Pasaulinė veiksmų diena: investicijos ir orus darbas slaugos ir priežiūros sektoriuose

autorius Jovita

(Global Day of Action: investments and decent work in care)

Spalio 29 d.  tarptautinė profesinių sąjungų bendruomenė kviečia prisiminti darbuotojus, kurie dirba slaugos ir priežiūros sektoriuose.

Slaugos bei priežiūros paslaugas teikiantys darbuotojai, daugiausia dirba moterys,  nusipelno orių darbo sąlygų. Tarptautinė profesinių sąjungų bendruomenė reikalauja daugiau viešųjų investicijų į slaugos, globos, priežiūros sektorius.  Vyriausybės turėtų skirti daugiau biudžeto lėšų tokioms sritims kaip sveikatos ir socialinė apsauga, vaikų priežiūra. Šios paslaugos turėtų išlikti visiems prieinamos,  viešosios paslaugos. Covid pandemija parodė, jog sveikatos apsauga, socialinės paslaugos, teikiamos vyresnio amžiaus ir/ar turintiems negalią žmonėms tiek,  namuose, tiek stacionariai,  ankstyvojo ir   ikimokyklinio ugdymo paslaugos vaikas –  yra svarbūs socialinės politikos segmentai, turintys įtakos daugeliui kitų ekonominio bei socialinio gyvenimo sričių. Šiuose sektoriuose daugiausia dirba moterys,  jų atlyginimai, darbo sąlygos, darbo krūviai, – toli gražu, neatliepia jų atliekamo darbo vertei. Lietuvoje galime pasidžiaugti pasiekimais, kurių pavyko profesinėms sąjungoms išsiderėti pasirašant kolektyvines sutartis dėl socialines paslaugas teikiančių darbuotojų darbo ir ekonominių sąlygų.  Tačiau to negalima pasakyti apie slaugytojas/us. Slaugytojų darbo krūviai, atlyginimai reikalauja ypatingo, –   tiek profesinių sąjungų, tiek valdžios atstovų dėmesio. Taip pat ir  šeimos nariai, kurie slaugo ar globoja šeimos narius namuose,  neretai susiduria su dideliais iššūkiais, pervargimu, išsekimu.

Štai ištrauka iš neseniai paskelbtos audito ataskaitos apie situaciją Lietuvoje:  “Socialinių darbuotojų, slaugytojų ir jų padėjėjų skaičius ir darbo krūvis ligoninėse ir socialinės globos įstaigose. Atrinktose įstaigose, teikiančiose socialinę globą, 2017–2020 m. faktinis darbuotojų skaičius, tenkantis senyvo amžiaus asmenims, buvo mažesnis nei nustatytas socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu patvirtintuose normatyvuose: iš 11 įstaigų, teikiančių dienos ir trumpalaikę socialinę globą asmens namuose, trūko: socialinių darbuotojų (vidutiniškai 4 įstaigose), slaugytojų (vidutiniškai 2 įstaigose) ir jų padėjėjų (vidutiniškai 2 įstaigose); iš 13 įstaigų, teikiančių ilgalaikę (trumpalaikę) socialinę globą, trūko: socialinių darbuotojų (vidutiniškai 3 įstaigose), slaugytojų (vidutiniškai 2 įstaigose) ir jų padėjėjų (vidutiniškai 2 įstaigose) (2.3 poskyris, 28 psl.). Atrinktose ligoninėse 2017–2020 m. slaugytojų ir jų padėjėjų darbo krūvis neatitiko sveikatos apsaugos ministro įsakymu rekomenduojamų krūvių, nes: 79 proc. (15 iš 19) ligoninėse vienam slaugytojui vidutiniškai teko aptarnauti 16 asmenų, t. y. 3 kartus daugiau nei rekomenduojamas maksimalus jų skaičius; 58 proc. (11 iš 19) ligoninėse vienam slaugytojui su padėjėju vidutiniškai teko aptarnauti 17 asmenų, t. y. beveik 2 kartus daugiau nei rekomenduojamas maksimalus jų skaičius (2.3 poskyris, 28 psl.). Dėl nepakankamo socialinių darbuotojų, slaugytojų ir jų padėjėjų ligoninėse ir socialinę globos teikiančiose įstaigose skaičiaus asmenims nesudaromos sąlygos suteikti kokybiškas slaugos ir globos paslaugas”, –  Slaugos ir socialinės paslaugos senyvo amžiaus asmenims, 2021 m. rugsėjo 15 d., Aukščiausioji audito institucija, vertinimo ataskaita.

Tarptautinė profesinių sąjungų konfederacija  (TPSK)reikalauja:

·       Kurti orias darbo vietas moterims ir vyrams priežiūros sektoriuje dirbantiems darbuotojams, tame tarpe, užtikrinant galimybę mokytis, kelti kvalifikaciją;

·       Didinti darbo užmokestį ir gerinti darbo sąlygas sveikatos, švietimo, priežiūros, slaugos darbuotojams;

·       Užtikrinti kokybiškas visiems prieinamas sveikatos, švietimo, priežiūros, slaugos paslaugas;

·       Skatinti tvarių darbo vietų kūrimą šiuose sektoriuose;

·       Įgyvendinti lygių galimybių politiką.

Apie slaugytojų darbą, viešąsias investicijas į slaugos ir priežiūros sektorių, slaugos ir priežiūros darbuotojų migraciją bei organizavimą į profsąjungas, –  diskutuota virtualiame spalio 28 d. vykusiame TPSK Europos tarybos (PERC) moterų susitikime.

Daugiau informacijos: https://www.ituc-csi.org

#InvestInCare

Parengė D.Kvedaraitė

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?