Veiklą pradėjo naujoji nacionalinė Greitosios medicinos pagalbos tarnyba

autorius Solidarumas

Liepos 1 d. oficialiai darbą pradėjo naujoji nacionalinė Greitosios medicinos pagalbos (GMP) tarnyba. Per nepilnus dvejus metus įgyvendinus greitosios pagalbos pertvarką, atskirai veikusios 48 GMP stotys sujungtos į vieną tarnybą su būstine Kaune. Sukūrus naują organizaciją gyventojams pagalba bus teikiama vadovaujantis vienodais standartais, greitosios pagalbos darbuotojams bus gerinamos darbo sąlygos.

Lietuvos GMP darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė Jolanta Keburienė sako, kad jungimas į vieną tarnybą užtruko ne vienerius metus, o šiandien jau aišku, kad dar laukia nemažai iššūkių ir sunkumų, kuriuos reikės įveikti. Anot jos, reikės laiko suvienodinti darbo užmokestį, darbo krūvius, aprūpinimą darbo priemonėmis, kvalifikacijos kėlimo klausimų sprendimą ir kitus skirtumus tarp padalinių. Jolanta Keburienė juokauja, jog „susitiko nuotaka ir jaunikis vienas kito nematę – bendro gyveno sėkme priklausys nuo abejų pastangų”. Pasak profesinės sąjungos pirmininkės svarbu tai, kad darbuotojai pasitiki profesine sąjunga ir kreipiasi pamatę problemas – vienas pirmųjų buvo skambutis, kai medikas iš Vilniaus siunčiamas budėti į Elektrėnus ir neaišku kas apmokės už kelionę ir laiką kelyje į naują darbo vietą.

Naujosios tarnybos administracija veikia Kaune, ji turi keturis regioninius padalinius: Vilniuje, Klaipėdoje, Panevėžyje ir Šiauliuose, kurie koordinuos greitosios medicinos pagalbos stočių veiklą visoje šalyje. Tarnyba vienija beveik tris tūkstančius darbuotojų – gydytojų, paramedikų, vairuotojų, kitų specialistų – ir yra viena iš didesnių darbdavių šalyje.

GMP tarnyba pagal savo veiklos mastą yra viena didžiausių sveikatos sistemos organizacijų. Vien pernai į GMP dispečerines gyventojai kreipėsi beveik milijoną kartų, išvykimų skaičius viršijo 714 tūkstančių, beveik 678 tūkstančiams buvo suteikta medicinos pagalba.

Vieningai GMP tarnybai skirtos Europos Sąjungos investicijos siekia apie 50 mln. eurų. Jos bus panaudotos infrastruktūrai ir patalpoms atnaujinti, įskaitant naujus GMP automobilius su modernia įranga, skaitmenizavimui, GMP specialistų mokymams ir GMP vairuotojams perkvalifikuoti. Nauja Greitosios medicinos pagalbos tarnyba veiks kaip atskiras juridinis vienetas prie Sveikatos apsaugos ministerijos.