2023 -2025 METŲ NACIONALINĖ KOLEKTYVINĖ SUTARTIS

autorius Jovita

2023 m. spalio 12 d. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje pasirašyta atnaujinta Nacionalinė kolektyvinė sutartis.

Vyriausybės vardu sutartį pasirašė Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė ir Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė kartu su kitomis dviem profesinėmis sąjungomis, kurios yra Trišalės tarybos narės.

Nacionalinėje kolektyvinėje sutartyje yra išsaugotos profesinių sąjungų narių lengvatos, kurios buvo ankstesnėje kolektyvinėje sutartyje.

Nacionalinę kolektyvinę sutartį pasirašiusių profesinių sąjungų nariai, dirbantys valstybės ar savivaldybės įstaigose, organizacijose ar įmonėse, įgyja teisę į dvi mokamų atostogų savišvietai arba savanorystei dienas.

Nacionalinėje kolektyvinėje sutartyje nustatytos geresnės galimybės savišvietai arba savanorystei anksčiau buvo taikomos tik biudžetinių įstaigų darbuotojams – maždaug 34 tūkst. profesinių sąjungų narių. Dabar jos bus taikomos ir valstybės, savivaldybės valdomų įmonių bei viešųjų įstaigų darbuotojams. Iš viso Nacionalinėje kolektyvinėje sutartyje įtvirtinti darbo sąlygų privalumai apims apie 58 tūkst. šioms organizacijoms priklausančių Lietuvos darbuotojų. 

Prieš metus pasirašyta Nacionalinė kolektyvinė sutartis galioja trejus metus – iki 2025 metų pabaigos. Sutarties sąlygose numatyta galimybė kasmet ją atnaujinti, sutartį susitariant taikyti ir tiems profesinių sąjungų nariams, kurie jais tapo jau po sutarties pasirašymo. Tikimasi, kad tai paskatins daugelį viešojo sektoriaus darbuotojų apsvarstyti galimybę tapti profesinių sąjungų nariais.

Papildomos kasmetinės atostogos savišvietai arba savanorystei. Pagal Darbo kodeksą, darbuotojams už savišvietos dienas nėra apmokama, nebent kolektyvinėse sutartyse ar šalių susitarimu susitarta kitaip.
Nacionalinėje kolektyvinėje sutartyje nustatyta, kad profesinių sąjungų nariai trejus metus, kol galios sutartis, galės išeiti 2 darbo dienomis ilgesnių  atostogų savišvietai arba savanorystei ir už jas yra apmokama. 

Papildomas atostogas išnaudoti reikia per 2023 – 2025 metus. Jeigu papildomos dienos nepanaudojamos per šį laikotarpį, jos negali būti kaupiamos. Tačiau darbuotojui išeinant iš darbo arba atleidžiant jį įstatymų nustatytais pagrindais, už nepanaudotas  atostogas turi būti kompensuojama proporcingai tais metais dirbtam laikotarpiui.

Atostogos mokymuisi. Pagal Darbo kodeksą ilgiau nei 5 metus darbovietėje išdirbusiam darbuotojui, kuris mokosi pagal formaliojo švietimo programą, darbdavys turi suteikti iki 10 darbo dienų mokymosi atostogų per metus, už jas mokant ne mažiau nei pusę vidutinio darbuotojo darbo užmokesčio.

Tokį pat laiką išdirbusiam darbuotojui, kuris dalyvauja neformaliojo suaugusiųjų švietimo programose, mokymosi atostogos gali būti suteikiamos iki 5 darbo dienų per metus, bet per jas ne mažiau nei pusė darbuotojo vidutinio atlyginimo mokama tik tais atvejais, kai neformalusis mokymasis yra tiesiogiai susijęs su darbuotojo kvalifikacijos kėlimu.
Tuo metu pernai pasirašytoje Nacionalinėje kolektyvinėje sutartyje fiksuota, kad sutartį pasirašiusių profesinių sąjungų nariams 5 metų taisyklė nėra taikoma, o apmokėjimas už mokymosi atostogas gali būti dosnesnis. Tai reiškia, kad darbuotojams, kurie mokosi pagal formaliojo švietimo programas arba dalyvauja neformaliojo suaugusiųjų švietimo programose, taip pat už dienas, kai profesinės sąjungos narys kelia kvalifikaciją, suderinęs su tiesioginiu vadovu, gali būti suteikiamos iki 10 darbo dienų mokymosi atostogos, mokant jiems vidutinį darbuotojo darbo užmokestį, arba iki 20 darbo dienų, apmokant pusę darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio. Profesinės sąjungos narys turi pasirinkti iki 10 darbo dienų arba iki 20 darbo dienų mokymosi atostogas. Norint pasinaudoti šia galimybe, darbdaviui reikia pristatyti pažymą apie mokymąsi.

Dienos sveikatai gerinti. Profesinės sąjungos narys, pasijutęs prastai ar susirgęs, gali pasinaudoti atostogomis iki 5 dienų sveikatai gerinti, mokant už jas jo vidutinį darbo užmokestį.

Nacionalinėje kolektyvinėje sutartyje yra numatyta aptarti kitų metų atlyginimų indeksavimą.

Pateikiame Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” teisininkės Oksanos Strazdės komentarą.

Nuo š.m. sausio 1 d. įsigaliojo 2023-2025 metų Nacionalinė kolektyvinė sutartis (Sutartis)

! Sutartis taikoma profesinės sąjungos nariui, nepriklausomai nuo darbo santykių pobūdžio, t.y. taikoma ir darbuotojui, dirbančiam pagal darbo sutartį, ir valstybės tarnautojui, ir valstybės pareigūnui, ir vidaus tarnybos sistemos pareigūnui.

! Sutartis įsigalioja 2023-01-01 ir galioja iki 2025-12-31. Kiekvienais metais bus tikslinamas profesinės sąjungos narių skaičius, įtraukiamos įstaigos, įmonės ir organizacijos, kurių darbuotojai tapo profesinės sąjungos nariais po Sutarties pasirašymo.

! Po 2022 m. spalio 22 d., kai pasirašyta Sutartis, priimtiems profesinių sąjungų nariams Sutartis taikoma, jeigu Susitarimo dėl Sutarties pakeitimo pasirašymo dieną yra profesinių sąjugų nariai.

Papildomos garantijos profesinių sąjungų nariams

!! Profesinės sąjungos nariui suteikiamos dvi mokamų atostogų savišvietai arba savanorystei darbo dienos su darbdaviu suderintu metu. Jeigu profesinės sąjungos narys nepanaudoja šių dienų einamais metais, jis teisę į tokias dienas einamaisiais metais praranda, tačiau jei profesinės sąjungos nario darbo, valstybės tarnybos, vidaus tarnybos santykiai pasibaigia galiojant Sutarčiai, o jis nėra pasinaudojęs teise į mokamas atostogas savišvietai ar savanorystei ar išnaudojęs tik dalį šių atostogų, jam turi būti išmokama kompensacija už nepanaudotas mokamas atsostogas savišvietai arba savanorystei pagal Sutartį proporcingai dirbam laikui.

  • Šis punktas taikomas Sutarties 1 priede nurodytų įstaigų profesinių sąjungų nariams, kurių darbo užmokesčiui apskaičiuoti taikomas pereiginės algos bazinis dydis.
  • Šis punktas taikomas Sutarties 2 priede nurodytų valstybės ar savivaldybės valdomų įmonių (įskaitant iš dukterines įmones) ir įstaigų profesinių sąjungų nariams, jeigu šiame punkte numatytos atostogų dienos, taip pat kasmetinės, pailgintos, papildomos ar kitų rūšių atostogos (išskyrus tikslines) nėra numatytos kito lygmens kolektyvinėje sutartyje, t.y. visos nurodytos atsotogos skirtingo lygmens kolektyvinėse sutartyse nesisumuoja, o profesinės sąjungos narys turi pasirinkti, kurio lygmens kolektyvinėje sutartyje numatyta garantija dėl atostogų dienų jis naudosis.

!! Profesinės sąjungis nariui suteikiamos mokymosi atostogos, nurodytas Darbo kodekso 135 straipsnio 1 ir 2 dalyse, taip pat už dienas, kai profesinės sąjungos narys kelia kvalifikaciją, suderinęs su tiesioginiu vadovu (pvz., konferencijos, mokymasis nuotolinio mokymosi platformose ir pan.), trunkančias iki 10 darbo dienų einamaisiais metais, apmokama darbuotojo vidutiniu darbo užmokesčiu, arba trunkančias iki 20 darbo dienų einamaisiais metais, apmokant puse darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio, atsižvelgus į besimokančiojo poreikius. Profesinės sąjungos narys turi pasirinkti iki 10 darbo dienų arba iki 20 darbo dienų mokymosi atostogas ir, teikiant prašymą pasinaudoti šia garantija darbdaviui, privalo nurodyti pasirinktą apmokėjimo dydį.

  • Šis punktas nėra taikomas Sutarties 2 priede nurodytų valstybės ar savivaldybės valdomų įmonių ir įstaigų ir organizacijų, kurių savininkas teises ir pareigas įgyvendina valstybė ar savivaldybė, profesinių sąjungų nariams.

!! Sutarties galiojimo laikotarpiu profesinės sąjungos narys pasijutęs prastai ar suplanuotam vizitui į gydymo įstaigą turi teisę, informavęs darbdavį, gauti iki 5 darbo dienų einamaisiais metais sveikatai gertinti, mokant už jas jo vidutinį darbo užmokestį.

  • Šis punktas taikomas Sutarties 1 priede nurodytų įstaigų profesinių sąjungų nariams, kurių darbo užmokesčiui apskaičiuoti taikomas pereiginės algos bazinis dydis.
  • Šis punktas nėra taikomas Sutarties 2 priede nurodytų valstybės ar savivaldybės valdomų įmonių ir įstaigų ir organizacijų, kurių savininkas teises ir pareigas įgyvendina valstybė ar savivaldybė, profesinių sąjungų nariams.

!!! profesinės sąjungos privalo skatinti narius nepiknaudžiauti savo teisėmis, bendradarbiauti su darbdaviu, siekti bendros gerovės, nuolat tobultinti kvalifikaciją ir visomis išgalėmis prisidėti prie strateginių darbovietės tikslų pasiekimo

!!!! Dėl darbo darbuotojo pareigų pažeidimo:

Darbdavys, prieš pradėdamas tirti darbo pareigų pažeidimą ar tarnybinį nusižengimą, privalo nedelsdamas apie tai informuoti darbdavio lygmens profesinę sąjungą. Darbdavio lygmens profesinė sąjunga turi teisę dalyvauti darbo pareigų pažeidimo ar tarnybinio nusižengio tyrime ir pateikti savo nuomonę. Sudarius komisiją darbo pareigų pažeidimui ar trnybniam nusižengimui ištirti, darbdqvio lygmens profesinė sąjunga turi teisę į šią komisiją deleguoti savo atstovą.

Svarbu:

Profesinės sąjungos nariui išstojus iš Sutartį pasirašiusių profesinių sąjungų, jiems Sutartis netaikoma.

Profesinių sąjungų nariams taikomi skirtingi jų padėties gerinimo būdai, nustatyti Sutartimi ir šakos, teritorinės, darbdavio ar darbovietės lygmens kolektyvinėmis sutartimis. Profesinės sąjungos nariui taikomomis skirtingo lygmens kolektyvinėmis sutartimis įtvirtinti vienodo pobūdžio darbo sąlygų gerinimo būdai nesumuojami, o taikoma labiausiai jo padėtį gerinanti kolektyvinės sutarties nuostata.

Visą atnaujintą Nacionalinę kolektyvinę sutartį skaityti žemiau arba čia ir čia

2022 m. spalio 10 d. pasirašyta 2023-2025 metų Nacionalinę kolektyvinę sutartį, galite rasti čia: 2023-metu-NKS.pdf (lrv.lt)

Sutarties priedus skaityti čia ir čia