisti politikus. Todėl reikia rinkti tuos, kurie girdi žmonės ir priima jiems tinkamus sprendimus.

Profesinių sąjungų atstovai kėlė klausimus apie tai kaip įmonės dalinasi pelnais, kai daug kompanijų užsidirbo milijardus. Ar jos dalinosi jais su darbuotojais? Taip pat jie klausė ar ES valstybės teisingai sudaro savo biudžetus ir kiek biudžeto lėšų skiriama socialiniams klausimams.

Daug dėmesio buvo skiriama moterų klausimams, jų darbo sąlygoms, šeimų išlaikymui. Pažymėta, kas pajamos, kurias gauna dirbančios moterys, yra nepakankamos.

Profesinių sąjungų atstovai teigė, kad Europa turi mokėti savo darbuotojams daugiau, o darbuotojai uždirbti orius atlyginimus. Todėl Europos profesinės sąjungos gruodžio 13 d, rengia didelį protesto mitingą, kuriame dalyvauti kviečiamos visos Europos profesinės sąjungos.

Visi kalbėtojai pasisakė prieš dabar svarstomą taupymo politiką.

Jaunimo atstovai pažymėjo, kad svarbu užtikrinti saugias darbo sąlygas ir orias pajamas, nes jaunimas tik pradeda kurti šeimas todėl jam turi būti sudarytos sąlygos apsirūpinti būstu.

Buvo kritikuojamas nevaržomas kainų augimas, ypač energetikoje, kurios sukėlė sumaištį ir pakėlė pragyvenimo išlaidas.

Profesinių sąjungų atstovai reikalavo, kad būtų parengta ilgalaikė strategiją dėl socialinės nelygybės mažinimo, nes daugelyje Europos šalių ji vis dar yra labai didelė. Jie ragino, kad viešuosiuose pirkimuose turėtų teisę dalyvauti tik socialiai atsakingos įmonės.

Buvo pažymėta darbo inspekcijų svarba ir jų stiprinimas. Pvz.:. Italijoje kasdien darbe žūsta trys darbuotojai.  Tai yra nepriimtina. Daug gerų įstatymų jau yra, bet nepakankamai kontroliuojama kaip jų laikomasi.

Todėl labai svarbu padrąsinti darbuotojus, kad jie ateitų balsuoti ir dalyvautų rinkimuose, ypač į Europos parlamentą, kuris formuoja visos ES politiką”.

Šias Europos parlamentui pateiktas gaires, kurios buvo priimtos 2023 m. rugsėjo 27-28 d. Madride vykusiame ETUC vykdomojo komiteto posėdyje, skaityti žemiau.

SĄŽININGŲ SĄLYGŲ DARBUOTOJAMS UŽTIKRINIMAS: ETUC MANIFESTAS ARTĖJANT 2024 M. RINKIMAMS Į EUROPOS PARLAMENTĄ 

Europos profesinių sąjungų konfederacija (ETUC) atstovauja daugiau kaip 45 milijonams darbuotojų, 93 nacionalinėms darbuotojų  profesinių sąjungų organizacijoms bei 10 Europos profesinių sąjungų federacijų.

2024 m. Europos Parlamento rinkimai yra svarbiausi Europos Parlamento rinkimai per daugelį metų. Nuo jų priklausys, ar Europa ir toliau eis pažangos ir solidarumo keliu, kurį matėme reaguojant į Covid-19 krizę, ir rems dirbančiuosius bei jų bendruomenes visame žemyne, ar vėl grįš prie griežto taupymo politikos ir išpuolių prieš dirbančiuosius.

ETUC ir jos asocijuotos organizacijos vertina savo autonomiją. Šis manifestas yra kvietimas pritarti toliau išvardytiems įsipareigojimams kaip Europos vizijai ateinantiems penkeriems metams.

Šiame manifeste pateikiama Europos, kaip žmonių ir tautų bendruomenės, kurioje kiekvienas gali laisvai gyventi taikiai ir dirbti, nebijodamas skurdo, nesaugumo, nepagarbos, diskriminacijos, smurto, karo ar priespaudos, vizija: Europa – puiki vieta gyventi, dirbti, auginti vaikus, rūpintis savo artimaisiais, išeiti į pensiją ir pasenti. Europa, kuri praktiškai įgyvendina Europos socialinių teisių ramstį. Europa, kuri gina pagrindines žmogaus teises, įskaitant reprodukcines teises, ir siekia lyčių lygybės.

Kviečiame visas Europos partijas ir kandidatus pritarti šioms vertybėms ir prioritetams, kurie paimti iš ETUC vertybių chartijos, Berlyno manifesto ir veiksmų programos. Šias vertybes ir prioritetus 2023 m. gegužės mėn. 15-ajame kongrese priėmė visos Europos profesinių sąjungų lyderiai.

Raginame partijas, judėjimus ir dirbančiuosius atremti kraštutinių dešiniųjų grėsmę, kurie nesąžiningai teigia remiantys dirbančiuosius, nors iš tikrųjų kėsinasi į jų profesines sąjungas ir demokratines teises, vykdo šiurkščius žmogaus teisių ir ypač moterų teisių pažeidimus. Derėtų atsisakyti bendradarbiavimo su kraštutinių dešiniųjų jėgomis Europos Parlamente ir kitose Europos institucijose.

Raginame dirbančiuosius, studentus, pensininkus ir visus Europos žmones balsuoti Europos Parlamento rinkimuose ir pasisakyti už teisingesnę ir socialesnę Europą.

Nepaisant profesinių sąjungų ir kitų pažangių jėgų pasiektos pažangos, Europoje susidarė kritinė padėtis socialinio teisingumo srityje. Per pastaruosius metus darbo žmonės patyrė didžiausią realaus darbo užmokesčio sumažėjimą, o nesąžiningi darbdaviai ir toliau gauna rekordinį pelną. Tuo tarpu ES institucijos grasina sugrįžti prie griežtos „diržų suveržimo“ politikos ir atverti duris tolesniam reguliavimo mažinimui, taip dar labiau baudžiant darbuotojus.

Užuot pritarę šiai politikai, per Europos Parlamento rinkimus turime išrinkti Parlamentą ir Komisiją, kurie būtų pasiryžę siekti teisingos Europos. Tai Europa, kurioje būtų saugios darbo vietos, deramas darbo užmokestis, puikios viešosios paslaugos, moterų teisės ir visų lygybė, stiprios darbuotojų teisės, sustiprintos kolektyvinės derybos ir socialinis dialogas. Turi būti užkirstas kelias išpuoliams prieš profesines sąjungas: už profesinių sąjungų žlugdymą turi būti baudžiama kaip už nusikalstamą veiką! Visa tai būtina demokratijai Europoje ginti ir stiprinti.

Tik veikdami išvien galime įvykdyti šią svarbią misiją ir sukurti Europą, kurią su pasididžiavimu perduosime ateities kartoms.

DVYLIKA ĮSIPAREIGOJIMŲ UŽTIKRINANT SĄŽININGAS SĄLYGAS DARBUOTOJAMS

·       Užtikrinti geresnes darbo vietas ir pajamas: būtina imtis veiksmingų ES veiksmų darbo vietoms ir pajamoms, įskaitant pensijas, apsaugoti, įgyvendinant ryžtingas priemones socialiniam pragyvenimo išlaidų krizės aspektui spręsti. Europoje reikia didinti atlyginimus! Būtina skatinti darbo užmokesčio didinimą ir remti pajamų ir darbo sąlygų konvergenciją, be kita ko, nustatant Europos darbo užmokesčio konvergencijos skatinimo sistemą ir imantis ryžtingesnių veiksmų ES lygmeniu, kad būtų panaikintas vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumas.

·       Panaikinti nesaugų darbą ir pagerinti darbo sąlygas: būtina užkirsti kelią nesaugiam darbui, užtikrinant teisę į nuolatines darbo sutartis ir darbą visą darbo dieną, taip pat uždraudžiant neapmokamas praktikas; didinti darbuotojų darbo laiko lankstumo kontrolę ir trumpinti darbo laiką; apsaugoti nuotolinio darbo darbuotojų teises, įskaitant teisę atsijungti, ir uždrausti invazinį ir nepagarbų stebėjimą.

·       Remti profesines sąjungas, skatinti kolektyvines derybas ir socialinį dialogą: ginti ir stiprinti profesinių sąjungų ir darbuotojų teises, įskaitant visuotinę teisę jungtis į organizacijas, teisę profesinėms sąjungoms patekti į darbo vietas, teisę vesti kolektyvines derybas ir teisę streikuoti; didinti kolektyvinių derybų aprėptį, įskaitant Direktyvos dėl deramo minimaliojo darbo užmokesčio perkėlimą plačiu užmoju į nacionalinę teisę, siekiant 80 proc. aprėpties, ir Direktyvos dėl lyčių darbo užmokesčio skaidrumo; stiprinti demokratiją darbe visų pirma skatinant kolektyvines derybas, nustatant išsamią ES informavimo, konsultavimosi ir dalyvavimo sistemą ir visapusiškai apsaugant gerai veikiančias kolektyvinių derybų sistemas.

·       Užtikrinti saugų darbą: tobulinti ir plėsti ES darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktus ir kitas Europos iniciatyvas, kad būtų pasiektas nulinis mirčių darbe ar dėl darbo, įskaitant namų ūkyje dirbančius asmenis, skaičius;  spręsti psichosocialinės rizikos ir internetinio priekabiavimo bei viešos kritikos ar pažeminimo darbe problemą pasitelkiant Europs Direktyvą; priimti ES teisės aktus, kuriais būtų nustatytos ribinės temperatūros darbe ribos; plėtoti iniciatyvas, kuriomis būtų siekiama užtikrinti visapusišką darbuotojų ir profesinių sąjungų teisių įgyvendinimą ir stiprinti darbo ir socialinės teisės inspekcijos tarnybas bei skundų teikimo mechanizmus; užtikrinti, kad būtų nutrauktas visų formų smurtas dėl lyties darbo aplinkoje, taip pat ir internete.

·       Pasipriešinti griežto taupymo politikai  ir skatinti ekonomiką žmonėms ir planetai: pasipriešinti grįžimui prie griežto taupymo politikos ir skatinti naują ekonominį modelį, orientuotą į realiąją ekonomiką, darbo vietų kūrimą, deramą darbą ir perskirstymą taikant sąžiningus ir progresinius mokesčius; užtikrinti ekonomikos valdymo taisyklių peržiūrą, apimančią ES fiskalinio susitarimo nutraukimą ir Stabilumo ir augimo pakto reformą, kad ji būtų suderinta su Europos socialinių teisių ramsčio teisių įgyvendinimu; suteikti valstybėms narėms būtiną veiksmų laisvę finansuoti investicijas, reikalingas dvejopai ekologinei ir skaitmeninei pertvarkai; įgyvendinti naujus fiskalinius pajėgumus investicijoms, ES suverenumo fondą, skirtą teisingam socialiniam ir ekonominiam perėjimui ir bendrosioms gėrybėms, nepaliekant nė vieno asmens ir nė vieno regiono nuošalyje; reguliuoti finansų, energetikos ir maisto žaliavų rinkas ir pažaboti  spekuliacijas; kovoti su mokesčių slėpimu ir vengimu ir užtikrinti, kad pernelyg didelis pelnas būtų apmokestintas.

·       Užtikrinti tvirtą pramonės politiką ir viešąsias paslaugas: įgyvendinti tvirtą Europos pramonės politiką, kurioje būtų numatytos didelės ir veiksmingos viešosios ir privačios investicijos, užtikrinančios kokybiškas darbo vietas ir socialinę pažangą; užtikrinti visuotinę, teisėmis grindžiamą galimybę naudotis aukštos kokybės viešosiomis paslaugomis, įskaitant vaikų priežiūrą ir transportą; užtikrinti, kad būtų visapusiškai gerbiama teisė į tinkamą, padorų ir įperkamą būstą; užtikrinti kokybiškas paslaugas ir teisę paslaugų sektoriaus  teikti kokybiškas paslaugas.

·       Skirti viešuosius pinigus socialinei pažangai: taikyti griežtas sąlygas, apimančias socialinius, mokesčių ir aplinkosaugos kriterijus, susietas su visų formų viešuoju finansavimu ir parama verslui; peržiūrėti ES viešųjų pirkimų taisykles, siekiant užtikrinti, kad viešieji pinigai būtų skiriami organizacijoms, kurios gerbia darbuotojų ir profesinių sąjungų teises, kurios derasi su profesinėmis sąjungomis ir kurių darbuotojams taikomos kolektyvinės sutartys.

·       Užtikrinti teisingą perėjimą: užtikrinti teisingą skaitmeninę transformaciją, grindžiamą į žmogų orientuotu skaitmeninimu ir veiksmingu dirbtinio intelekto reguliavimu, į ES teisę įtraukiant „žmogaus kontrolės“ principą; įgyvendinti klimato kaitos tikslus per teisingą perėjimą, įskaitant direktyvą dėl teisingo perėjimo darbo pasaulyje, numatant ir valdant pokyčius, remiantis profesinių sąjungų dalyvavimo ir kolektyvinių derybų principais; užtikrinti visiems teisę į mokymąsi visą gyvenimą darbo metu ir darbuotojams nepatiriant jokių asmeninių išlaidų.

·       Kovoti su socialiniu dempingu ir sukčiavimu: reglamentuoti darbo tarpininkų vaidmenį ir nustatyti bendrą ES teisinę sistemą, ribojančią subrangos sutarčių sudarymą ir užtikrinančią solidarią atsakomybę visoje subrangos grandinėje; geriau užtikrinti darbo jėgos judumo taisyklių vykdymą, pasitelkiant veiksmingesnę Europos darbo instituciją (ELA).

·       Įtvirtinti teisingą, teisėmis grindžiamą požiūrį į migraciją ir prieglobstį: stiprinti saugius, teisėtus ir reguliarius migracijos kelius, stiprinti migrantų ir prieglobsčio prašytojų apsaugą, teises ir paramą ES; gelbėti gyvybes Viduržemio jūroje ir prie išorės sienų, be kita ko, vėl įvedant ES paieškos ir gelbėjimo mechanizmą; atsisakyti sienų išorinio perkėlimo politikos ir prieštarauti daugiašaliams ir dvišaliams susitarimams su valstybėmis, kurios nesilaiko teisinės valstybės principų ir negerbia žmogaus teisių.

·       Įtvirtinti pažangų Europos vaidmenį pasaulyje: užtikrinti, kad ES, vadovaudamasi mūsų socialiniu modeliu, veiktų pasauliniu mastu ir vykdydama prekybos politiką, skatintų taiką, demokratiją, žmogaus teises, teisinę valstybę ir pasaulinį ekonominį teisingumą, įskaitant Rusijos agresijos karo prieš Ukrainą nutraukimą.

·       Siekti sąžiningesnės ir demokratiškesnės Europos: parengti Socialinės pažangos protokolą, kuris būtų įtrauktas į Sutartis ir kuris užtikrintų, kad darbuotojų ir socialinės teisės būtų viršesnės už ekonomines laisves; skatinti Europos institucijų reformą, kad būtų užtikrinta socialesnė ir demokratiškesnė ES; remti ES plėtrą, grindžiamą visapusiška pagarba darbuotojų ir socialinėms teisėms, socialiniam dialogui ir ES socialiniam acquis.

Europos profesinių sąjungų konfederacija (ETUC) ir jos asocijuotos organizacijos prašo Europos partijų ir kandidatų paremti darbuotojų ir profesinių sąjungų vertybes bei prioritetus, išdėstytus šiame manifeste artėjant 2024 m. rinkimams į Europos Parlamentą, ir bendradarbiauti su mumis, kad 2024-2029 m. Europos Parlamente būtų imtasi konkrečių priemonių šioms vertybėms ir prioritetams remti Europos lygmeniu.

AtsakytiPersiųsti