Bandymas pailginti farmacijos specialistų darbo laiką

autorius Solidarumas

Vaistinių asociacijos prašymu 2014 m. vasario 6 d. vykusiame Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos Trišalės tarybos (LNSS TT) posėdyje svarstytas farmacijos specialistų darbo laiko ir kasmetinių atostogų klausimas. Šiuo metu, pagal LR Vyriausybės nustatytą tvarką visi farmacijos specialistai dirba sutrumpintą darbo savaitę (36 val) ir turi pailgintas (35 d.) kasmetines atostogas.

Vaistinių asociacija, motyvuodama tuo, kad daugelis vaistinių vaistų gamyba nebeužsiima, o tik parduoda fabrikiniu būdu pagamintus preparatus, siūlė tokių vaistinių darbuotojams lengvatas panaikinti. Pailgėjus farmacininkų darbo laikui taip pat būtų išspręsta specialistų trūkumo problema ir pagerintas klientų aptarnavimas.

Vaistinių darbuotojų profesinė sąjunga, Lietuvos farmacijos darbuotojų profesinė sąjunga taip pat farmacininkus vienijančios visuomeninės organizacijos bei draugijos griežtai prieštaraudamos šiam pasiūlymui įvardijo aiškius argumentus, kodėl minėta lengvata reikalinga. Trumpesnė darbo savaitė ir ilgesnės atostogos farmacijos specialistams nustatyta atsižvelgiant į jų darbo sudėtingumą, atsakingumą ir patiriamą protinę bei emocinę įtampą.

Perėjus prie fabrikinės gamybos vaistų pardavimo atsakomybės lygis nei kiek nesumažėjo, reikalavimai vaistininkams nuolat didėja tiek iš pacientų bei valstybės, tiek ir iš darbdavių pusės. Farmacijos specialistas negali būti prilygintas pardavėjui, kadangi jis ne tik parduoda vaistus, bet ir konsultuoja pacientus.

Vaistinių asociacija, kuri atstovauja didžiuosius vaistinių tinklus, blogindama darbuotojams darbo sąlygas siekia tik padidinti pelnus, kurie ir taip nėra maži. Argumentas dėl specialistų trūkumo labai abejotinas, kadangi valstybinės darbo biržos duomenimis yra registruota nemažai farmacijos specialistų, kurie ieško darbo, be to daugybė jų emigruoja, nes darbo sąlygos Lietuvos vaistinėse yra absoliučiai nepriimtinos.

Apibendrinant abiejų šalių pasisakymus, nutarta farmacijos sektoriaus problemas nagrinėti kompleksiškai, neišskiriant darbo laiko reglamentavimo.

Jurgita Žiūkienė

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?