Kad švenčių neapkartintų neblaivios aukos darbe

autorius Solidarumas

Valstybinės darbo inspekcijos duomenimis, iki šių metų gruodžio vidurio darbe žuvo 6 (17 proc. visų žuvusiųjų darbe) ir sunkiai sužalota 12 (10 proc. visų sunkių nelaimingų atsitikimų darbe) neblaivių darbuotojų. Pernai beveik tokiu pačiu laikotarpiu neblaivių žuvusiųjų darbe procentas buvo mažesnis (14 proc.), o sunkiai sužalotųjų neblaivių procentas – šiek tiek didesnis (12 proc.).

Tačiau artėja gana pavojingas metas, kai laukiama nemažai švenčių dienų. Prieššventinis atsipalaidavimo pojūtis darbe gali sukelti papildomų grėsmių, susijusių su alkoholio vartojimu. Valstybinė darbo inspekcija akcentuoja, kad šiuo metu ypač reikėtų atkreipti dėmesį į žmogiškąjį veiksnį. Aktualu, kad patys įvairių padalinių vadovai griežtai laikytųsi darbo drausmės ir, bendradarbiaudami su darbuotojais, jų atstovais, būtų neatlaidūs alkoholio vartojimui, neblaivaus darbuotojo pasirodymui darbo vietoje.

Valstybinė darbo inspekcija primena, kad pagal atitinkamus šalies teisės aktų reikalavimus darbdavys privalo neblaivų ar kitaip apsvaigusį darbuotoją nušalinti nuo darbo; už nenušalinimą darbdaviui gresia bauda nuo 500 litų iki 1,5 tūkst. litų, o nenušalinus pavojingus darbus dirbančio neblaivaus darbuotojo – nuo 2 tūkst. litų iki 5 tūkst. litų. Bauda (100-300 litų) numatyta ir darbo vietoje esančiam neblaiviam darbuotojui.

Šių reikalavimų nevykdymas gali turėti žmogiškai skaudžią baigtį – sulėtėjusi ar neadekvati reakcija yra reali nelaimės darbe priežastis. Tyrimais įrodyta, kad tikimybė susižaloti darbe esant neblaiviam padidėja 10-15 kartų. Jau nekalbant apie žmogiškąsias netektis, praktika liudija, kad susižalojus ar žuvus neblaiviam darbuotojui dauguma atvejų nepripažįstami draudiminiais.

Valstybinė darbo inspekcija kviečia įmonių ir padalinių vadovus prieššventiniu metu dar sykį išanalizuoti ir nustatyti įmonės veiklos sritis, kuriose neblaivūs darbuotojai gali padaryti didžiausią neigiamą poveikį ar žalą įmonės veiklai, kuriose būtų didžiausia nelaimingų atsitikimų darbe, apsinuodijimų, avarijų ar incidentų grėsmė bei suaktyvinti stebėseną. Kartu ir patys darbuotojai, jų atstovai laukiant švenčių raginami darbo vietose neprarasti darbinio budrumo, o apie neblaivius darbuotojus ir dėl jų gresiantį pavojų pranešti įmonės administracijai.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?